Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Čechomoří  (JD) Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Velikáni umění: Lucian Freud Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Lucian Freud  Velikáni umění: Lucian Freud I
Malíř aktů, vnuk Sigmunda Freuda. Francouzský cyklus dokumentů ARTE. V Tizianově době se mohly akty objevovat výhradně v kontextu mytologického příběhu, jehož fikci umělec na obrazu vytvářel pomocí reálných doplňků a vedlejších postav. V uplynulém století však už model sehrával pouze jedinou úlohu - ztělesňoval výhradně sebe sama. A tak nahé modely pózovaly například v ateliéru význačného britského malíře Luciana Freuda (1920-2011). Freud, vnuk proslulého psychoanalytika Sigmunda Freuda, zemřel ve svém londýnském domě a pro své podivínství i nerudnost byl přezdívaný Poustevník z Holland Parku. Narodil se v Berlíně v roce 1922; o jedenáct let později utekl s rodinou židovského původu před nacisty do Británie. Britské občanství získal v roce 1939. Na veřejnosti se poprvé prezentoval coby sedmnáctiletý svým autoportrétem na stránkách britského uměleckého časopisu. Malířství pak vystudoval na East Anglian School of Painting and Drawing v Dedhamu a pak na londýnské univerzitě. Freud byl sice ve svých uměleckých počátcích ovlivněn surrealismem, ale posléze proslul jako zastánce klasického realistického portrétu.
Vysílání: 05.2., 22.45 hod., ČT art
Opakování: 08.2., ČT art., 10.2., ČT art

Velikáni umění: Lucian Freud II
Portrétista, jak ho neznáte. Francouzský cyklus dokumentů. Britský malíř se prosadil anachronickým a současně delikátním, lineárním, grafickým a extrémně pečlivým malířským rukopisem s typickými protipóly v syrovém, vyostřeném a mistrně realizovaném stylu.
„Nemaluju lidi kvůli tomu, jací jsou, ale ani navzdory tomu, že jsou takoví, jací jsou. Snažím se zachytit, jak se stalo, že jsou takoví, jací jsou.“ Je to hra se zažitým kánonem, v případě portrétu zavalité modelky Big Sue jeho automatické přehlížení, s odkazem staleté tradice portrétu a s jeho vnímáním, které spadá do vlivu obojího. Ať už zachycoval rodinu, přátele, osobnosti nebo děti, Freud nad úpravami portrétů trávil i dlouhé měsíce času. Několikahodinovou přítomnost modelů vítal, měřil je jiskřivýma očima a byl prý výborný vypravěč. Malířův štětec zaznamenal kromě jiných např. těhotnou Kate Moss, performera Leigha Boweryho, na několika sériích se objevuje jeho matka i on sám. Pobouřených reakcí s nálepkou „mimořádně neuctivý“ se dočkal portrét královny Alžběty II.
Vysílání: 05.2., 23.15 hod., ČT art
Opakování: 08.2., ČT art., 10.2., ČT art
 
| 29.1.2018 16:01:53 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru