Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Noc bláznů  (NdB) Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Literární tipy 6. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
F. L. Věk F. L. Věk (6/13)
František se vrací domů – do rodné Dobrušky. Klenot české televizní tvorby, slavný seriál o počátcích národního obrození. Podle románu A. Jiráska napsal O. Zelenka (1970). Hrají: R. Brzobohatý, J. Pivec, A. Hegerlíková, J. Marvan, Z. Kryzánek, R. Lukavský, K. Höger, D. Medřická, J. Brejchová, J. Bohdalová, G. Vránová, V. Menšík, N. Popelíková, V. Krška, J. Skopeček, V. Brodský, J. Tříska, V. Preiss, J. Kodet a další. Kamera R. Stahl. Režie F. Filip. Velký návrat jednoho z nejoblíbenějších českých seriálů, klenotu původní dramatické tvorby. Televizní ztvárnění rozsáhlého románu Aloise Jiráska z období našeho národního obrození je dílem autora Otto Zelenky, režiséra Františka Filipa a dlouhé řady dalších významných umělců. Výlet rodiny Butteauových přinesl Františkovi (R. Brzobohatý) hořké poznání – Paula (J. Brejchová) miluje Václava Tháma (R. Lukavský). Navíc nemůže v letních měsících sehnat kondice, které by mu umožnily v Praze přečkat univerzitní prázdniny. Zpráva, že jeho matka onemocněla, na něj těžce dolehne a on se vypraví domů. Rozhněvaný otec (J. Pivec) svolí, aby se František vrátil, ale nepromluví s ním ani slovo. Matka (A. Hegerlíková), která se uzdravila, prosí, aby Františkovi dovolil dostudovat, zbývá mu poslední rok, ale otec je neoblomný a dokonce schová Františkovi housle. František se rozhoduje k útěku z Dobrušky. Matku Pauly ztělesnila D. Medřická, od jejíhož úmrtí nedávno uplynulo 35 let.
Vysílání: 11.2., 11.10 hod., ČT1
Opakování: 15.2., ČT1

Dítě hvězdy
Pohádka o chlapci, který ztratil svou krásnou tvář a málem i svou duši (2007). Hrají: J. Laštovka, S. Stašová, V. Vydra, O. Navrátil, K. Březinová, M. Hejný, P. Zedníček a další. Scénář podle O. Wilda napsal J. Bednář. Kamera P. Beňa. Režie M. Sobota. Pohádka na motivy příběhu Oscara Wildea začíná jedné bouřlivé noci, kdy dřevorubec Gordon (V. Vydra) najde v lese novorozeně. Dá mu jméno Orion – dítě hvězdy (v dětské roli M. Hejný) a vezme ho k sobě domů. Orion (jako dospělý J. Laštovka) vyroste ve velmi krásného, ale bohužel také namyšleného a krutého chlapce. Jednoho dne se objeví u dřevorubce žebračka (S. Stašová) a pozná v Orionovi svého ztraceného syna. Orion, který věří, že je dítětem hvězdy, ji zle urazí a vyžene. Vzápětí se jeho tvář změní ve směšnou a ošklivou. Po desetiletém putování, při němž leccos pochopí, se Orion dostává do moci zlého čaroděje (O. Navrátil), který pro něj má úkol. Jeho splnění má čaroději dopomoci k vládě nad celým světem. Orion musí přemoci zlá kouzla a získat nazpět nejen svou krásnou tvář a čistou duši, ale i lásku své matky, kterou kdysi pyšně zahnal.
Vysílání: 11.2., 14.05 hod., ČT1

Tajemství Ocelového města
Dobrodružný film o jednom zkázonosném vynálezu. Na motivy románu Julese Verna, od jehož narození právě uplynulo 190 let (1978). Hrají: J. Hanzlík, M. Růžek, T. Medvecká, J. Vinklář, J. Bláha, J. Somr, P. Čepek, J. Potměšil a další. Scénář O. Vogeltanz. Kamera J. Němeček. Režie L. Ráža. Spisovatel Jules Verne (od jehož narození 8. února uplynulo 190 let) napsal příběh, v němž působivě zobrazil hrozbu zneužití zkázonosné zbraně. Volně na motivy jeho románu vznikla televizní adaptace pod názvem Tajemství Ocelového města. Autorem scénáře byl Ondřej Vogeltanz, režie se ujal v roce 1978 Ludvík Ráža. Janus, zakladatel Ocelového města (J. Vinklář), chce kvůli nerostnému bohatství napadnout sousední Fortunu. Když doktor Sarrasin (M. Růžek) obyvatele Fortuny varuje, nikdo mu nevěří. A tak vyšle do Ocelového města svého zetě, inženýra Marcela Zodiaka (J. Hanzlík, letošní jubilant). Má se tam setkat se spojkou, inženýrem Garmonem, který pracuje pro Fortunu jako vyzvědač. Bohužel ale netuší, že Garmona zatkli a jeho syna Viktora (J. Potměšil) uvrhli do izolace. Marcel se s Viktorem setká a i s jeho pomocí začíná boj za záchranu Fortuny a jejích obyvatel.
Vysílání: 11.2., 15.55 hod., ČT1
Opakování: 13.2., ČT1
 
| 29.1.2018 10:01:00 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru