Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Recenze
 
Viktor a záhadná teta Bobina – kniha plná světla a pohlazení Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Přebal knihy Viktor a záhadná teta BobinaNakladatelství Albatros uvedlo na knižní trh novinku - knihu Viktor a záhadná teta Bobina. Za příběhem devítiletého Viktora stojí dvě herečky – spisovatelky, Pavlína Jurková a Jarmila Vlčková, s přispěním výtvarnice Martiny Fojtů. Co všechno způsobí série průšvihů devítiletého kluka, který má trojku z chování? Co s ním mají rodiče dělat v takovéto nezáviděníhodné situaci? Oprávněně se hněvají, a taky kamarádi se najednou odvrátí… Má taková situace vůbec řešení? Jak si s tím vším poradí klukovská dušička, která se sice navenek může zdát okoraná, ale uvnitř skrývá dobré a poddajné jádro.

Autorky předkládají čtenářům jakéhokoliv věku tyto otázky jednu za druhou. V příběhu se zaměřují v prvé části na Viktora, a druhá část knihy patří záhadné tetě Bobině. Své vyprávění podávají v klipovitých příbězích. V textu nechybí laskavost, láska, radost, trochu strachu, napětí, ale samozřejmě jako v každém lidském příběhu rovněž nějaká ta špetka zla…
Viktor je poslán na „převýchovu“ do Domova pokojného stáří, kterému z pozice ředitelky velí svérázná teta Bobina. Ta ani jiná nemůže být, vždyť všichni její „svěřenci“ či „klienti“, jak je komu libo, jsou hodně svérázní. Postavičky vytváří kaleidoskop humorných a přívětivých příběhů, v nichž si autorky dávají velmi záležet na obrovské dávce „obyčejného“ lidství. Tyto drobné detaily působí na čtenáře velkou dávkou neobyčejnosti.
Tak, jako teče pomalu voda v klidné říčce. Trpělivě unáší spadlý list, tu se zčeří díky vodomilce, nebo rovnou hladinu naruší zobák opeřence při pití. Všechny tyto zdánlivě poklidné vlivy působí na Viktora jemně, ale hluboce. Najednou totiž pochopí, že někomu na něm záleží, že se o něj někdo zajímá. A podpora a vzájemné působení proudů je oboustranné. I on začíná vysílat láskyplnou energii a radost druhým. Je najednou druhým prospěšný, začíná být stále více zodpovědný i za sebe.
Najednou se jeho školní průšvihy objevují v úplně jiném světle. Pozná, že jeho nejlepší kamarád vlastně není tím správným kamarádem. Pochopí, že rodiče to s ním myslí dobře, mají o něj starost. Obrovský zlom nastane, když se nečekaně objeví v Hrabákově lákavá nabídka pobytu na počítačovém táboře ve Španělsku u moře. Viktor nezaváhá a odmítne. V příběhu se najednou objevují jednotliví obyvatelé a dávají jasně najevo, jak je pro ně Viktor nepostradatelný. Viktor hoden svého jména, protože vítězí sám nad sebou.
A to už jsme u druhé části knihy. Do popředí se dostává „záhadná teta Bobina“, která jako jediná nabídla pomocnou ruku Viktorovým rodičům v nesnázích se synovcem. Nastává čas oplatit dobré dobrem. Viktor se tohoto úkolu zhostí na výbornou. S ostatními pomůže rozluštit záhadu rozchodu Bobiny s přítelem Jaroslavem.
Kniha nabízí čtenáři třetí rozměr v podobě uklidňujících ilustrací. Všechny tři dámy podávají svědectví o tom, jak moc jim záleží na čtenáři. Ilustrace Martiny Fojtů komunikují s příběhem. To, že čtenáři nabízejí vizualizaci psaného slova, je na místě. Zároveň totiž zakončují ono pohlazení slovem. Pochválit lze i dobře zvolenou typografii, jak v uvození jednotlivých kapitol, tak i v podobě drobných medailonků - podobizen protagonistů. Kniha Viktor a záhadná teta Bobina si zaslouží mít své místo v prázdninové knihovničce. Nese totiž významné poselství - každý neposeda má právo na odpuštění. A taky to, že žádný stárnoucí člověk není a nemá být ve svém věku sám. Věřím, že každý čtenář objeví ve starém tajemném domě své zákoutí. Najde světlo vyzařující ze všech postav knihy.

www.albatrosmedia.cz
 
| 9.7.2018 22:07:50 Josef Meszáros |             | Foto: archiv |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru