zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Literární tipy 9. týden

S Matyldou po Indu

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Padre Soukup
Salesiánský misionář původem z Příbrami sestavil rozsáhlý, dodnes používaný slovník andské květeny, který je srovnatelný s dílem Karla von Linné (2004). Připravili K. Broulová-Šimková a V. Šimek. Putování manželů Šimkových ve stopách českých badatelů po jihoamerickém subkontinentu se v tomto dílu dostává již do 20. století. Jaroslav Soukup se narodil v Čechách v roce 1902, studoval v Římě, ve třicátých letech byl vysvěcen na kněze a odjel do Jižní Ameriky. Vedle misijní práce mezi domorodci v oblasti jezera Titicaca se věnoval botanice a jeho slovník jihoamerické flóry, který má kromě velkého významu pro tento vědecký obor i hodnotu výpovědi o duši andských domorodců, dnes najdete v každé odborné knihovně.
Vysílání: 26.2., 10.15 hod., ČT2
Opakování: 27.2., ČT2

S Matyldou po Indu
Český novinář, spisovatel, filmař, cestovatel, politik a zakladatel neziskové organizace Člověk v tísni Jaromír Štětina se v 70. letech účastnil legendární vodácké výpravy, která zápasila s peřejemi v nejhlubším údolí světa (2005). Režie J. Bělohlavý. Ve druhé polovině 20. století bylo na mapě světa už jen málo bílých míst. Pralesy byly probádány, většina horských velikánů slezena. Pozornost průkopníků se upřela do hlubokých údolí, protékaných divokými zpěněnými řekami. Skupina Čechoslováků začala pomýšlet na údolí nejhlubší, na údolí řeky Indu. Jaromír Štětina společně s hydrobiologem Otakarem Štěrbou vymysleli v sedmdesátých letech unikátní plavidlo, dnes už proslulou Matyldu, a podnikli na ní první plavbu v peřejích Altaje. Plavidlo se osvědčilo, a tak s ním Jaromír Štětina společně s dalšími třemi kolegy stanul v roce 1975 na břehu legendárního veletoku Indu. Expedice INDUS 1975 proplula na Matyldě nejhlubší údolí světa, a dosáhla tak světového prvenství.
Vysílání: 01.3., 18.55 hod., ČT2
Opakování: (02.3., ČT2.

Tři mušketýři
Jeden za všechny, všichni za jednoho! Adaptace slavného románu Alexandra Dumase natočená v rozsáhlé koprodukci (1973). Hrají: M. York, O. Reed, F. Finlay, R. Chamberlain, R. Welchová, Ch. Heston, F. Dunawayová, Ch. Lee, G. Chaplinová, J.-P. Cassel a další. Režie Richard Lester. Oč by bylo chudší dětství každého z nás, kdyby nepoznal věrné přátele na život a na smrt: Athose, Porthose, Aramise a d´Artagnana. Neustále bude Alexander Dumas udílet lekci všem, kdo chtějí psát dobrodružnou literaturu či bavit celou rodinu. Tři mušketýři vyprávějí příběh o odvaze, cti, přátelství, věrné lásce, ale zároveň o zradě, intrikách a podlosti. A tak se nám vždy znovu a znovu zatají dech, když mladý gaskoňský šlechtic d´Artagnan, vybaven několika tolary, mečem, matčiným balzámem na rány a otcovým dopisem pro pana de Tréville, starého přítele rodiny, potká na jedné ze svých zastávek Rocheforta a v okénku zahlédne krásnou tvář Milady de Winter. Příběh začíná a my víme, že se máme na co těšit! Filmová verze z roku 1973 v režii Richarda Lestera nazírá příběh Tří mušketýrů s lehkým odstupem, který mnohé pobavil a některé pobouřil.
Vysílání: 01.3., 20.00 hod., ČT2

Poznání je začátek
Německý dokument o dirigentu Danielu Barenboimovi a spisovateli Edwardu Saidovi, kteří založili orchestr mladých hudebníků z Izraele, Palestiny a dalších arabských zemí nazvaný West-Eastern Divan. Režie Paul Smaczny Argentinský dirigent židovského původu Daniel Barenboim založil Orchestr Západovýchodního Divanu s palestinským spisovatelem Edwardem Saidem, aby sblížili mladé hudebníky navzdory politickému a duchovnímu rozdělení na Blízkém východě. Jejich nadějí byl předpoklad, že hudba může zahojit utržené rány a přinést porozumění i toleranci rozdílných náboženských kultur. Cenami ověnčený německý dokument (Internationaler Emmy Award 2006, FIPA; D‘OR Grand Prize 2007, Best Arts Doc Ban 2007, ECHO Klassik 2006; Bestenliste1/2013, Preis der deutschen Schallplattenkritik) vytvořil proslulý německý muzikolog a televizní režisér Paul Smaczny, který vyšel z programu koncertu zaznamenaného v Ramallahu 21. srpna 2005. Zazněla zde díla Wolfganga Amadea Mozarta, Ludwiga van Beethovena (Osudová symfonie) a Edwarda Elgara.
Vysílání: 24.2., 00.30 hod., ČT art

Bertolt Brecht ve víru války a lásky (1/2)
Revolucionář divadla a muž, jehož génia milovalo publikum i zástupy žen. Hvězdně obsazené německé dokudrama (2019). Hrají: T. Schilling, M. Emdeová, F. Hartwig, L. Beneschová a další. Režie Heinrich Breloer. Německý dramatik, básník a přední představitel politického divadla Bertolt Brecht se narodil roku 1898 v Augsburgu. Režisér Heinrich Breloer nahlíží na jeho život a dílo od raného mládí až po konec jeho věhlasné kariéry. V první části s podtitulem Láska trvá nebo netrvá se přeneseme do předválečného Německa, kde mladý Brecht píše své první články, písňové texty a v politicky turbulentní době formuje svůj světonázor. Jeho přesvědčení, že bude stát po boku Goetha a Schillera jako jeden z největších německých literátů, je neochvějné. Brecht jako mladý tvůrce zažívá první umělecké úspěchy, ale také milostná dobrodružství. Jeho Třígrošová opera představuje mezinárodní úspěch, Brechtův život ale poznamenala i mnohá zklamání a pády. V hvězdně obsazeném dokudramatu ztvárnil Brechta v první části jeden z nejúspěšnějších německých herců Tom Schilling.
Vysílání: 27.2., 20.15 hod., ČT art

17.2.2025 15:02:45 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 12 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Vastenci (NdB)

Články v rubrice - Z éteru

Rumunský film Neznámý

 Bogdan Farcaș (Neznámý)

Neznámý
Cesta plná touhy a dluhů až na samé dno. Rumunský film natočený v česko-lotyšské koprodukci (2020). ...celý článek


Matt Dillon jako závislák a dealer

Matt Dillon (Flákač)

Flákač
Drogový démon se svou bandou shání další dávku přímo u zdroje, vykrádají totiž okolní lékárny. Matt ...celý článek


Filmové tipy 13. týden

Goyovy přízraky

Jesse Owens
Dvaadvacetiletý Jesse Owens na olympijských hrách v Berlíně v roce 1936 získal čtyři zlaté meda ...celý článek


Dokument Jasmína vrací úder

Jasmína vrací úder

Jasmína vrací úder
Jak se má žena zachovat a co má říci, když ji někde někdo obtěžuje? Jak vůbec poznat, že ...celý článek


Literární tipy 12. týden

Toulky s Ladislavem Smoljakem

Na plovárně s Petrem Vášou
Rozhovor Marka Ebena s literátem, skladatelem, výtvarníkem, zpěvákem a pedagogem ...celý článek


Příběhy filmových legend – Martin a Keaton

Dean Martin

Dean Martin, král frajerů
Portrét slavného zpěváka, herce a televizního baviče. Americký dokument. Cesta ch ...celý článek


Velikáni filmu... Jack Nicholson

Jako nepoddajný plevel

Jako nepoddajný plevel
Jack Nicholson, Meryl Streepová a Tom Waits jako věčně opilí bezdomovci, vrávorající ...celý článek


Výtvarné tipy 12. týden

Úchvatný palác ve Fontainebleau

Úchvatný palác ve Fontainebleau
Obrovský zámek v hloubi bujného lesa zažil všechny francouzské krále. Byl s ...celý článek


Filmové tipy 12. týden

Robert Redford (Tři dny Kondora)

Láska je láska
Eliška Balzerová a Petr Nárožný v divácky úspěšném komediálním filmu o lidech, kteří přes ne ...celý článek


Reportáž psaná na benzínce

Reportáž psaná na benzínce

Reportáž psaná na benzínce
Reportérka týdeníku Respekt Ivana Svobodová se snaží popsat a pochopit českou de ...celý článek


Výtvarné tipy 13. týden

Krajinou soch: Sochy Radima Hankeho

Svědkové času II: Památky Angkoru (1/2)
Výprava po hinduistických pamětihodnostech starých Khmérů ve středn ...celý článek



Časopis 12 - sekce