Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Zprávy
 
Žižkovské kino Aero slaví dvacetiny Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Kino Aero Ve dnech 1. - 7. února 2018 slaví žižkovské kino Aero dvacet let své novodobé existence. Na diváky během oslav čeká průřez toho nejlepšího z jeho dramaturgie. Těšit se tak mohou na filmové projekce nových i archivních snímků, cyklokoncert skupiny Tata Bojs nebo na výběr toho nejzajímavějšího z Festivalu otrlého diváka.

„Během dvaceti let existence Aera se svět kolem nás hodně proměnil. Když jsme začínali, byli jsme jediný artový filmový klub na území hlavního města. Jezdili k nám lidé z celé Prahy a Žižkov byl v té době něco jako pražský Montmarter,“ vysvětluje Pavel Rajčan, spoluzakladatel kina Aero. „Dnes je funkce kina jiná, než tomu bylo. Začínali jsme v době, kdy většina městských částí malá kina uzavírala. Naštěstí byli na Žižkově osvícení radní, kteří chtěli kino zachránit. Vypsali konkurz a my jej vyhráli. Mám za to, že nejdůležitější bylo to, že jsme k celému kinu přistoupili komplexně. Zrekonstruovali jsme bar, pořádáme výstavy, přímé přenosy z Metropolitní opery i známých zahraničních divadel nebo prohlídky světových galerií. Pro děti i dospělé organizujeme filmové vzdělávání v podobě Aeroškoly. To všechno by se neudálo bez digitalizace, která nám hodně pomohla,“ dodává Rajčan.

Během oslav budou moci diváci zhlédnout kinařskou „bibli“ v podobě italského snímku Bio Ráj (2. února), poslechnout si přednášky Tomáše Šebka z Lékařů bez hranic (6. února), zajít na den věnovaný Aeroškole (3. února), cyklokoncert Tata Bojs (5. února) nebo zhlédnout filmy Monthy Python a Svatý Grál (3. února), Mafiány režiséra Martina Scorseseho nebo U konce s dechem s Jean-Paulem Belmondem (obojí 7. února).
První filmová projekce v „novodobém“ Aeru proběhla 6. února 1998. Za dvacet let existence kina do něj zavítalo přes jeden milion a tři sta tisíc diváků. Za posledních pět let to bylo skoro tři sta padesát tisíc a v posledním roce sedmdesát tři tisíc. Během jednoho roku kino odehraje cca tisíc filmových projekcí a nabídne kolem stovky akcí, jako jsou přednášky, přenosy oper, divadel a výstav nebo různé tematické přehlídky. Dvě přehlídky během roku Aero pravidelně věnuje slavným tvůrcům či hercům a herečkám. „Mezi divácky nejúspěšnější akce posledních let se řadí přehlídky Alfreda Hitchcocka, Stanley Kubricka a Woody Allena. V letošním roce chystáme na jaro přehlídku Jean-Paul Belmonda a na podzim Martina Scorseseho,“ dodává ředitelka kina Aero Zuzana Kameníková.
 
| 5.2.2018 22:02:47 Redakce |             | Foto: archiv |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru