Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Královna duchů (A studio Rubín) Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Výstavy
 
Labyrintem dějin Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Labyrintem dějinDalší z řady výstav ke stému výročí vzniku Československé republiky probíhá v Císařské konírně na Pražském hradě. Expozice pod titulem Labyrintem dějin chce provést návštěvníka zásadními momenty naší státnosti. Vypořádat se na poměrně stísněném prostoru Císařské konírny s tak rozsáhlým obsahem bylo určitě nelehkým úkolem. Organizátoři zvolili model labyrintu, kdy se přes jednotlivé zákruty dobere návštěvník samého středu, počátků, kořenů. Proto se začíná v současnosti – vstupem do EU, rozdělením Československa, vstupem do NATO přes sam etovou r evoluci, ruskou okupaci, komunistický převrat 1948, protektorát a 2. světovou válku, vznik republiky, první světovou válku, k revoluci 1848 a dále do minulosti.

Složitá témata mohou přirozeně být prezentována jen zástupně. V jednotlivých zákrutech labyrintu – „buňkách“ - je proto využit bohatý dokumentární materiál – úřední akta, fotografie, obrazy, mapy, předměty, které více než sáhodlouhé komentáře objasňují situaci. Toto dvoj a trojrozměrné svědectví je doplněno akustickými vjemy – projevy, citáty, písněmi, ale i televizními obrazovkami s dobovým zpravodajstvím a projekcemi.
V jedné z prvních sekcí jsou např. nainstalovány pod fotografií sv. Václava na Václavském náměstí hořící svíce a hesla sametové revoluce, fotografie z roku 68 doprovází píseň Karla Kryla, vypuknutí první světové války symbolizuje sněhobílá košile Ferdinanda d´Este, kterou měl na sobě v okamžiku atentátu v Sarajevu zapůjčená z Konopiště.

Současné dějiny jsou zahrnuty šumem a hlučením, které jakoby naznačovaly něco z chaosu moderní doby, ale tento zvukový atak se může stát i rušivým elementem. Cestou zpět se situace zklidňuje, tak jak ubývá exponátů a místo zaujímají skutečné unikáty - např. pohřební insignie Přemysla Otakara II. nebo helma a část zbroje sv. Václava.
Hledaným cílem je poslední okrouhlý oddíl stylizovaný jako znojemská rotunda, v němž se nachází v originále privilegium císaře Fridricha z roku 1158. Knížeti Vladislavovi jím bylo uděleno právo nosit královskou čelenku. V listině „přepsané“ ve zvětšeném formátu na projekčním plátně je také první dochovaná zmínka o českém státě.
Výstava Labyrintem dějin věnovaná vzniku ČSR je k vidění v Císařské konírně Pražského hradu do 1. července 2018.
 
| 19.3.2018 18:03:04 Helena Kozlová |             | Foto: archiv |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Opera/ Tanec
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru