Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Filmové tipy 16. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Albert NobbsSicilská spojka
Ani nejhorší z nás nejsou úplně špatní. Bratrská láska zkříží cestu plánům mafie v italském dramatu Damiana Damianiho (1984). Hrají: M. Placido, M. Chase, S. Cavallariová, M. De Francovich a další. Do Palerma přijíždí z New Yorku Mario Vialone. Nenápadný majitel pizzerie na Lower East Side je ve skutečnosti chladnokrevný nájemný vrah, jehož úkolem je zlikvidovat neúplatného státního zástupce. Pro spolupráci s mafií se snaží získat i svého bratra Michela, který se zuby nehty brání. Ve střetu s idealistickým a upřímným mladším bratrem si Mario uvědomuje zvrácenost a bezvýchodnost vlastního postavení. Režisér Damiano Damiani (Den sovy, Mám strach) zůstal ve filmu z roku 1984 věrný své oblíbené tematice organizovaného zločinu a jeho prorůstání aparátem soudní i výkonné moci. Michele Placido, známý především rolí komisaře Cattaniho v seriálu Chobotnice, si v Sicilské spojce vyzkoušel polohu z opačného konce spektra. Jeho Mario je rozpolcený mezi rodinnými hodnotami, potřebou zajistit své blízké a lstivostí a krutostí světa ovládaného mafií.
Vysílání: 17.4., 22.20 hod., ČT2

Albert Nobbs
Muž, který má tajemství, žena, která má sen. Irský koprodukční film s Glenn Closeovou v hlavní roli (2011). Dále hrají: J. McTeerová, M. Wasikowská, B. Gleeson, M. Williams, J. Rhys Meyers, A. Campbell-Hughesová a další. Režie Rodrigo Garcia. Irský Dublin, 19. století. V hotelu Morrison pod jménem Albert Nobbs pracuje žena, která již téměř třicet let obléká pánské oblečení, aby si udržela dobře placenou práci číšníka. Celý svůj život Albert zasvětil snům o vlastním obchůdku a manželství. Zaběhnutou životní rutinu plachého introverta naruší až příchod malíře pokojů Huberta a Albert se stává jednou ze stran trýznivého milostného trojúhelníku. V tomto výjimečném filmu v postavě Alberta Nobbse exceluje britská herečka Glenn Closeová, které je i spoluautorkou scénáře a byla za svůj výkon nominována jak na Oscara, tak na prestižní Zlatý glóbus.
Vysílání: 17.4., 00.15 hod., ČT2

Střílejte na pianistu
Od koncertního křídla k barovému pianu podsvětí. Charles Aznavour v hlavní roli slavného francouzského filmu noir (1960). Dále hrají: M. Duboisová, N. Bergerová, A. Remy, M. Mercierová a další. Režie Francois Truffaut. Francouzský film noir vznikl jako pocta americkému žánru tohoto filmu, včetně osobitého tvůrčího uchopení a díky kořenům, které tkví v historii francouzské kinematografie. Ústředním hrdinou je na první pohled křehký a zranitelný Charlie, známý jako Edouard, kdysi velmi nadějný klavírista, který nyní sedí u piana – klimpru, jak se ozývá v dobovém, noirovsko-peoticky stylizovaném Truffautově jazyku. Muž unavený životem, ve kterém stále ještě nevyhasla touha po naplnění dávných tužeb, muž prchající před minulostí i gangstery. Typická noirovská postava, pohybující se v noci, v déšti, bělost sněhu, která do sebe vpíjí krev nevinné oběti. Málomluvní muži v baloňácích, skrývající zbraně i černé úmysly. Truffaut adaptoval knihu Davida Goodise z edice Série noire, kde vycházely romány amerických spisovatelů kriminálního žánru. Goodisův příběh slouží jako rámec, ve kterém zaznívají nejen francouzské šansony, ale i Truffatovy autobiografické tóny.
Vysílání: 21.4., 22.10 hod., ČT2

Splašený vlak
Dva zločinci na útěku s rozzuřeným ředitelem věznice v patách. Jon Voight a Eric Roberts v hlavních rolích amerického akčního filmu (1985). Dále hrají: R. De Mornayová, K. T. Heffner, J. P. Ryan a další. Režie Andrei Konchalovsky. Útěk ze starého aljašského vězení s dokonalým bezpečnostním systémem je téměř nemožný. Přesto se podaří dvěma trestancům uniknout za jeho zdi. Nebezpečný, nenávistí nabitý vrah Manny a mladík Buck směřují k vytoužené svobodě vysokým sněhem, uprostřed silných mrazů. V patách mají ředitele věznice, který se chová k vězňům velmi tvrdě, tentokrát navíc touží po soukromé odplatě. Manny a Buck náhodnou naskočí na vlak jedoucí na trase Seward-Anchorage-Fairbanks. Ironií osudu z jejich lokomotivy právě vypadl strojvůdce. Z vlaku, který ujíždí vysokou rychlostí, se tak postupně stává "neovladatelná bomba". Je jenom otázkou času, jakým způsobem se vedení drah pokusí této nepohodlné hračky zbavit... Drsné akční drama, má poněkud složitou historii vzniku. Na začátku byl námět známého japonského tvůrce Akiry Kurosawy (ten napsal scénář již v šedesátých letech, když se chystal dobýt velká hollywoodská filmová studia, ale nikdy jej nepřevedl na filmové plátno). Od něho scénář v roce 1981 převzal producent Francis Ford Coppola, teprve třetí přepracovanou verzi natočil režisér Andrei Konchalovsky. V jeho režii dostává silný příběh "o jednom útěku na svobodu" i poněkud neobvyklý existenciální rozměr. Nemalou zásluhu na působivosti má kameraman Alan Hume, který vtisknul obrazům šedivé tónování. Postavu drsného, sobecky uvažující zločince Mannyho hraje Jon Voight (Vysvobození, Návrat domů, Hlava 22, Soudce a jeho kat), jenž zde vytvořil jednu ze svých nejlepších hereckých kreací. Jeho vystrašeného spoluvězně Bucka představuje Eric Roberts (Specialista, Plavba, Cable Guy). Režisér Andrei Konchalovsky (nar. 20. 8. 1937) pochází z umělecké rodiny, jeho mladší bratr je Nikita Michalkov. Studoval hru na housle na konzervatoři, později přešel na VGIK. Píše scénáře (mimo jiné spolupracoval s Andrejem Tarkovským na snímcích Válec a housle, Andrej Rublev) a příležitostně působí jako herec. Jako režisér zaujal filmy První učitel, Romance o zamilovaných, ale zejména rozsáhlou epopejí Sibiriáda. Jeho tvorba mu v Rusku přinášela časté problémy s cenzurou. Později v zahraničí natočil filmy Mariini milenci, Lidé z močálů, Tango & Cash, Uvnitř kruhu. Na svůj slavný trezorový snímek Příběh Asji Kljačinové, která milovala, ale neprovdala se, režisér Konchalovsky po mnoha letech znovu navázal filmem Slepička Rjaba. Později natočil drama Dům bláznů a dokument Bílé noci pošťáka Alexeje Trjapicyna.
Vysílání: 21.4., 23.30 hod., ČT2

Rio Grande
Americká kavalerie v nelítostné válce s odbojnými Indiány. John Wayne v hlavní roli slavného amerického westernu (1950). Dále hrají: M. O´Haraová, B. Johnson, H. Carey Jr., V. McLaglen, C. Jarman Jr., Ch. Wills a další. Režie John Ford. Western Rio Grande (1950) je závěrečným dílem Fordovy kavaleristické trilogie – první dva jsou Fort Apache (1948) a Nosila žlutou stužku (1949). John Ford původně nezamýšlel film realizovat, ale distribuční společnost Republic, s níž měl smlouvu, podmínila natáčení jeho zamilovaného dlouholetého projektu Tichý muž vznikem komerčně úspěšného westernu. Děj filmu se odehrává na sklonku 70. let 19. století v odlehlém táboře americké kavalerie, jemuž velí podplukovník Kirby Yorke (Fordův stálý herec John Wayne). S novými rekruty přichází také jeho syn (Claude Jarman Jr.), který byl vyloučen z vojenské akademie a chce se rehabilitovat jako prostý voják. V táboře se objeví i podplukovníkova dlouho odloučená manželka Kathleen (Maureen O´Haraová), snažící se (marně) svého syna z armády vykoupit. Akční rovinu snímku obstarávají neustálé konflikty s odbojnými Apači, vedenými náčelníkem Geronimem. Vykreslení Indiánů jako krvežíznivých divochů dnes působí mírně řečeno nekorektně, ale jinak je zcela v souladu s tehdejším pohledem na americkou historii i s životní filozofií režiséra Forda a jeho blízkého přítele Johna Wayna. Mnohem zajímavější je motiv rodiny, rozbité následkem občanské války (unionista Yorke uposlechl rozkazu a nechal vypálit plantáž své jižanské manželky v údolí řeky Shenandoah). Ford se obklopil, jak bylo jeho zvykem, svými oblíbenými herci. Výrazné vedlejší postavy tu vytvářejí Victor McLaglen (hřmotný ale dobrácký vrchní seržant Quincannon) či bývalý kaskadér Ben Johnson, pro něhož byla úloha vojína Tyreeho, stíhaného za zabití, první velkou filmovou rolí. Ač se snímek odehrává na americko-mexickém pomezí (rozděleném právě řekou Rio Grande, na mexické straně nazývané Rio Bravo), John Ford ho natočil ve svém zamilovaném Údolí monumentů v Utahu.
Vysílání: 23.4., 20.00 hod., ČT2

Marcello Mastroianni (2/2)
Portrét legendy italského filmu. Druhý díl vzpomínek slavného italského herce je věnován převážně spolupráci s filmařem, jehož si Mastroianni vážil asi nejvíc – a to byl Federico Fellini. Natočili spolu celou řadu dnes už legendárních filmů, z nichž jmenujme alespoň Sladký život, 8 a 1/2 či Ginger a Fred. Řeč ovšem bude také o Vittoriu Gassmanovi, o prestižních filmových cenách a také (jen tak mimochodem) o českém plakátu na film Rozvod po italsku. Dodejme jen, že Marcello Mastroianni zemřel 19. prosince 1996 ve věku dvaasedmdesáti let a že tento dokument vznikl těsně před jeho smrtí.
Vysílání: 23.4., 20.20 hod., ČT art
Opakování: 25.4., ČT art., 28.4., ČT art
 
| 10.4.2017 16:04:08 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Opera/ Tanec
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru