Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Zprávy
 
Kov(áři) ve městě Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
HefaistonMěsto Lipník nad Bečvou pod hradem Helfštýnem prosperující v minulosti po dlouhé doby vzhledem ke své poloze na důležité obchodní cestě je nyní přitažlivé pro milovníky historie díky svým památkám. Jsou tu z velké části zachované středověké hradby, náměstí a domy s arkádami, židovský hřbitov a bývalá synagoga a především nejstarší střešní zahrada u nás nad bývalou konírnou lipnického zámku. Při toulkách městem ale návštěvník neustále naráží na uměleckou současnost. Jak náměstí tak každé zákoutí, každá vhodná plocha j e vyzdob ena kovovými plastikami, které vznikly během Hefaistonu, mezinárodního symposia uměleckých kovářů, které se pořádá na hradě Helfštýně od roku 1982.

Do města vstoupily kovové objekty až poněkud později, v roce 2005 a pod hlavičkou Kov ve městě představují každoročně tu nejaktuálnější tvorbu uměleckých kovářů v konfrontaci s veřejným prostorem. Řada z uměleckých výtvorů při tom už své místo neopustila.
V roce 2005 se stal Lipník nad Bečvou členem Kruhu evropských kovářských měst, který sdružuje na dvacítku měst z evropských států a má za cíl podporu tradic kovářského řemesla a rozvoj v oblasti tváření kovů. Při této příležitosti byla na náměstí nainstalována kovová plastika Otevřená brána kterou podle návrhu L. Palka realizoval umělecký kovář Jiří Jarda. Bránu vyplňuje spirála s heslem J. A. Komenského Omnia sponte filiant, absit violentia rebus – všechno plyne od sebe sama, buď násilí vzdáleno věci. Z obou stran kruhu se otevírají křídla brány jako symbolu pohostinnosti a ote vřenost i. Na náměstí se tyčí také neživá lípa – z kamenného podstavce se rozvětvují kovové haluze, v jejichž středu září rudý kruh, nedaleko na trávníku posedávají jógínky aniž by je rušil mariánský sloup nebo socha sv. Jana Nepomuckého. V letošní roce ke stávající galerii přibyla díla Pavla Tasovského staršího a mladšího. Před obecním úřadem se objevil ohromný zvěrokruh s dvanácti znameními a malá „zoologická zahrada“ s Velrybou, Nosorožcem, Tučňákem a Ptáky ale také Pyramida nebo Věž.
Mezi starými stromy v zámeckém parku rozkvétá Nevěstin závoj – seskupení porcelánových „květů“ na kovových prutech, vykukují podivná zvířata a bytosti, před kostelem sv Františka stojí kovový vertikální kruh na s názvem In aqua aequitas – ve vodě čistota - a tak to pokračuje dále. Na kovové objekty narazíte, kamkoliv ve městě zamíří vaše kroky - Lipník nad Bečvou je opravdu městem kovu.
 
| 30.10.2018 00:10:25 Helena Kozlová |             | Foto: Z webu |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru