Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Jsme v pohodě  (ND) Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Rembrandtova Noční hlídka Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
 Rembrandtova Noční hlídkaRembrandtova Noční hlídka
Úskalí umělecké tvorby očima světoznámého režiséra Petera Greenawaye. Britský koprodukční film (2007). Hrají: M. Freeman, E. Birthistleová, J. Mayová, E. Holmesová, N. Pressová, K. McNulty, Ch. Britton a další. Režie Peter Greenaway (V anglickém znění s titulky)
Píše se rok 1642. Rembrandt je uznávaným a zámožným umělcem, a zatímco se v Evropě válčí, jeho amsterodamský dům je plný lidí a malíř nemá nouzi o práci. Tvorba je pro něj obživou i vášní, hraničící s posedlostí. Zakázka namalovat členy amsterodamské městské domobrany jej zprvu neláká, posléze ji ale přijímá, rád totiž do svých obrazů ukrývá různé jinotaje a podobenství. Když dojde k jednomu podezřelému úmrtí a postupně začne vycházet najevo, že nejeden z portrétovaných pánů skrývá nějaké to temné tajemství, začne si malíř v zájmu umění i v zájmu pravdy se svými zákazníky pohrávat.

Uznávaný britský režisér a scenárista Peter Greenaway se ve svém filmu zabývá životem slavného malíře Rembrandta van Rijna (1606–1669) a okolnostmi vzniku jeho slavného skupinového portrétu. Ve vizuálně působivém snímku autor citlivě pracuje s kontrasty světla a stínu, se šerosvitem a s kompozicemi, typickými pro Rembrandtova díla. Vynalézavě kombinuje historické skutečnosti s fikcí a akcentuje dobovou atmosféru, spjatou s intrikami a politikařením, ale také mystiku, ironii, obscénnost a zejména divadelnost. Rembrandta vykresluje jako neustále hledajícího a neklidného umělce, ale i jako vášnivého a poživačného muže. V titulní roli exceluje britský herec Martin Freeman, známý svým účinkováním v kultovním seriálu Kancl (2001) a v poslední době především coby představitel doktora Watsona z ceněné britské série Sherlock (2010).
Vysílání: 30.12., 22.50 hod., ČT art
 
| 29.12.2013 11:12:03 Redakce |             | Foto: archiv |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Opera/ Tanec
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru