Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Film 53. týden Baaria a další Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Baaria - Monica BellucciováErik Viking
Tak trochu jiný válečník. Tim Robbins v hlavní roli britsko-švédského filmu (1989). Dále hrají: T. Jones, J. Cleese, I. Stubbsová, M. Rooney, E. Kittová, G. Cady, T. McInnerny, Ch. McKeown, R. Ridings, S. Bondová, F. Jones a další. Režie Terry Jones (V anglickém znění s titulky)

Erik je tak trochu jiný Viking, a právě proto by se mohl stát velkým vůdcem. Přemýšlivý mladík by rád změnil panující poměry a vyvedl svůj lid z temnoty barbarské nevědomosti ke světlu poznání a kultivovanějšího způsobu života. Napřed se ale bude muset vydat spolu s dalšími válečníky na nebezpečnou výpravu. Potřebuje totiž získat bájný roh, s jehož pomocí by dokázal rozehnat věčně přítomná mračna, zakrývající slunce, a ukončit věk Ragnaroku. Hravou fantasy napsal a natočil britský režisér, herec, spisovatel a všestranný umělec Terry Jones, jeden z členů legendární skupiny Monty Python. Počátky jeho tvorby jsou tak pochopitelně spjaté právě s tímto proslulým uskupením. Vedle televizních skečů spolurežíroval také dnes již kultovní celovečerní snímky Monty Python a Svatý grál (1975), Život Briana (1979) a Monty Pythonův smysl života (1983). Ze samostatných počinů jmenujme výstřední komedii z prostředí exkluzivního bordelu Personal Services (1987), či filmovou adaptaci známé dětské knihy Kennetha Grahama Žabákova dobrodružství (1996). V Erikovi Vikingovi, v němž si s gustem vystřihl roli popleteného krále Arnulfa, se po jeho boku vedle Tima Robbinse a rovněž bývalého Pythona Johna Cleese objevují i další, filmovým fajnšmekrům známá jména - Mickey Rooney, Imogen Stubbsová, Charles McKeown, Jim Broadbent, Freddie Jones a další.
Vysílání: 31.12., 00.05 hod., ČT art

Zachraňte Edwardse
Příběh rodičů, kteří se rozhodli přivést na svět dítě s fatální diagnózou a co všechno se během dalších tří let odehrálo. Scénář a režie Dagmar Smržová
Celovečerní dokument Zachraňte Edwardse je 1261. dílem, které vzniklo v nezávislé dokumentární dílně Febia (1992–2010) a kterým toto studio ukončilo svou periodickou výrobu dokumentární tvorby. Autorka tohoto dokumentu, režisérka Dagmar Smržová, v době vzniku studia Febio studovala režii na Katedře dokumentární tvorby FAMU právě v dílně Fera Feniče a patřila do ročníku, který přivedl k absolutoriu. Když se poté rozhodl svou pedagogickou činnost opustit, jako důvod uváděl právě to, že bude pro tyto své i další studenty daleko užitečnější, když jim nabídne možnost najít po škole práci a prostor v jeho studiu. Zcela náhodou se tak právě dílem jeho s t u d e n t k y uzavírá i tato životní etapa Febia a Fera Feniče.
Vysílání: 02.1., 20.25 hod., ČT art

Květ pouště
Ani její krása nedokázala zacelit hluboké rány na těle i na duši. Britský koprodukční film vycházející z životního příběhu světoznámé modelky somálského původu Waris Dirieové (2009). Hrají: L. Kebedeová, S. Hawkinsová, T. Spall, J. Stevensonová, C. Parkinson, A. Mackie a další. Režie Sherry Hormannová (Premiéra)
Životopisný film Sherry Hormannové Květ pouště vznikl podle stejnojmenné autobiografické knihy světově proslulé modelky Waris Dirieové, která se již dlouhá léta angažuje v boji proti ženské obřízce a působí jako zvláštní vyslankyně OSN pro eliminaci tohoto zmrzačování, jež se každý rok týká více než dvou milionů žen a malých děvčátek. Líčí její neuvěřitelný příběh somálské nomádky, která ve dvanácti letech uteče z domova před sňatkem se starým mužem, dostane se do Londýna a po letech ústrků a živoření na okraji společnosti se díky náhodnému setkání s módním fotografem stane slavnou. Představitelkou titulní role (Waris je somálsky Květ pouště) je jiná slavná topmodelka, Liya Kebedeová, v dalších rolích se objevují známí britští herci, mimo jiné Timothy Spall, Sally Hawkinsová, Craig Parkinson nebo Juliet Stevensonová. Film byl uveden v mnoha zemích po celém světě a posbíral řadu filmových cen.
Vysílání: 02.1., 22.05 hod., ČT art

Na sever
Se zpackaným životem v zádech vstříc velké životní výzvě. Norské antidepresivní off-road movie (2008). Hrají: A. B. Christiansen, K. Hellum, M. Aunemová a další. Režie Rune Denstad Langlo (V norském znění s titulky)
Tlouštík Jomar kdysi býval úspěšný atlet, pak se ale nervově zhroutil a uzavřel se před celým světem. Norský film, který sami tvůrci charakterizují jako „antidepresivní off-road movie“, s jemným humorem popisuje Jomarovu cestu za synem, jehož nikdy nepoznal. Při dlouhém putování, které absolvuje převážně na sněžném skútru, potkává podobně zmatené a osamělé jedince, jako je on sám: holčičku, která žije sama s babičkou uprostřed pustiny, mladého bagristu, jenž má hrůzu z gayů a disponuje výborným receptem na to, jak se zaručeně a lacino opít s pomocí menstruačního tamponu, či starého muže pokorně čekajícího na důstojný odchod. Každé nové setkání dodává Jomarovi sílu jet dál a kromě cíle své cesty se také určitým způsobem přiblížit životní realitě, před níž dosud utíkal. Film staví na sérii originálních vtipů v kombinaci s melancholií a krásou zasněžené arktické krajiny, jejíž sugestivní obrazy zachycuje jeden z předních severských kameramanů, domácími i zahraničními cenami ověnčený Philip Ogaard.
Vysílání: 03.1., 23.45 hod., ČT art

Svůdná krása
Není krásnějšího úniku na světě, než do lásky. Čechovovsky laděná meditace o síle krásy a nevinnosti. Britsko-francouzsko-italský film (1996). Hrají: L. Tylerová, J. Irons, J. Marais, S. Cusacková a další. Režie Bernardo Bertolucci (V anglickém a italském znění s titulky)
Mladá Američanka Lucy přijíždí do Toskánska, aby tu ve vile rodinných přátel strávila pár týdnů bezstarostné dovolené. Tak alespoň její příjezd vnímá pestrá bohémská společnost, která na osamělé venkovské usedlosti irského sochaře Iana a jeho manželky Diany tráví letní dny. Lucyin cíl je však poněkud jiný. Věří, že v tomto nádherném koutě přírody dokáže odhalit tajemství minulosti své matky, která tu kdysi prožila krátké milostné vzplanutí, a že tu najde svého pravého otce. A ještě jedno tajné přání sem Lucy přivádí. Touha setkat se znovu se svou dětskou, leč zatím jedinou, velkou láskou...
Režisér Bernardo Bertolucci se komorním snímkem Svůdná krása, natočeným po náročných projektech Poslední císař a Malý Buddha, vrátil do rodné Itálie. V křehkém, čechovovsky laděném filmu medituje o síle krásy a nevinnosti, které zde ztělesňuje právě Lucy v podání Liv Tylerové. Rozehrává tu letní příběh, v němž jsou obsaženy úvahy o životě a smrti, o generačních proměnách a také o různých podobách lásky a erotiky. Působivou kulisou Lucyina příběhu je nádherná krajina italského Toskánska, jejíž úchvatnou atmosféru dotvářejí dřevěné sochy a terakotové plastiky Bertolucciho přítele Mathewa Spendera, který zde léta žije.
Hvězdnému obsazení filmu dominují kromě Liv Tylerové i Jeremy Irons, Jean Marais, Sinead Cusacková, Rachel Weiszová a další. Na MFF v Cannes v r. 1996 byl film nominován na Zlatou palmu.
Vysílání: 04.1., 22.25 hod., ČT art

Baaria
Fantastická a výpravná historická freska představuje osobitý pohled na Sicílii v průběhu 20. století. Italsko-francouzský film (2009). Hrají: F. Scianna, M. Madeová, G. Gambino, A. Molinová a další. Režie Giuseppe Tornatore (Premiéra)
Svůj velkolepý film zamýšlel slavný sicilský rodák, režisér a scenárista Giuseppe Tornatore (Bio Ráj, Malena) jako poctu rodnému městu Baghería (v dialektu Baaria). Líčí život tří generací vlastní rodiny, prostřednictvím autobiografického vyprávění dává však nahlédnout i do proměnlivé historie Sicílie v průběhu 20. století.
Historické události postihující svérázný ostrov byly strastiplné i radostné, vyprávění dětskýma očima ovšem režisérovi umožňuje vše zalít změkčujícím světlem vzpomínek. Hlavní postavou procházející celým snímkem je režisérův otec (ve filmu pojmenovaný Peppino Torrenuova), kterého sledujeme od nuzného dětství přes mládí, kdy vyrůstá v nadšeného idealistu, až po letech dozrává ve zkušeného politického matadora, aniž by na jediný okamžik přestal být tvrdohlavým a hrdým Sicilanem. Pět desetiletí jeho osudu je provázáno s osudem Bagheríe, úchvatného barokního městečka, jehož náměstí zažilo fašistické přehlídky, defilé amerických vojsk i komunistické manifestace.
Natáčení filmu plného davových scén a rekonstrukcí historických událostí bylo velmi náročné. V Tunisku, kde se film natáčel, vznikla dokonalá replika celého města, kterou zalidnilo na pětatřicet tisíc komparsistů. Dá se říci, že právě rušná a svérázná Baaria je tak skutečnou hlavní postavou Tornatoreho ságy.
V malých rolích se ve filmu objevují známí italští herci Raoul Bova, Luigi Lo Cascio a v neposlední řadě – v kratičké erotické scéně – Monica Bellucciová. Hudební doprovod k vizuálně úchvatnému dílu složil Ennio Morricone.
Vysílání: 05.1., 20.25 hod., ČT art
 
| 29.12.2013 13:12:39 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Opera/ Tanec
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru