Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Pretty Woman (MdB) Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Zprávy
 
Investice do české kultury Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Katedrála sv. Víta, Václava a VojtěchaPředstavitelé českého kulturního a kreativního sektoru usilují za schválení vyššího příspěvku v chystaném Národním plánu obnovy. Otevřenou výzvu iniciativy #zakreativnicesko podpořili členové podvýboru pro kulturu Poslanecké sněmovny a zástupci komise. Asociace krajů České republiky pro kulturu a památkovou péči. Výzva #zakreativnicesko, která má nyní přes 480 signatářů z řad profesních asociací, kulturních organizací, univerzit či samospráv, žádá Vládu ČR o schválení původního návrhu Ministerstva kultury na alokaci 8,233 miliard korun z chystaného Národního plánu obnovy.

Výzva #zakreativnicesko sbírá od svého vyhlášení podporu nejen mezi profesními asociacemi a kulturními organizacemi, ale také mezi poslanci a zástupci měst a krajů. K výzvě se vyjádřil podvýbor Poslanecké sněmovny pro kulturu, který podporuje původní záměr Ministerstva kultury získat v rámci Národního plánu obnovy alokaci v plné výši, tedy 8,233 miliard Kč.

„Škody v oblasti kultury jsou obrovské a nejde jen o zavřené instituce. Už rok všechny segmenty v oblasti kultury fatálně trpí a stát zatím nenašel cestu, jak tomuto odvětví pomoci. Národní plán obnovy je tak příležitostí pro obnovu kulturní a kreativní scény, jejíž přínos celé společnosti i ekonomice je nesporný,“ říká poslanec Martin Baxa, předseda podvýboru Poslanecké sněmovny pro kulturu a primátor města Plzně, které se k výzvě rovněž připojilo.

Podpora zaznívá také z krajů. Komise pro kulturu a památkovou péči Asociace krajů ČR stejně jako poslanci doporučila zachovat celkovou investici do kulturního a kreativního sektoru v původně navrhované výši. „Naší podporou dáváme najevo, že kultura je důležitým, avšak často opomíjeným segmentem napříč republikou. Nejenže je součástí našich základních hodnot, pomáhá rozvíjet vzdělanost i naše místní komunity, ale k celkovému regionálnímu rozvoji přispívá i po ekonomické stránce,“ doplňuje hejtman Karlovarského kraje
Petr Kulhánek. Mezi nové signatáře se od vyhlášení výzvy přidalo dalších 350 asociací, organizací, zástupců samospráv i jednotlivců z řad kulturního a kreativního sektoru, jako například města Zlín nebo Ústí nad Labem, zakladatelé festivalů Serial Killer a Signal Festival či kapela B-Side Band.

Projednávání plánu za zavřenými dveřmi

I přesto, že je Národní plán obnovy jedním z nejdůležitějších materiálů pro další roky, zůstává celý proces jeho přípravy málo transparentní. „Pracovní verze plánu stále pracuje s částkami, které dalece přesahují plánovaných 182 miliard, které bude mít Česká republika k dispozici. Zatím můžeme jen odhadovat, jak nakonec ministerstvo průmyslu a obchodu peníze rozdělí, kterému sektoru přidá a kterému naopak škrtne,“ říká Lucie Ševčíková za iniciativu #zakreativnicesko.
Podle prvního návrhu, který vláda v říjnu předložila Evropské komisi, by měl kulturní a kreativní sektor dosáhnout pouze na 2,5 miliardy z celkového evropského balíku 182 miliard Kč pro Českou republiku. „Národní plán obnovy vnímáme jako příležitost pro neopakovatelnou investici do celého kulturního a kreativního sektoru, jehož přínos společnosti i ekonomice je nesporný. Společně se všemi signatáři apelujeme na Vládu ČR, aby nesnižovala rozpočty plynoucí do kulturního a kreativního sektoru, který je vedle cestovního ruchu nejpostiženějším odvětvím. Každý měsíc tvrdých opatření přichází kultura o miliardu korun,“ doplňuje Lucie Ševčíková. V otevřeném dopise žádají signatáři Vládu o pomoc s obnovou celého odvětví a podporu oborů s vysokou přidanou hodnotou, které patří mezi hlavní priority evropského Fondu obnovy.
 
| 3.3.2021 11:03:00 Redakce |             | Foto: Petr Schier |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Opera/ Tanec
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru