Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5 Předchozích 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Život malířek sester Válových Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Život malířek sester Válových Život malířek sester Válových podle Ester Krumbachové
Portrét slavných malířských dvojčat, představitelek směru nové figurace, od jejichž narození v těchto dnech uplynulo 95 let (1995). Režie E. Krumbachová. Květa Válová a její sestra Jitka se zařadily mezi nejvýraznější osobnosti českého výtvarného umění druhé poloviny 20. století. Obě studovaly na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a v roce 1954 se staly členkami skupiny Trasa, se kterou společně vystavovaly. Spolu s Adrienou Šimotovou, Alenou Kučerovou a dalšími umělci patří k nejvýznamnějším představitelkám směru zvaného nová figurace.

Květa Válová prožila celý život se svou sestrou v dělnickém prostředí Kladna, jež se pro ni stalo důležitým inspiračním zdrojem. Již v 50. letech vzniká rozsáhlý soubor figurálních robustních postav dělníků, slévačů a valcířů. Stejně jako pro sestru Jitku byla jejím hlavním vyjadřovacím prostředkem kresba, avšak zcela odlišného malířského projevu. Na přelomu 70. a 80. let spatřila světlo světa série obrazů zachycující až jakési konfliktní napětí, kdy do sebe "Květiny balvany" navzájem narážejí velkou silou. Samotný prostor obrazu je však na rozdíl od pojetí Jitky Válové jasněji členěn a naléhavě ve svých námětech dokazuje silné sociální cítění.
Sestry Válovy se zúčastnily několika desítek výstav u nás i v zahraničí. Poslední velké retrospektivní v roce 2000 se však již Květa nedožila. Její dílo je zastoupeno v mnoha českých i zahraničních sbírkách. V březnu 2011 zemřela ve věku 88 let i Jitka. V těchto dnech si připomínáme 95 let, které uplynuly od narození sester nerozlučně spojených nejen svým výtvarným talentem. V dokumentu z cyklu GENUS uvidíte obě tyto šarmantní ženy tak, jak je v roce 1995 zachytila Ester Krumbachová.
Vysílání: 07.12., 23.20 hod., ČT art
Opakování: 08.12., ČT art
 
| 27.11.2017 15:11:51 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Opera/ Tanec
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru