Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
 
 
Festivaly
 
Jan Schulmeister a Wihanovo kvarteto vystoupí v Broumově Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Wihanovo kvartetoV sobotu 9. července v 18:00 se v ruprechtickém kostele sv. Jakuba Většího rozezní počtvrté znělka festivalu Za poklady Broumovska. Festivalovému publiku se představí klavírista Jan Schulmeister a Wihanovo kvarteto. Vstupné na koncert je dobrovolné, výtěžek pomůže kostelům tzv. Broumovské skupiny.

Podpora mladé generace je jedním z hlavních cílů festivalu Za poklady Broumovska. Vedle festivalu v Broumově sídlí i Mezinárodní soutěž Broumovská klávesa, která každoročně nabízí nejmladším umělcům možnost prezentace a srovnání. Laureáti soutěže získávají ocenění v podobě vystoupení pro veřejnost, včetně účinkování na festivalu. Jan Schulmeister je vítězem jednoho z minulých ročníků soutěže Broumovská klávesa a zároveň čerstvým laureátem soutěže Concertino Praga, se kterou festival spolupracuje. Mimo domácí vítězství obhájil Jan již dvakrát absolutní vítězství v soutěži Piano Talents v Miláně a přidal též prvenství na Soutěži Césara Francka v Bruselu a na estonské Odin International Music Competition. Vystupuje s předními českými orchestry, spolupracuje též s Wihanovým kvartetem, se kterým se společně představí v rámci festivalu.

Wihanovo kvarteto je stálicí domácí kvartetní scény, českou kvartetní školu reprezentuje i v zahraničí, především v Anglii. Ocenění za mimořádnou výchovnou práci a kontakt s mladou generací ve Velké Británii dokládají tři nominace na cenu královské filharmonické společnosti. Soubor je residenčním kvartetem Trinity College of Music v Londýně, ve Velké Britanii účinkují Wihanovci pravidelně pro CAVATINA Chamber Music Trust v koncertech pořádaných pro popularizaci komorní hudby mezi mládeží, i na mistrovských kurzech v Royal Welsh College of Music and Drama Cardiffu, na Dartington International Summer School a Pro Corda. Členy Wihanova kvarteta jsou houslisté Leoš Čepický a Jan Schulmeister, violista Jakub Čepický a violoncellista Michal Kaňka.

Ohlédnutí za koncertem v Šonově / 2. 7. 2022

Podvečer zalitý letním sluncem byl kulisou třetího festivalového koncertu, který zamířil na česko-polské hranice, do Šonova na Broumovsku. V kostele sv. Markéty, jehož lavice zaplnilo 198 návštěvníků, vystoupila čtveřice mladých rakouských saxofonistů Aureum Saxophone Quartett. Soubor byl založen v roce 2015 během společných studií na Vysoké škole hudby a múzických umění ve Vídni. Hlavní snahou mladých hudebníků je kombinace klasické, jazzové, lidové a world music na té nejvyšší úrovní. Jejich úsilí ocenil i rakouský program podporující mladé umělce NASOM, do kterého jsou mladí saxofonisté zahrnuti v letech 2020-2022. Během koncertu, prokládaného doprovodným slovem mladých hudebníků, zazněla díla E. Griega, L. van Beethovena, J. S. Bacha, Ch. Corey nebo A. Piazzolly.

www.zapoklady.cz
 
| 4.7.2022 07:07:01 Redakce |             | Foto: Petra Hajská |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru