Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Výtvarné tipy 16. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Ostrava – Ocelové městoTerasa
Třetí část osmidílného cyklu, kde zahradní architekt Ferdinand Leffler představí pozoruhodné kolegy a jejich práce. V každém dílu, vždy během proměny konkrétní zahrady, balkonu či terasy, ukáže, že každá zahrada může mít svůj příběh. A vysvětlí, jak takový příběh objevit a pomoci mu na svět. Život ve městě má své kouzlo a mnoho předností, ale často v něm postrádáme kontakt s přírodou a oblohou. Zahradní architekt Ferdinand Leffler nabádá všechny s úsměvem, aby balkony a terasy zbavili prádelních šňůr a harampádí. Se zahradní architektkou Janou Pyškovou, velkou znalkyní rostlin a specialistkou na dešťové zahrady, ukáží, jak se dá i v husté městské zástavbě vytvořit zahradní pohoda, navíc jen na pár metrech čtverečních.
Vysílání: 22.4., 18.00 hod., ČT1, Ferdinandovy zahrady
Opakování: 23.4., ČT2., 25.4., ČT1., 26.4., ČT2

Ostrava – Ocelové město
Miroslav Táborský představuje památky ČR nominované na zápis do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Režie R. Vašíček (Premiéra). O Ostravě nalézáme zmínky od 13. století, kdy však byla zatím jen nevýznamným feudálním městečkem. Až nalezení černého zlata změnilo život tisíců lidí. Na území České republiky bychom dnes těžko hledali místo, které by zrcadlilo technologický vývoj a průmyslovou revoluci více než právě Ostrava. Průmyslové velkoměsto s typickou architekturou a nezaměnitelnou atmosférou těžních věží, vysokých pecí a továrních hal s charakteristickým panoramatem Vítkovických železáren, kterému se ne nadarmo říká „ostravské Hradčany“. Zároveň je pro mnohé těžko představitelné i to, co se skrývá pod povrchem. Desítky kilometrů chodeb, které jen sotvakdo dokáže přesně změřit. Pod Ostravou vlastně vzniklo ještě jedno město, ve kterém pracovaly další tisíce lidí. Výjimečné technické objekty s pohnutou minulostí byly roku 2002 vyhlášeny za Národní kulturní památku.
Vysílání: 19.4., 21.30 hod., ČT2, Národní klenoty II
Opakování: 20.4., ČT2., 23.4., ČT2

Deset století architektury: Tábor
Husitská bašta se v průběhu staletí vyvinula v město s podmanivě nepravidelnou uliční sítí a jedinečnými průniky gotického slohu se zaalpskou renesancí (1997). Scénář a režie P. Skala. Rozsáhlá ostrožna nad řekou Lužnicí nabízela příhodné místo k osídlení už dávným Keltům. Ve středověku tady pánové z Ústí postavili hrad, který později zpustnul. Teprve na počátku husitských bouří místo definitivně ožilo, protože si jej zvolili jako svou základnu první boží bojovníci. Z opevněného vojenského tábora se postupně rodilo město s branami, baštami a hradbami. Jan Žižka z něj vytvořil na dvě století nedobytnou pevnost, nazývanou Hradiště hory Tábor. V roce 1437, když zdejší obyvatelé uznali císaře Zikmunda za českého krále, Tábor se stal královským městem a dostal nový znak. V průběhu dalších desetiletí původní dřevěné domy z velké části podlehly ničivým požárům a byly nahrazeny kamennými stavbami. Náměstí, lemované novými domy, bylo obohaceno o reprezentační radnici i monumentální kostel. Gotická podoba na mnoha místech ustupovala pronikajícímu stylu zaalpské renesance. Střed města si však zachoval původní středověký půdorys včetně řady domů, které v sobě skrývají gotické základy. Pod náměstím vede síť podzemních chodeb, spojujících kdysi mezi sebou jednotlivé sklepy. Řada domů dostala renesanční štíty a byla pokryta malbami nebo sgrafity. Při procházce městem nacházíme mnoho dokladů jeho bohaté historie. Z původního hradu zbyla jen věž Kotnov, městské hradby i s baštami lemují staré město, na náměstí na nás z podstavce shlíží Jan Žižka. A pokud vystoupíme na věž děkanského kostela, pak se pod námi objeví střechy domů a síť spletitých uliček, které stojí za to si v klidu projít. Malebných zákoutí je tu i dnes nespočet.
Vysílání: 22.4., 02.45 hod., ČT2

S profesorem Františkem Dvořákem za moderními českými výtvarníky
Grafik a autor výtvarné podoby současných českých bankovek Oldřich Kulhánek (2010). Kamera a režie J. Hojtaš. Tentokrát nás profesor Dvořák zavede do grafické dílny umělce, jehož originály má každý z nás doma – do dílny Oldřicha Kulhánka (1940–2013), autora výtvarného návrhu našich bankovek. Ty jsou totiž všechny tištěny jako originál. Navštívíme výstavu autorových grafik a nahlédneme i do litografické dílny, kde se jeho díla, jež patří k vrcholům poválečného výtvarného realismu, tisknou.
Vysílání: 20.4., 00.05 hod., ČT art
Opakování: 23.4., ČT art., 24.4., ČT art

Architektura: Dům Unalových (3/4)
Stavba z "bublin" bez pravých úhlů. Francouzský cyklus dokumentů (Premiéra). Titulní dům vznikal v letech 1972-2008!, manželé Unalovi snili jako mnozí jiní Francouzi o vlastním bydlení uprostřed přírody, daleko od ruchu moderního světa. Mladší pár s jedním dítětem se proto vydal do kraje Ardéche, aby uniknul ostrým úhlům a katalogům prefabrikovaných obydlí. Dům má dvě stě metrů čtverečních. Tři pokoje, jídelnu, knihovnu a ateliér. Tento proud architektury pojímá domy jako plastiky. Termín dům-socha poprvé použil historik umění Michel Ragon. Bublinový dům je stavebně i energeticky podstatně úspornější než běžné rovnostěnné stavby.
Vysílání: 23.4., 22.05 hod., ČT art
Opakování: 26.4., ČT art
 
| 10.4.2017 10:04:46 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Opera/ Tanec
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru