Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Kapka medu pro Verunku Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Noc kostelů/ Víra
 
Noc kostelů na Budči Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Budeč, kostel sv. Petra a PavlaPosečené louky na ploše hradiště, na nichž pod kvetoucími bezinkami a růžovými keři jsou stále patrné pozůstatky valů, a všemožné letní vůně byly 9. června vhodnou kulisou pro výstup na vrchol. Úzká silnice z vesnice vede ke hřbitovu a rotundě, která je většinou uzavřena a dá se do ní proniknout jen zřídka. Také dnes je malé nádvoří ještě uzavřeno. Kolem stojící pověstné mohutné lípy se pohupují v závanech vánku, jsou teprve připraveny kvést a o zábavu se zatím stará zpěvné ptactvo, nálada jako stvořená pro příjemný večer. Nedává na sebe dlouho čekat, vzápětí se objevují organizátoři a Noc kostelů na Budči může vypuknout.

Od branky vede ke vchodu do kostela cesta lemovaná svíčkami, které se opravdu řádně rozhoří až se poněkud setmí. Také jednoduchý interiér rotundy s bílými stěnami je osvícen svícemi. V presbytáři moderní kamenný oltář a ambon, velký krucifix v závěru. Vejde se sem ještě malá renezanční kazatelna, barokní lavice a varhanní kruchta. Fascinující je pomyšlení, co všechno stavba pamatuje. Zažila sv. Ludmila a sv. Václava, byla svědkem krvavých událostí po jeho smrti. Jsme v nejstarší kamenné svatyni u nás, která dosud stojí v podstatě ve své původní podobě. Po různých dohadech se již odborníci shodli na tom, že vznikla na přelomu 9. a 10. století a jejím stavitelem byl Bořivojův syn Spytihněv.
Příchozí si nejprve vyslechnou informace o historii a pak si mohou osahat kostel sami. Ve ztemňujícím se prostoru září svíce stále víc. Podmaněni důstojností se návštěvníci usazují a setrvávají v tichu. Podle zaměření se snad modlí, meditují nebo jen tak na sebe nechávají působit prostředí.

Starobylost a bezčasovost nitra vyvažuje ruch venku. Je zde přichystána malá garden party. Uprostřed baví dámské trio melodiemi z 30. let i novějšími populárními songy přítomné posluchače postávající nebo posedávající kolem na plastikových židlích. Náladu ještě vylepší pohárek dobrého vína. Součástí této neformální takřka rodinné zahradní slavnosti jsou pobíhající děti a psi - tak jak to má být.
Po chvíli relaxace při koncertě následuje návrat do historie a poslední bod programu - přednáška o restaurování svatováclavské zbroje - jsme zde přece na Václavově místě. V tuto chvíli poslouží k mimořádnému účelu márnice, na jejíž stěny promítá přednášející paní restaurátorka snímky, které doprovází svým komentářem. Je to vzácná příležitost podívat se na svatováclavské relikvie zblízka a dokonce pod mikroskopem, která se jen tak nenaskytne a dozvědět se spoustu věcí o technických schopnostech a uměleckém cítění našich předků.
Ve vědátorském zápalu publikum ani nepozoruje, že se pořádně nakupily mraky a korunami stromů zmítá vichr. S koncem přednášky spadne pár prvních kapek. Počasí doposud vstřícné nyní naznačuje, že je nejvyšší čas vydat se zpět, než se spustí pořádný liják...
 
| 26.6.2017 11:06:57 Helena Kozlová |             | Foto: archiv |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Opera/ Tanec
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru