Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
 
 
Festivaly
 
Festival TANEC PRAHA 2022 byl úspěšný Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
City Horses Švédského tandemu Byström Källblad Tečkou za 34. ročníkem mezinárodního festivalu TANEC PRAHA byl radikální koncept inscenace Umwelt choreografky Maguy Marin na Nové scéně Národního divadla. Silné ženské osobnosti vévodily letošnímu programu od slavnostního zahájení 1. června s Ann Van den Broek. Výjimečným zážitkem byla také sóla Louise Lecavalier, ale neméně rezonovala mnohá další díla, a to nejen v divadlech, ale také ve veřejném prostoru se zapojením řady místních profesionálních umělců i laiků.

V době, kdy kultura bojuje o každého diváka, měl Festival TANEC PRAHA velmi úspěšnou návštěvnost cca 90 %. Uskutečnil se ve 23 městech a obcích po celé republice, diváci mohli zhlédnout více než 25 různých titulů, nejdelší turné měl projekt Woods – instalace lidských těl evokující postrádané stromy v Brně, Ostravě, Plzni a Praze (celkem 12 uvedení v ČR). Zájem veřejnosti o vystoupení v divadlech i netradičních prostorách předčil očekávání organizátorů, zvláště v dnešní době inflace a krize návštěvnosti kulturních akcí.

Pořadatel festivalu kladl v letošním roce velký důraz na propojení smyslů mezi diváky a tanečníky včetně přímého zapojení diváků do představení, a to i dětí, teenagerů či seniorů. Snažil se publiku vyjít vstříc i tím, že řada představení probíhala v outdooru a zdarma, stejně tak doprovodný program. Výrazně mu v tom napomohly programy EU Kreativní Evropa a nově Perform Europe, kde patří k nejúspěšnějším žadatelům. Díky tomu se mohl uspořádat i Focus Ukraine na podporu tanečnic, které k nám uprchly před válkou. Těmito aktivitami Festival TANEC PRAHA dokonale naplňuje své poslání – představovat široké veřejnosti kvalitní a různorodá díla současného tance a pohybového divadla a vytvářet příležitosti českým umělcům vstupovat do mezinárodních koprodukcí.
Domovská scéna festivalů TANEC PRAHA a Česká taneční platforma divadlo PONEC připravuje od září novou taneční sezonu, kdy se vedle tance diváci mohou těšit i na další přesahy současného živého umění do života společnosti.
 
| 4.7.2022 07:07:27 Redakce |             | Foto: Vojta Brtnický |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru