Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Pretty Woman (MdB) Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Zprávy
 
Březen měsíc čtenářů udržitelně zelený Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Městská knihovna v Praze Březen měsíc čtenářů je letos v českých knihovnách udržitelně do zelena. Důvodem pro toto tematické zaměření je celoroční téma zaměřující se na cíle trvale udržitelného rozvoje. Městská knihovna v Praze u příležitosti Března měsíce čtenářů připravila průřezovou tematickou ochutnávku, která nabídne přednášky, knihy i výpravy do nejbližšího okolí. A jako malý dárek k 130. narozeninám si knihovna nadělí druhou audioknihu. Samozřejmě z prostředí knihovny.

„Jedním ze základních úkolů každé knihovny je poskytování informací, a protože každé odpovědné rozhodování vyžaduje přístup k relevantním a ověřeným informacím. Jsou to, pro někoho možná překvapivě, právě knihovny, které celosvětově hrají zásadní úlohu v prosazování udržitelného způsobu života a to právě tím, že poskytují přístup k relevantním a přesto široce srozumitelným informacím,“ vysvětluje Ondřej Hudeček, koordinátor cílů udržitelného rozvoje v Městské knihovně v Praze.
Cyklus přednášek s názvem Zdravý, bezpečný a spravedlivý svět pro všechny. Současné i budoucí výzvy nabídne pohled na aktuální výzvy v oblasti hledání rovnováhy mezi rozvojem lidské společnosti a tím, co je planeta schopna unést. Záštitu nad cyklem převzalo Informační centrum OSN v Praze. Přednášet budou například Ivan Rynda, Michal Broža nebo Jana Dlouhá. Přednášky budou zveřejňovány na YouTube profilu Městské knihovny v Praze v tematickém playlistu věnovaném udržitelnosti.

Z jiného úhlu pohledu se na téma podíváme 30. 3. 2021, kdy se uskuteční premiéra setkání nad knihou Joanny Macyové a Chrise Johnstonea s názvem Aktivní naděje. Česky knihu vydalo v roce 2020 nakladatelství Alferia a pojednává o environmentálním žalu, který je důsledkem uvědomění si nezadržitelné devastace naší planety, ale také o tom, jak se s tímto stavem vyrovnat. Další zajímavé knižní tituly k tématu udržitelnosti knihovna nabídne na svých webových stránkách a to jak k půjčení papírové verze, tak i ke studiu digitálního obrazu dokumentu prostřednictvím Národní digitální knihovny.

Nedílnou součástí environmentálního vzdělávání jsou také aktivity, které vedou k poznávání nejbližšího okolí a tím prohlubují vztah člověka k místu, kde žije. Pobočka Korunní (Praha 10) zve o jarních prázdninách na vycházku po svém okolí, oživenou různými úkoly. Herní plán je na vyžádání na e-mailu korunni@mlp.cz. Mariánské náměstí před Ústřední knihovnou (Praha 1) zve na výstavu, kterou pořádá hl. m. Praha s Botanickou zahradou hl. m. Prahy, s názvem Kořeny osobností.

Dárek pro přátele knihoven, a pro knihovnu k 130. Narozeninám, vyjde na samém konci března. Bude jím Naivní detektivka z knihovny, kterou napsala knihovnice z pobočky Korunní Jana Chroustová, a která se kromě papírové podoby (2014, Naše vojsko) dočká i vydání v podobě e-knihy a také audioknihy, kterou připravil kolega z pobočky Jezerka Jiří Jahoda.
Děj odpočinkové knihy se točí kolem malé knihovny, kde kolem sebe sdružuje čtenáře knihovnice Jana Filupová. Celá komunita se promění v soukromé detektivy pátrající po zmizelé doktorce Lesecké z místního zdravotního střediska. Komorní detektivka vypráví ale hlavně o tom, že knihovna je především místem setkávání.
E-kniha bude ke stažení k dispozici na www.e-knihovna.cz, audiokniha k poslechu na SoundCloud profilu Městské knihovny v Praze (www.soundcloud.com/knihovna).
 
| 1.3.2021 19:03:01 Redakce |             | Foto: archiv |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Opera/ Tanec
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru