zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Cenu Arnošta Lustiga za rok 2012 získala Kamila Moučková

Kamila Moučková

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Laureátkou historicky druhé Ceny Arnošta Lustiga je Kamila Moučková, legendární česká televizní a rozhlasová hlasatelka a moderátorka, vůbec první televizní zpravodajská hlasatelka v Evropě. Žena, která jako první v srpnu 1968 z televizní obrazovky ohlásila invazi vojsk Varšavské smlouvy a dodávala divákům tehdejší Československé televize nejen potřebné informace, ale zejména morální oporu v nejistých chvílích. Po dvacet let pak mohla pracovat pouze jako uklízečka, servírka či prodavačka, přesto se aktivně angažovala v disentu, je signatářkou Charty 77. Cena Arnošta Lustiga byla Kamile Moučkové předána na slavnostním ceremoniálu 12. dubna v přímém přenosu ČT24.

Patnáctičlenná porota – Výbor Ceny Arnošta Lustiga – složená z předních postav české kultury, politiky a vědy, v jejímž čele stanul lékař a profesor Jan Pirk, vybrala laureátku na základě hodnot Odvaha a Statečnost, Lidskost a Spravedlnost. „Kamila Moučková svým životem a svými postoji zcela splňuje všechna čtyři kritéria, která jsou základními aspekty pro udělení Ceny Arnošta Lustiga. Její morální kvality se v plné míře prokázaly při Pražském jaru 1968. Z televizního studia ji tehdy doslova vyvedli sovětští vojáci s nabitými samopaly přitisknutými na její záda. Všichni dobře víme, jakým perzekucím byla pak díky své návazné protirežimní činnosti vystavena. Přes veškerý nátlak však nikdy od svých názorů neustoupila,“ konstatoval profesor Jan Pirk.

„Jak řekl Arnošt Lustig, člověk se může podobat písni nebo doztracena utichající ozvěně. Rozhodují ony chvíle a chvilky rozhodování. Všichni je prožíváme. O dvou desítkách let svého života Kamila Moučková rozhodla odvážně v několika vteřinách, důsledky tohoto kroku pak statečně nesla; lidsky a autenticky, tak jak ji známe. Pád z kariérního vrcholu i následný, nejen ideový, rozchod s vlastním otcem tvrdě zastupujícím normalizační zvůli ustála nadto s velkou dávkou spravedlnosti a pochopení pro druhé. Věřím, že tato volba nám pomůže vzpomenout na jedinečnou atmosféru let předcházejících srpnové krizi, na tvůrčí energii i ducha svobody českého národa,“ dodává president Česko-izraelské smíšené obchodní komory Pavel Smutný.

Cenu založila v roce 2012 Česko-izraelská smíšená obchodní komora v rámci podpory odkazu Arnošta Lustiga, spisovatele světového formátu, významného představitele českého společenského života a dlouholetého čestného člena Komory. Ocenění získává občan České republiky, osobnost, která se obdobným způsobem jako Arnošt Lustig zasloužila o udržení a rozvoj mravních hodnot. Hlavním smyslem udělování Ceny Arnošta Lustiga je propagovat výše uvedené hodnoty – Odvahu a Statečnost, Lidskost a Spravedlnost ve všech rovinách a oblastech života české společnosti. První Cena Arnošta Lustiga za rok 2011 byla udělena pražskému biskupovi mons. Václavu Malému.

12.4.2013 18:04:45 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Časopis 16 - sekce

DIVADLO

Mefisto nepřestává dodnes fascinovat

Robert Mikluš a Alžbeta Ferencová (Mefisto)

Činohra Národního divadla vstupuje po mnoha letech znovu na jeviště Státní opery, a to slavnostní premiérou celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Premiéra 24 z dílny pěti choreografů

Dům tanečního umění Praha

Bohemia Balet, soubor Taneční konzervatoře hl. m. Prahy chystá nový komponovaný program. Večer nese společný n celý článek

další články...