zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Filmové tipy 23. týden

Všichni moji blízcí

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Všichni moji blízcí
Josef Abrhám, Jiří Bartoška, Ondřej Vetchý, Jiří Lábus a Libuše Šafránková, která by se právě dnes dožila 70 let, jako členové jedné velké šťastné rodiny ve filmu o osudovém setkání, které znamenalo život. Oceňovaný koprodukční snímek ČT (1999). Dále hrají: T. Brodská, L. Chudík, M. Labuda, B. Holiček, L. Cúlková a další. Scénář J. Hubač. Kamera D. Šimončič. Režie M. Mináč. Silné téma, hvězdné herecké obsazení v čele s J. Abrhámem, L. Šafránkovou, J. Bartoškou, J. Lábusem, O. Vetchým, T. Brodskou, L. Chudíkem, K. Fialovou či M. Labudou, výborný scénář renomovaného autora J. Hubače, citlivá režie M. Mináče, skvělá kamera mistra svého oboru D. Šimončiče – to vše poskytuje velký divácký i umělecký zážitek. Příběh působivého snímku začíná v říjnu 1938, bezprostředně po podepsání mnichovské dohody. Na pozadí historických událostí sleduje osud rodiny okresního doktora Jakuba Silbersteina, veselého optimistického člověka, který nikdy neztrácel humor a naději v lepší zítřek, protože věřil, že slušnost a poctivost vždy zvítězí. Po mnichovské zradě však přichází doba, kdy tyto hodnoty přestávají platit. Členové židovské rodiny Silbersteinových stojí před rozhodnutím, zda mají před německým fašismem uprchnout, nebo zůstat v zemi, s níž jsou životně spjati. Teprve bratrův tragický osud přinutí váhajícího otce, aby se v posledním okamžiku rozhodl využít mise sira Nicholase Wintona k zařazení syna Davida do posledního transportu odjíždějícího 31. srpna 1939 z okupované Prahy do Anglie...
Vysílání: 07.6., 22.20 hod., ČT1

Místo pro lásku
Jejich vzplanutí bylo osudové – protože bylo poslední. Herecký koncert Faye Dunawayové a Marcella Mastroianniho v italsko-francouzském filmu (1968). Dále hrají: M. Pamphiliová, E. Ruspoliová, C. Mortimerová a další. Režie Vittorio De Sica (Premiéra). Čerstvě rozvedená Julia přijíždí z USA do Benátek. Na letišti se seznámí s atraktivním automobilovým závodníkem Valeriem. Jeho dvoření nejprve odmítá, o pár dní později jej ale sama pozve na návštěvu a odstartuje vášnivý vztah. Valerio Juliinu proměnu nechápe, až do chvíle, kdy se dozví o její nemoci...
Film z pozdního tvůrčího období Vittoria De Sicy se podobně jako Slunečnice či Cesta řadí mezi melancholická melodramata. Jímavému příběhu slouží za kulisy nádherné scenérie severní Itálie, za zmínku stojí i ústřední píseň v podání Elly Fitzgeraldové a opulentní výprava a kostýmy ve stylu sladkých 60. let.
Vysílání: 05.6., 21.50 hod., ČT2

Jak přemýšlí Boris Johnson
Politik s jedinečným stylem a jeden z mála, které Britové poznají i zezadu. A především, od roku 2019 ministerský předseda Spojeného království, jediné země, která vystoupila z Evropské unie. Francouzský dokument (Premiéra). Boris Johnson je člověk, který stál u zrodu myšlenky na brexit a oproti všem očekáváním ho dovedl až do konce. Jako premiér musel Velké Británii narýsovat novou budoucnost. Po výstupu z Evropské unie prodával sny o britské velikosti, o probuzeném Spojeném království, otevřeném celému světu. Vykupitel pro jedny, hrobník pro druhé, ministerský předseda rozpolcené země, v níž brexit probudil separatistické nálady. Jakým směrem vedl Boris Johnson svůj národ po odchodu z Evropské unie? Abychom pochopili budoucnost Spojeného království, musíme se snažit pochopit uvažování tohoto muže, pochopit jeho minulá i dnešní politická rozhodnutí.
Vysílání: 07.6., 14.50 hod., ČT2
Opakování: 08.6., ČT2., 11.6., ČT2

Zátopek
Cílevědomost, vůle a talent. Výprava za úspěchem světové běžecké legendy, která se nevzdávala, v dokumentárním filmu Davida Ondříčka (2016). V zahraničí ho přezdívali „česká lokomotiva“. Držitel osmnácti světových rekordů Emil Zátopek (* 19. 9. 1922 – †22. 11. 2000) se nejvíce proslavil na olympijských hrách v Helsinkách, kde dokázal zvítězit v běhu na 5 km, 10 km i v maratonu. Žádný vytrvalec dosud jeho úspěch nezopakoval a odborníci na atletiku pochybují, že se někdy někdo takový objeví. V dobách svých rekordních výkonů se stal světovou hvězdou, jejíž jedinečný příběh byl spjatý i s manželkou Danou (*19. 9. 1922 – †13. 3. 2020), rovněž držitelkou olympijských medailí. Oba osudově spojovalo totožné datum narození i společné vítězství v Helsinkách. Grandiózní úspěch Emila Zátopka ožívá v dokumentárním snímku Davida Ondříčka ve vzpomínkách jeho blízkých, soupeřů i kamarádů.
Vysílání: 08.6., 21.45 hod., ČT2
Opakování: 09.6., ČT2

Galavečer Zlín Film Festivalu 2023
Slavnostní předávání cen 63. ročníku největšího a nejstaršího mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež (2023). Režie P. Soukup L. Slavnostní zakončení 63. ročníku Zlín Film Festivalu se ponese v duchu předávání cen a mezigeneračních vztahů. Moderátorská stálice – Jan Čenský – nás provede večerem plným hostů. Vystoupí zpěvačka Dasha, orchestr Epoque Quartet nebo dětský pěvecký sbor Českého rozhlasu. Zavítejte díky přímému přenosu do Zlína – na nejstarší mezinárodní přehlídku filmů pro děti a mládež.
Vysílání: 07.6., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 14.6., ČT art

Výheň
Na útěku přes vyprahlé australské vnitrozemí se zlatými cihlami v sedlových brašnách a se zákonem v patách. Australský revizionistický western (2020). Hrají: A. Malek, D. Wenham, J. Ryan, B. Ganambarr, E. Thomson, A. Choiová a další. Režie Roderick MacKay (V anglickém znění s titulky) (Premiéra). Vizuálně strhující drama s prvky westernu, odehrávající se za zlaté horečky v západní Austrálii na sklonku 19. století, přibližuje málo známou, leč pozoruhodnou komunitu afghánských, indických a perských jezdců na velbloudech, kteří při převážení zboží mezi koloniemi a zlatokopeckými tábory často spoléhali na pomoc domorodých obyvatel. To platí i pro muslimského mladíka Hanifa, jehož život po setkání s australským lupičem Malem už nebude nikdy stejný. Podivná dvojice, obtěžkaná dvěma zlatými cihlami a pronásledovaná horlivým představitelem zákona, se vydává na strastiplnou cestu.
Vysílání: 10.6., 21.40 hod., ČT art

Bláznivá dobrodružství Louise de Funèse (2/2)
Co jste ještě nevěděli o legendárním herci. Francouzský dokument. Druhá část dokumentárního portrétu začíná ukázkou z fenomenálního Funèsova hereckého koncertu ve filmu Dobrodružství rabína Jákoba z roku 1973. V té době září Funèsova hvězda už deset let. Herec je stále žádanější, může si diktovat podmínky, už není "tím druhým" vedle Bourvila či Gabina. Stal se zámeckým pánem, nadále upřednostňuje klid rodinného krbu. Pracovní stres a tempo si ale vybírají svou daň v podobě infarktu. Rabín Jákob byl na dlouhou dobu jeho posledním filmovým projektem, na filmovém plátně se jeho představitel objevil až o tři roky později v komedii Křidýlko nebo stehýnko. Do své smrti v roce 1983 už mnoho filmů nenatočil, ale to, co se podařilo, nás těší dodnes. Včetně posledního titulu Zelňačka, kde si zahrál se svou oblíbenou "hereckou manželkou" Claude Gensacovou, jež je v soukromých záběrech z rodinného archivu také zachycena.
Vysílání: 11.6., 22.45 hod., ČT art
Opakování: 15.6., ČT art., 16.6., ČT art

29.5.2023 15:05:34 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 29 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Příběhy filmových legend - Paul Newman

Paul Newman (Newmanovy modré oči)

Newmanovy modré oči
Portrét legendárního amerického filmového a divadelního herce a režiséra. Francouzský d ...celý článek


Příběh Alžběty Báthoryové v režii Juraje Jakubiska

Bathory

Bathory
Výpravný historický velkofilm režiséra Juraje Jakubiska, který nabízí neotřelý pohled na bohatý i t ...celý článek


Drama podle bestselleru Nicholase Sparkse

Zápisník jedné lásky

Zápisník jedné lásky
Za každou láskou je velký příběh. Ryan Gosling a Rachel McAdamsová v americkém romanti ...celý článek


Intimní americké drama Zločiny srdce

Zločiny srdce

Zločiny srdce
Tři sestry, tři bolavé duše a tři zlomená srdce. Diane Keatonová, Jessica Langeová a Sissy Sp ...celý článek


Výtvarné tipy 30. týden

Paříž v zrcadle času

IT archeologie – virtuální klony chrámů v Baganu
Záchrana svatyň poškozených nejsilnějším zemětřesení ...celý článek


Literární tipy 29. týden

Lolita, nepochopená fantazie

Lolita, nepochopená fantazie
Nový dokumentární pohled na skandální a slavnou Nabokovovu Lolitu. Francouzský ...celý článek


Filmové tipy 29. týden

Zelená karta

Paní Olga
První "první dáma" České republiky ve vzpomínkách manžela V. Havla a přátel P. Šustrové, D. Němco ...celý článek


Životy slavných - Já, Tonya

Já, Tonya

Já, Tonya
Vzestup a pád kontroverzní krasobruslařky, kterou zničilo okolí a vlastní ambice. Americká koprod ...celý článek


Blízko drama o jednom výjimečném poutu

Blízko

Blízko
To, co nás spojuje, nás někdy může nevratně rozdělit. Belgické koprodukční drama o jednom výjimečném ...celý článek


Třetí řada seriálu podle oceňované knižní předlohy

Geniální přítelkyně III

Geniální přítelkyně III: Příběh těch, co odcházejí, a těch, kteří zůstanou (4/8) Studená válkaPo zlatých šedes ...celý článek


Pozoruhodný herecký koncert v režii Roberta Sedláčka

Jiří Langmajer (Pravidla lži)

Pravidla lži
Dvanáct osudů lidí, kteří se snaží překročit svou minulost podle scénáře a v režii Roberta Sed ...celý článek


Filmové tipy 30. týden

Zlata Adamovská a Jiří Langmajer (Milenci a vrazi)

Milenci a vrazi
Zlata Adamovská, Jiří Langmajer a Ondřej Vetchý ve filmové adaptaci slavného románu Vladimí ...celý článek


Příběhy filmových legend- Robert Redford

Robert Redford

Robert Redford – Sundance Kid
Legenda mezi herci, režiséry i zakladateli úspěšných festivalů. Francou ...celý článek


Výtvarné tipy 29. týden

Úchvatný palác ve Fontainebleau

Úchvatný palác ve Fontainebleau
Obrovský zámek v hloubi bujného lesa zažil všechny francouzské krále. Byl s ...celý článekČasopis 29 - sekce