Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Pretty Woman (MdB) Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Filmové tipy 15. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Vzpomínka na TitányVzpomínka na Titány
Fotbalový tým pod vedením nového trenéra nic nemohlo zastavit. Denzel Washington v hlavní roli amerického filmu (2002). Dále hrají: W. Patton, R. Hurst, E. Suplee, K. Pardue, H. Panettierieová a další. Režie Boaz Yakin. Bill Yoast je úspěšným trenérem amerického fotbalu v jižanském městečku Alexandrie. V roce 1971 chce místní tým středoškoláků pod jeho vedením vyhrát turnaj. Všechno se rázem změní v okamžiku, když na místo vrchního trenéra je jmenován mladší a nekompromisní Herman Boone. Yoastovi nezbývá než se spokojit s místem pomocného trenéra. Pro většinu obyvatel města je Boone ale těžko přijatelný, je totiž černoch. Přitom právě Boon teď musí stmelit hráče různé barvy pleti a přivést tým k nejlepšímu výkonu a úspěšným zápasům bez porážky. Neskrývaný rasismus ohrozí už první soustředění mladých hráčů, protože předsudky jsou hluboce zakořeněny na obou stranách. Tvrdý a umíněný Boone přitom rozhodně nešetří nikoho, zajímá ho úspěch celého týmu...
Strhující, stejně jako provokativní příběh vznikl podle skutečné události. Jeho režisér Boaz Yakin staví na dobře napsaném scénáři (Gregory Allen Howard) a na vynikajícím výkonu Denzela Washingtona (Presumpce viny, Training Day, Muž v ohni) v úloze Hermana Boonea.
Vysílání: 12.4., 00.00 hod., ČT2

Ty, já a tvůj manžel
Zamilovaný holič, neslyšící krejčí a mezi nimi jedna žena. Bláznivá komedie ke 100. výročí narození italského herce a komika Nina Manfrediho (1968). Dále hrají: U. Tognazzi, P. Tiffinová, M. Orfeiová a další. Režie Dino Risi. Na oslavu založení Říma se do metropole sjíždí folklorní spolky z celé Itálie. V nastalém mumraji hudby a tance se krátce setkají pohledy alatrijského holiče Marina Balestriniho a mladé horalky Marisy Di Giovanniové, což se pro oba ukáže jako osudový okamžik. Marino se rozhodne opustit rodný kraj a naslepo se vydává za dívkou do horské vesničky. Přestože jsou oba upřímně zamilovaní, stíhá nešťastný pár jedna milostná pohroma za druhou. Nejprve musí čelit zákazu dívčina otce a posléze se k Marinovi donesou klepy o povětrné povaze jeho milé. Po žárlivé scéně Marisa raději utíká do Říma a stále zamilovaný Marino se vydává za ní. Milenci se však ve velkoměstě neustále míjejí a po sérii eskapád se nakonec shledají – jenže z Marisy už je tou dobou vdaná paní! Příběh nešťastného páru tak pokračuje ve třech a k Marinovi a Marise se přidává ještě dívčin manžel, neslyšící krejčí Umberto.
Bláznivou italskou komedii natočil Dino Risi, jeden z nejznámější tvůrců daného žánru. Risiho karikaturní styl si tentokrát bere na paškál romanci jako takovou a očekávatelné milostné zvraty a eskapády nafukuje až do zcela potrhlých rozměrů. V hlavní roli poblázněného holiče exceluje italský rodák Nino Manfredi (22. 3. 1921 – 4. 6. 2004), všestranný herec, režisér a scenárista, který se však nejvíce proslavil svými komediálními rolemi. Začátkem 60. let se začal prosazovat v hlavních rolích a brzy se zařadit mezi největší komiky své doby. V roce 1971 pak získal na festivalu v Cannes cenu za svůj režijní debut, kde se ujal i hlavní role. Protagonistu si zahrál i v Ty, já a tvůj manžel (1968), kde mu úspěšně sekundují Pamela Tiffinová v roli Marisy a Ugo Tognazzi jako Umberto.
Vysílání: 17.4., 13.35 hod., ČT2

Bitva o Británii
Zůstali v boji proti Hitlerovi odkázáni jen sami na sebe. Britská filmová rekonstrukce jedné z nejvýznamnějších událostí druhé světové války (1969). Hrají: L. Olivier, M. Caine, Ch. Plummer, T. Howard, K. More, S. Yorková a další. Režie Guy Hamilton. V létě 1940 se hitlerovské Německo, jež předtím obsadilo téměř celou Evropu, pokusilo o invazi do Británie. K jejímu úspěšnému provedení však bylo nejprve třeba ovládnout vzdušný prostor. Nad kanálem La Manche a jižním pobřežím Anglie svedla Luftwaffe pod vedením maršála Göringa leteckou bitvu s početně slabším Královským letectvem (RAF), která zuřila celých šestnáct týdnů. Právě tuto proslulou kapitolu z dějin druhé světové války, v níž Británie dokázala Hitlerovi odolat, se pokouší zrekonstruovat film Bitva o Británii režiséra Guye Hamiltona z roku 1969. Snímek usiluje o maximální objektivitu a kombinuje celkový pohled na bitvu s individuálními osudy několika přímých účastníků bojů. V konečném důsledku je však především holdem všem britským a spojeneckým letcům, mezi nimiž byla i řada Čechoslováků, díky jejichž nasazení a odvaze byly definitivně zmařeny nacistické plány na ovládnutí Británie.
Vysílání: 17.4., 20.00 hod., ČT2

Azul
Pro někoho gringo, pro jiné bandita, pro rodinu Azul a pro blízké Modrý – záleží na břehu řeky Rio Grande. Americký western (1968). Hrají: T. Stamp, J. Pettetová, K. Malden, R. Montalbán a další. Režie Silvio Narizzano (Premiéra). Druhá polovina 19. století v údolí řeky Rio Grande. Mexicko-americká válka o „stát osamělé hvězdy“ skončila před lety a na obou stranách hranice vládne relativní klid. Zbraně ale odmítá složit obávaný bandita a revolucionář Ortega (Ricardo Montalbán), který se svým početným gangem vyhlásil válku všem cizákům – Yankeeům, Španělům i Francouzům. Ortega své muže vede jako armádu a k nejoddanějším vojákům patří jeho synové Xavier, Manuel, Antonio a také osvojený Azul (Terence Stamp). Spíše než o jméno jde u modrookého blonďáka o ironickou přezdívku, své rodné si už ani sám nepamatuje. Při jednom z nájezdů za severní hranici se ovšem v Azulovi něco zlomí a zachrání texaskou dívku před jedním ze svých bratrů. Sám se pak postřelený doklopýtá na odlehlý statek „Doca“ Mortona (Karl Malden) a jeho dcery (Joanna Pettetová), která banditovi vděčí za život. Azul se po zotavení snaží s pomocí Mortonů začlenit do místní komunity a dokonce přijme jméno Modrý v naději, že své druhé jméno už nikdy neuslyší. Pro svou rodinu na mexické straně řeky je sice mrtvý, ale ne zapomenutý – a Ortega se za smrt svého syna hodlá pomstít celé vesnici.
Vysílání: 18.4., 20.00 hod., ČT2

Utekajme, už ide!
I v jednopokojovém bytě může být někdy bermudský trojúhelník. Slovenská komedie (1986). Hrají: Z. Bydžovská, M. Zednikovič, M. Lasica, A. Hryc, J. Menzel a další. Scénář J. Slovák a J. Heriban. Režie Dušan Rapoš. Mladá rodina s dvěma dětmi obývá miniaturní jednopokojový byt na sídlišti, bez naděje na cokoliv lepšího. Do velkého vedlejšího bytu se přistěhuje nový nájemník, který vypadá velmi distingovaně, tajemně a intelektuálsky (Milan Lasica). Po večerech navíc velmi volnomyšlenkářsky. Nešťastní Syslovi, kteří nemohou najít ani chvíli, ani prostor pro své soukromí, jen bezmocně naslouchají zvukům odvedle. Jednoho dne však otec (Marián Zednikovič) nešťastnou náhodou udělá do zdi díru, díky níž může procházet do sousedova bytu. On a postupně i celá rodina začnou objevovat nový svět – zdánlivě svět všeho, na co se Syslovi neodvážili pomyslet ani v nejsmělejších snech. Z prolínání obou prostorů i napětí z odhalení, mizení lidí v jednopokojovém bytě atd. vznikají komické situace vycházející z postřehů z nejvšednějšího rodinného života. Pod kůži se však zadírá i úvaha o lidské svobodě a prostých lidských touhách.
Vysílání: 12.4., 22.20 hod., ČT art

Ikonické páry Hollywoodu (2/10)
Carole Lombardová a Clark Gable. Francouzský dokumentární cyklus o velkých láskách i velkých filmech (Premiéra). Když se potkali, oba byli hvězdami první velikosti. On, pohledný a charismatický svůdník, podlehl kouzlu jedné z nejlepších komediálních hereček své doby. V roce, kdy se vzali, zazářil Clark Gable v hlavní mužské roli velkofilmu Jih proti Severu. Carole Lombardová byla jednou z prvních nezávislých ženských hvězd, dovedla si diktovat podmínky a v polovině třicátých let, kdy se dali dohromady, byla na vrcholu popularity. Seznámili se roku 1932, kdy společně hráli ve snímku Bez vlastního muže, o čtyři roky později mezi nimi přeskočila jiskra a v roce 1939 se vzali. Jejich soužití popisovali pamětníci jako ideální, mělo však zjevně jeden kaz: Carole žárlila. A právě tato vlastnost se jí stala osudnou. Roku 1942, když její muž natáčel s vnadnou Lanou Turnerovou, se rozhodla ho "zkontrolovat" na place, a to hned. Z Indiany, kde tehdy pobývala, bylo však do Hollywoodu daleko, místo vlaku tak zvolila letadlo. To ovšem nedaleko Las Vegas havarovalo a neštěstí nikdo nepřežil. Gable se záhy poté nechal odvelet do války a svá hvězdná i šťastná léta nechal daleko za sebou. Stihl se ještě dvakrát oženit, přičemž jeho manželky se vzhledově velmi podobaly Carole. Jeho posledním snímkem se stali Mustangové, kde si zahrál s Marilyn Monroe. Krátce po natáčení v roce 1960 zemřel na infarkt.
Vysílání: 18.4., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 23.4., ČT art
 
| 5.4.2021 17:04:57 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Opera/ Tanec
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru