Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
České filmy tipy 20. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
ProtektorHotel Modrá hvězda
Česká komedie režiséra Martina Friče o zchátralém hotýlku, krásné majitelce a zástupu nápadníků. Při příležitosti 110. výročí narození Jana Pivce (1941). Dále hrají: N. Gollová, O. Nový, A. Mandlová, T. Pištěk, L. Pešek, F. Futurista a další. Scénář V. Wasserman a M. Frič. Kamera F. Pečenka. V roce 1941, v těžkém válečném období, natočil Martin Frič veselý příběh o mladých lidech, kteří vedeni přirozenou aktivitou mládí dali do pořádku zanedbaný hotýlek. Ve filmu poskytl prostor herecké dvojici, jejíž obliba v řadách diváků v té době kulminovala – Nataše Gollové a Oldřichu Novému. Tato dvojice byla již dříve známá především z filmů Eva tropí hlouposti a Kristian. Ve filmu Hotel Modrá hvězda se setkáte i s dalšími umělci, kteří se vypracovali mezi čelné představitele českého filmu, ať už je to Theodor Pištěk či Ladislav Pešek nebo Jan Pivec. Charakteristickým znakem tehdejších filmů byla skutečnost, že se takřka v každém z nich objevovaly písničky či hudba, které pak ať už prostřednictvím filmu nebo gramofonových desek na dlouho zakotvily v srdcích diváků a z nichž se mnohé jako trvalky dochovaly až do dnešních dnů.
Vysílání: 20.5., 14.55 hod., ČT1, Pro pamětníky...
Opakování: 21.5., ČT1

Protektor
Marek Daniel a Jana Plodková v osudové a riskantní hře o kariéru, lásku a lidskou důstojnost v temných časech válečného protektorátu. Distribuční film České televize (2009). Dále hrají: K. Melíšková, T. Měcháček, R. Stanke, J. Budař, J. Ornest, S. Nováková, M. Myšička a další. Kamera M. Holman. Scénář: M. Najbrt, R. Geisler a B. Tuček. Režie M. Najbrt. Okupace Československa v březnu 1939 obrátí naruby manželství rozhlasového reportéra Emila a jeho ženy Hany, filmové herečky, která stojí na počátku velké kariéry. Hana je nečekaně konfrontována se svým židovským původem a z výšin společenského postavení se propadá do zvláštního druhu samoty. Aby Emil svou ženu ochránil, dává se navzdory svému přesvědčení k dispozici německé propagandě, zatímco Hana hledá řešení v iluzivních převlecích a drobných únicích. Emilova hra s kolaborací a Hanin obklíčený způsob života však zoufalé manžele odcizují. Až ve chvíli atentátu na zastupujícího říšského protektora Heydricha Emil nevědomky překročí hranici a vzápětí se vzepře svému ponížení. Nezabrání sice tragickému konci jejich osudu, dokáže ale najít pro oba okamžik vzájemného sblížení.
Vysílání: 18.5., 22.30 hod., ČT2

Čtyři vraždy stačí, drahoušku
Nesmělý učitel Lubomír Lipský neohroženým hrdinou v loupežné hře dvou gangsterských band. Rozverná komedie scenáristy Miloše Macourka a režiséra Oldřicha Lipského (1970). Dále hrají: J. Bohdalová, I. Janžurová, M. Rosůlková, J. Libíček, J. Hlinomaz a další. Kamera J. Tarantík. Hrdinou klasické české gangsterské komedie je nesmělý učitel Georg Camel, který se marně snaží u svých žáků vzbudit lásku k Shakespearovým veršům. Děti však dávají přednost komiksu. Stejný postoj zaujímá k Georgovým vlastním veršům i šéfredaktor místního časopisu. Redaktorku společenské rubriky, zbožňovanou Sabrinu, Georg vůbec nezajímá. To vše se ale změní, když se udivený Georg ocitne v ohnisku sváru dvou konkurenčních gangsterských band, které svádějí zuřivý boj o šek na milion dolarů. Camel se rázem stává hvězdou... Parodii na komiksové seriály s gangsterskými náměty, v níž se kombinuje vlastní hraný děj s obrázky kreslených seriálů, mají na svědomí scenárista Miloš Macourek a režisér Oldřich Lipský. Námětem byl román Nenada Brixiho Mrtvým vstup zakázán. V hlavních rolích vás výborně pobaví Lubomír Lipský a Jiřina Bohdalová. Obrázky nakreslil Kája Saudek, hudbu složil Vlastimil Hála, texty písní, které zpívá Eva Olmerová, napsal Pavel Kopta. V kinech měl snímek premiéru v červenci 1971.
Vysílání: 21.5., 16.40 hod., ČT1
Opakování: 22.5., ČT1

Tam na konečné
Malé i velké události obyvatel jednoho pražského činžáku. Český film režisérů Jána Kadára a Elmara Klose (1957). Hrají: E. Očenášová, V. Ráž, J. Dítětová, M. Růžek, M. Brožová, V. Hlavatý, J. Kemr a další. Scénář L. Aškenazy. Kamera R. Stahl. Rok v životě obyvatel předměstského činžáku na konečné zastávce tramvajové linky, jejich obyčejné i neobyčejné příběhy, to je námětem filmu, který podle povídky Ludvíka Aškenazyho natočili dva naši slavní režiséři Ján Kadár a Elmar Klos. Film Tam na konečné z roku 1957 byl jednou z prvních reflexí naší kinematografie na neorealistické tendence a signalizuje nadcházející odklon od iluzivního filmu. Punc životní pravdivosti mu dodává i herecké obsazení. Vedle významných hereckých osobností, které pojaly své role velmi civilně (Martin Růžek, Vladimír Ráž, Jana Dítětová a Vladimír Hlavatý) zde najdeme i neherce (např. tanečnice Eva Očenášová v roli Oliny). K působivosti filmu přispěla i poetická kamera Rudolfa Stahla, která vydatně těžila nejen z preciznosti české kameramanské školy, ale i z aktuálních tvůrčích postupů italských a francouzských filmařů.
Vysílání: 19.5., 21.15 hod., ČT art
 
| 8.5.2017 12:05:57 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Opera/ Tanec
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru