Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Výtvarné tipy 18. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Miroslav Táborský Velké Losiny – Nezdolná papírna
Miroslav Táborský představuje památky ČR nominované na zápis do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Režie O. Kallus (Premiéra). Velké Losiny ležící v malebném údolí řeky Desné jsou jedním z nejnavštěvovanějších míst jesenického podhůří. Nachází se zde také mimořádně cenná kulturní památka, kterou je velkolosinská ruční papírna. Byla založena na zdejším panství moravského rodu pánů ze Žerotína na sklonku 16. století. Papírenská manufaktura byla vybudována v místech bývalého obilního mlýna a výrobu zahájila někdy v letech 1591–1596. Během staletí se v držení papírny vystřídala celá řada papírnických rodin a mistrů a do historie papírny se promítly i zdejší nechvalně známé čarodějnické a inkviziční procesy poslední čtvrtiny 17. století, anebo později v polovině 19. století rozmach průmyslové výroby, který pro mnoho malých manufaktur představoval zánik. Velkolosinská papírna však překonala všechny změny vlastníků i dobových trendů a luxusní ruční papír se zde vyrábí dodnes. Čtyřsetletá kontinuita tradiční ruční papírenské výroby nemá v oblasti střední Evropy obdoby a v roce 2001 byla papírna prohlášena za Národní kulturní památku.
Vysílání: 03.5., 21.40 hod., ČT2, Národní klenoty II
Opakování: 04.5., ČT2., 07.5., ČT2

Krajinou příběhů českých hradů známých i neznámých (2/10)
Svět hradů a hradišť neustále přitahuje lidskou pozornost. Navštivme významné, méně zachovalé i mizející hrady, ale i místa, ze kterých již středověká sídla zmizela. Podívejme se v unikátních animacích, jak některá z nich vypadala v dobách své největší slávy. Druhý díl pokračování úspěšného cyklu České televize. Režie M. Polák(Premiéra). V druhém dílu nového pokračování cyklu České televize "Krajinou příběhů českých hradů známých i neznámých" navštívíme Rožmberk, který byl postaven na důležité obchodní stezce vedoucí z Čech vyšebrodským průsmykem bohatého horního Podunají. Hrad Pořešín založili na přelomu třináctého a čtrnáctého století příslušníci rodu Bavorů ze Strakonic jako ochránce důležité obchodní stezky z alpských zemí. Poznáme Nové Hrady mezi říčkou Stropnicí a Novohradským potokem. Vítkův Hrádek, pro někoho Vítkův kámen, měl štěstí na nadšence, kteří ho po náročných opravách v roce 2005 po šedesáti letech zpřístupnili turistům. Ze dvou stran chráněný strmým svahem k řece stával nad divokou Malší hrad Louzek. Pro turisty je dodnes lákavým cílem výletů i kouzelné hradiště Sokolčí na skále v lese. Zjistíme, že Tichá by si nepochybně od historiků a archeologů zasloužila větší pozornost, než jaké se jí dosud dostalo.
Vysílání: 06.5., 10.25 hod., ČT2

Jaro s ARTE Streetosphere I
Proměny a možnosti graffiti v současné Paříži. Dokument Arte (Premiéra). Když francouzsko-německá televizní společnost v současné Paříži sleduje proměny a možnosti graffiti, znamená to, že nejde o projev vandalů nebo komplexy pubertální mládeže. Graffiti ve čtvrtích Saint-Michel, Bastille, nebo dokonce na Champs-Elysées může být pozoruhodné užité umění. Grafickým formám se zde meze nekladou. Zvláště pokud autoři své kreace malují například na celofán.
Vysílání: 07.5., 22.15 hod., ČT art
Opakování: 10.5., ČT art., 12.5., ČT art
 
| 24.4.2017 10:04:43 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Opera/ Tanec
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru