Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Městská knihovna Praha Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Filmové tipy 31. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Tom Cruise  (Mission: Impossible III)Jak na věc
Nikdy není pozdě dospět. Britsko-americká romantická komedie s Hughem Grantem v hlavní roli, nominovaná na Oscara (2002). Dále hrají: R. Weiszová, T. Colletteová, N. Hoult, N. Tenaová a další. Režie Chris Weitz, Paul Weitz. Osmatřicetiletému Willovi nic nechybí. Má luxusní byt a pracovat nemusí, neboť si bohatě vystačí s tantiémami za vánoční písničku, kterou kdysi složil jeho otec. Zastává teorii, že všichni muži jsou ostrovem sami pro sebe a každý si tak může vytvořit svůj vlastní ostrovní ráj. Po čem Will rozhodně netouží, je trvalý partnerský vztah a děti, nicméně milenkám se v žádném případě nevyhýbá. Náhodou zjistí, jak je výhodné balit osamělé maminky, a tak si vymyslí dvouletého synka a začne docházet do spolku osamělých rodičů. Odtud je už jen krok k setkání s dvanáctiletým průšvihářem Marcusem a jeho svéráznou matkou Fionou. Willova ostrovní izolace dostává první trhliny a do té doby povrchní požitkář je proti své vůli vtažen do opravdového života se všemi jeho problémy. Film Jak na věc je tradičně podařenou britskou komedií. Jedná se již o třetí filmovou adaptaci bestsellerů Nicka Hornbyho. Scénář je nabitý typickým humorem a postavy působí věrohodně. Toni Colletteová si svou roli nervově labilní matky vysloveně užívá a pro Hugha Granta platí totéž.
Vysílání: 02.8., 21.55 hod., ČT2

Serenity
Pašeráci proti totalitě. Kultovní americký sci-fi film (2005). Hrají: N. Fillion, G. Torresová, A. Tudyk, M. Baccarinová, A. Baldwin. J. Staiteová, S. Maher, S. Glauová, Ch. Ejiofor a další. Scénář a režie Joss Whedon. Americký scenárista a režisér Joss Whedon (nar. 1964 v New Yorku) patří díky nákladným komiksovým adaptacím Avengers (2012) a Avengers: Age of Ultron (2015) k nejúspěšnějším tvůrcům současné filmové scény. Jako filmový režisér debutoval v roce 2005 sci-fi snímkem Serenity, který je pozoruhodnou ukázkou westernového syžetu v kulisách daleké budoucnosti. Posádka otlučené pašerácké lodi Serenity, vedená statečným leč cynickým Malem (Nathan Fillion), se snaží přežít v odlehlých končinách známého vesmíru prodejem kradeného zboží a převážením cestujících, kteří nemohou z nejrůznějších důvodů využít konvenčnější způsoby dopravy. Ve své bohulibé činnosti se musejí vyhýbat agentům totalitní Aliance (jež vznikla společným úsilím USA a Číny), ovládající většinu planet. Když se na palubě Serenity ocitne drobná ale nesmírně nebezpečná River, která dokáže číst myšlenky a přečetla si něco, co mělo zůstat utajeno, musí pašeráci bojovat nejen o živobytí, ale především o svůj život... Film je volným pokračování TV seriálu Firefly (2002–03), který přes nemalý divácký zájem společnost 20th Century Fox zařízla už v polovině první sezony (odvysílala 11 ze 14 natočených epizod, a to ještě ve špatném pořadí). Fanouškovská obec si sice nevynutila jeho pokračování na malé obrazovce, ale dosáhla alespoň tohoto filmu, jehož výroby se ujal se stejným hereckým obsazením konkurenční Universal. Serenity je zdařilou kombinací poctivého starého westernu a sci-fi, která dokazuje, že vysoký rozpočet není zárukou kvality (zde "pouhých" 40 milionů dolarů). Whedon za Serenity dostal řadu ocenění, mezi nimi i významné sci-fi ceny Hugo (nejlepší dramatická prezentace) a Nebula (nejlepší scénář).
Vysílání: 04.8., 23.30 hod., ČT2

Smolař
Malý obchodníček Bourvil a vykutálený podvodník Louis de Funès. Tak kdo komu asi naletí? Francouzská komedie (1965). Dále hrají: V. Venantini, B. Loncarová, A. Chelliová a další. Režie Gérard Oury. Gangsteři přemluví naivního pařížského obchodníčka Bourvila, který se zrovna chystá na svou skromnou dovolenou do Itálie, aby převezl z Neapole do Francie cadillac. Důvěřivý Maréchal netuší, že ve voze jsou ukryty diamanty, které je třeba propašovat přes hranici. To, co mělo být provedeno původně ve vší diskrétnosti a nenápadnosti, se, díky dlouhánovi s foťákem, kloboučkem a křivým nosem, stává rázem středem pozornosti. V komedii Smolař se podobně jako ve snímku Velký flám sešel Louis de Funès s dalším oblíbeným francouzským komikem Bourvilem. Režisérem této bláznivé parodie na gangsterky je Gérard Oury, autor nesmrtelných komedií jako Velký flám, Pošetilost mocných, Dobrodružství rabína Jákoba a Velký šéf. Není novinkou, že Česká televize přenasazuje původní české verze na remasterované materiály zahraničních filmů. U tohoto filmu chybí několik závěrečných dialogů. Už se zřejmě nedozvíme, zda byly záměrně vystřiženy či francouzský distributor dodal zkrácenou verzi. Protože se jedná o konec závěrečného dialogu Louise de Funese s Bourvilem, rozhodli jsme se, že diváky nepřipravíme ani o tento kousek filmu. Dialog bude dokončen ovšem s českými podtitulky. Divák tak bude mít jedinečnou příležitost si porovnat hlasy Louise de Funèse a Bourvila s jejich kongeniálními českými protějšky Františka Filipovského a Jiřího Brudera. Domníváme se, že tím filmu rozhodně neuškodíme.
Vysílání: 05.8., 14.15 hod., ČT2

Waterloo
Nejslavnější bitva historie jako souboj dvou velikánů v podání Roda Steigera a Christophera Plummera. Rusko-italský film (1970). Dále hrají: V. McKennová, J. Hawkins, O. Welles a jiní. Režie Sergej Bondarčuk. 20. 4. 1814, Fontainebleau. Napoleon Bonaparte je po porážce u Lipska donucen svými maršály k abdikaci a vyhnanství na ostrov Elba. Odtud se ale po necelém roce vrací a nastává období posledních sta dnů jeho vlády. Období bouřlivé, které začalo obnoveným slibem věrnosti jeho bývalých vojáků, pokračovalo vyhnáním krále z Paříže a skončilo rychlým tažením do Belgie a závěrečnou osudovou bitvou u Waterloo. Italský koproducent snímku Dino de Laurentiis pojal záměr zadat tuto látku právě režisérovi Sergeji Bondarčukovi po zhlédnutí jeho velkolepého zpracování Vojny a míru – a Bondarčuk nezůstal své pověsti nic dlužen. Historicky věrné zpracování, epická výprava, dokonalé kostýmy, skvělý hudební doprovod Nina Roty a hlavně 17 000 statistů ve strhujícím zpracování samotné bitvy činí ze sledování tohoto filmu-monumentu skutečný zážitek.
Vysílání: 05.8., 20.00 hod., ČT2

Mission: Impossible III
Ethan Hunt na stopě sadistického obchodníka se zbraněmi. Tom Cruise v hlavní roli amerického akčního filmu (2006). Dále hrají: P. S. Hoffman, V. Rhames, L. Fishburne, B. Crudup, M. Monaghanová, J. Rhys Meyers, K. Russellová a další. Režie J. J. Abrams. Ve třetím snímku úspěšné série Mission: Impossible III (2006) se agent Ethan Hunt dostává do křížku s velmi nebezpečným protivníkem, zákeřným obchodníkem se zbraněmi Owenem Davianem (zlověstná herecká kreace Philipa Seymoura Hoffmana). Hunt je už více méně na odpočinku a věnuje se výcviku nových rekrutů. Tragický osud jedné z jeho nejnadanějších žaček (Keri Russellová) ho však donutí k návratu. Jak bývá ve snímcích této série obvyklé, Hunt nečelí jen slizkému protivníkovi, ale také neznámému škůdci ve vlastních řadách. Producent Tom Cruise se rozhodl po problémech se scénářem angažovat úspěšného televizního tvůrce J. J. Abramse (nar. 1966), který měl za sebou mj. populární seriály Alias, Ztraceni a Hranice nemožného. Sázka na debutujícího režiséra se vyplatila. Abrams si na pomoc přizval své televizní scenáristy Alexe Kurtzmana a Roberta Orciho a dokázal trochu stagnující sérii, která se dostala do palby náročných kritiků, podstatným způsobem oživit. Totéž ostatně provedl o několik let později s kultovními vesmírnými ságami Star Trek a Star Wars. Mission: Impossible III tak naplňuje divácká očekávání měrou vrchovatou a své souboje a honičky umisťuje do velmi lákavých lokalit (Řím, Vatikán, Šanghaj). Po úspěchu trojky následovala další dvě pokračování a šestý díl už se chystá.
Vysílání: 05.8., 22.15 hod., ČT2

Měla žlutou stužku
Měl odejít z armády, ale přijal úkol, na který by jinému nestačila odvaha. John Wayne v hlavní roli amerického westernu oceněného Oscarem (1949). Dále hrají: J. Druová, J. Agar, B. Johnson, V. McLaglen, M. Natwicková a A. Shields. Režie John Ford. Kapitán Nathan Brittles má za pouhých šest dní odejít do důchodu. Je zřejmé, že po dlouhé a úspěšné vojenské kariéře, se s tímto rozhodnutím obtížně smiřuje. Jeho odchod nesou těžce i vojáci, kterým sice vládne tvrdou rukou, vždy se však mohou spolehnout na jeho jasný odhad situace a přesné rozkazy. Teď ale nemají právě moc času se nad tím zamýšlet. Indiáni jsou na válečné stezce a hrozí, že brzy ovládnou území, které armáda z Fort Starke má jen částečně pod kontrolou. A Brittles nečekaně přijímá od svého nadřízeného, majora Maca Allsharda náročný úkol. Přes nebezpečné území doprovází, se skupinou vojáků jeho půvabnou neteř Olivii Dandridgeovou až k místu, kde má nasednout do dostavníku... Film, natočený režisérem Johnem Fordem, v žánru westernu, patří k těm nejlepším. Jeho děj se odehrává na území Utahu. Úlohu kapitána Nathana Brittlese přesvědčivě ztvárnil John Wayne, křehkou krásku Olivii Dandridgeovou představuje Joanne Druová (známá z filmů Červená řeka a Všichni jsou zbrojnoši královi). Ze tří nominací film získal Oscara za nejlepší barevnou kameru (Winton C. Hoch).
Vysílání: 06.8., 20.00 hod., ČT2
Opakování: 07.8., ČT2

Ten, kdo stojí v koutě
Přijímáme lásku, kterou si podle nás zasloužíme. Americký film o prvním milostném opojení (2012). Hrají: L. Lerman, E. Watsonová, E. Miller, M. Whitmanová, N. Dobrevová, P. Rudd, D. McDermott, M. Lynskeyová, J. Cusacková a další. Námět, scénář a režie Stephen Chbosky (V anglickém znění s titulky) (Premiéra). Patnáctiletý Charlie je velmi přemýšlivý, zakřiknutý a citlivý mladík, který to na střední škole, kde ho ostatní mají za podivína, nemá vůbec jednoduché; je to klasický případ "jiného" dítěte, které na sebe v podobných kolektivech vždy přitahuje posměch a šikanu. Šikaně se Charlie ubrání, posměchu si až tak nevšímá, trápí ho ovšem pocit samoty a cítí silnou potřebu začlenit se mezi ostatní "normálnější" spolužáky. Jenomže to není tak jednoduché. Charlie totiž na jednu stranu svět kolem sebe nechápe, což mu brání navazovat přirozené vztahy, na druhou stranu ho chápe až příliš dobře a začleňování do něj se bojí. Zůstává tedy v roli jakéhosi pozorovatele, "toho, kdo stojí v koutě", zkoumá sám sebe i lidi kolem a píše o svých drobných poznáních, radostech i strastech dlouhé dopisy neznámému příteli, zřejmě psychologovi... Těmito slovy uvádí pražské nakladatelství Slovart román Ten, kdo stojí v koutě amerického autora Stephena Chboskyho (nar. 1970), který napsal, ještě než mu bylo třicet let. Charlieho příběh se odehrává v autorově rodném Pittsburghu a je víc než pravděpodobné, že obsahuje řadu autobiografických rysů. Chbosky se uplatnil v Hollywoodu jako scenárista (např. postkatastrofický seriál Jericho), a to mu pomohlo při realizaci filmové verze jeho románové prvotiny. Snímek Ten, kdo stojí v koutě (2012) byl velmi dobře přijat diváky i odbornou kritikou. Mezi nejvýznamnější ocenění, jež film získal, patří Cena Independent Spirit Award za nejlepší první film. Jednoznačnou pochvalu si vysloužili mladí herečtí představitelé Logan Lerman (Charlie), Ezra Miller (Patrick) a Emma Watsonová (Samantha). V rolích dospělých, přestože jsou svým rozsahem vesměs minimální, se objevuje řada známých herců – Paul Rudd (učitel angličtiny), Dylan McDermott (Charlieho otec), Melanie Lynskeyová (teta Helen) a Joan Cusacková (psycholožka).
Vysílání: 02.8., 21.35 hod., ČT art
Opakování: 03.8., ČT art
 
| 24.7.2017 10:07:21 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Opera/ Tanec
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru