Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Noc kostelů/ Víra
 
Mlčení historické drama Martina Scorseseho Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Mlčení Mlčení
Výprava dvou jezuitských kněží do země, kde se křesťanství trestá smrtí. Historické drama Martina Scorseseho podle známé předlohy (2016). Hrají: A. Garfield, A. Driver, L. Neeson, T. Asano, J. Kubozuka a další (V původním znění s titulky). V 16. století se Japonsko otevírá světu a vedle obchodníků a vyslanců sem míří také řada misionářů. Vznikají první kostely a koncem století vyznává katolickou víru několik stovek tisíc obyvatel japonského souostroví. Avšak soupeření mezi evropskými misionáři a obava japonské vládnoucí třídy z přílišného vlivu cizinců vede k opětovnému uzavření země a přísnému zákazu křesťanství.

V první polovině 17. století se do Japonska odvažuje jen několik málo misionářů z Portugalska a při jejich odhalení je čekají jen dvě možnosti: mučednická smrt nebo zřeknutí se víry. Jedním z posledních, kdo do zakázané země odcestoval, byl otec Ferreira (Liam Neeson) a po delší odmlce získají v Evropě zprávu o jeho osudu. Podle ní kdysi horlivý kazatel od víry odpadl a dokonce přijal za své japonské jméno. Dva jezuitští mniši a někdejší Ferreirovi učedníci, otec Rodrigues (Andrew Garfield) a otec Garupe (Adam Driver), se proto vydávají do země vycházejícího slunce dopátrat se pravdy. Nacházejí však jen podlomenou a roztříštěnou komunitu křesťanů, kterým pod rouškou noci poskytují alespoň mše a zpovědi – přestože za každý takový skutek hrozí všem zúčastněným trest smrti. Po nějaké době se dvojice jezuitů rozhodne rozdělit a pátrat po Ferreirovi každý sám. Jejich přítomnost na ostrovech však působí větší utrpení než útěchu a na konci se každý z nich bude muset rozhodnout, zda je pro ně důležitější pevná víra či láska k bližním.
Dlouho připravovaný projekt se Martinu Scorsesemu podařilo natočit až po několika dekádách. Původní román Šúsaka Endóa totiž režisér přečetl už koncem 80. let a následně jednal o jeho adaptaci. Film měl uzavírat Scorseseho spirituální triptych po Posledním pokušení Krista (1988) a Kundunovi (1997), ale jeho výrobu zdržovala řada dalších filmových projektů. Přestože samotná knižní předloha je historicky věrná, nedá se považovat za biografii, neboť spojuje skutečné příběhy několika misionářů s fiktivními prvky. Svoboda náboženského vyznání byla v Japonsku obnovena až v roce 1873.
Vysílání: 25.9., 22.05 hod., ČT art
 
| 13.9.2021 10:09:53 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Opera/ Tanec
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru