zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Antikódy Václava Havla vycházejí v nové podobě

Přebal knihy Antikódy

Typografické básně Václava Havla, kterými komentoval dění kolem sebe, prozrazoval milostné zkušenosti a vyjadřoval filozofické názory i přátelská vyznání jiným literátům, vycházejí v moderním grafickém provedení Johany Kratochvílové a ve výtvarném doprovodu mladého a světově úspěšného malíře Štefana Tótha.
Nakladatelství Teapot jde ve svém speciálním vydání Antikódů proti zavedené tradici, polemizuje s ní a představuje básně zcela nově. Vůbec poprvé jsou například sázeny jiným písmem, než je zaznamenal autor. Mohou tak vyvolat polemiku, nakolik jsou Havlovy typogramy spojeny s poetikou psacího stroje a nakolik jsou na něm nezávislé.

Vznikly by některé Havlovy básně, kdyby je psal dnes a měl k dispozici zásobu fontů, jež jsou výbavou každého textového editoru? Nebo by jeho poezie vypadala úplně jinak?
Nová kniha obsahuje výběr třiceti Antikódů, který představuje komentář k současné podobě a kondici světa, v němž žijeme. Básně jsou rozdělené do pěti oddílů po šesti číslech a každý oddíl tvoří příběh na havlovské téma - člověk, společnost, láska a další.
Jedinečný doprovod v celé knize představují unikátní litografie výtvarníka Štefana Tótha, který Havlovy texty vizuálně dekonstruoval a následně znovu konstruoval. „Havlovy Antikódy nelze ilustrovat, neboť představují volné spojení poezie a výtvarného umění. Proto jsem se pokusil tuto sémantickou poezii se sofistikovaným výtvarně-typografickým jazykem doprovodit vizuálním přívlastkem několika přístupů: vztahem vědomí vzpomínky, materializací viděného, direktivou emocí,“ píše v doslovu knihy Tóth.

Unikátní vydání sbírky Antikódy Václava Havla bude za účasti jejích realizátorů slavnostně pokřtěno v Knihovně Václava Havla 2. října v 19:00h z rukou jejího ředitele Michaela Žantovského.

Lze vydat obrazové básně a změnit jejich obraz? A lze je vydat v doprovodu obrazů? Antikódy Václava Havla jsou sbírka specifické, převážně politické a filosofické poezie, jejíž poetika je opřena také o obrazy, které jednotlivé básně vytvářejí. Vypadají třeba jako mrak, pták, šibenice, mříž anebo srdce… Nyní vycházejí v unikátní sběratelské edici jako jedinečné umělecké dílo.
Václav Havel psal své obrazové básně celý život, takzvaným typogramům se nejvíce věnoval v šedesátých letech 20. století. Představovaly pro něj jeden z prostředků, jak komentovat československou politiku, ale i způsob pro vyjádření svých filosofických názorů, milostných zkušeností i přátelských vyznání jiným literátům.
Antikódy vycházely zpravidla jako chronologický soubor, který se však neustále zvětšoval. Dodnes není znám přesný počet antikódů, které Havel vytvořil, grafické typogramy se stále objevují. Při každém publikování vyšly v původní grafické podobě, v jaké je autor pořídil na psacím stroji či později v textových počítačových editorech.

30.9.2015 14:09:12 Redakce | rubrika - Novinky...

Časopis 12 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Žebrácká opera (Divadlo DISK)

Články v rubrice - Novinky...

Publikace IDU se věnuje statusu umělce

Přebal

Institut umění – Divadelní ústav vydává publikaci Status umělce, Příspěvky k diskuzi, která ve čtyřech k ...celý článek



Časopis 12 - sekce

DIVADLO

D21 uvede premiéru inscenace o Benešovi

Vizuál inscenace

Pražská nezávislá scéna Divadlo D21 se po dvou letech vrací ke spolupráci, která stála za úspěchem inscenace E celý článek

další články...

HUDBA

Cory Wong poprvé vystoupí v Česku

Cory Wong (Foto: Galen Higgins)

Americký hudebník Cory Wong vystoupí 20. července 2023 na brněnském Mendlově náměstí. Několikanásobný nominant celý článek

další články...