Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Výtvarné tipy 15. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Příběhy domů: Pánem na vodní tvrziPříběhy domů: Pánem na vodní tvrzi
Středověká vodní tvrz v západočeském Vlkošově se dočkala nového majitele, který obětuje mnohé její náročné obnově (2009). Režie L. Moulis. V dalším díle dokumentárního cyklu navštívíme zajímavou středověkou stavbu ve vesničce Vlkošov na Plzeňsku. Současný majitel tvrze pan Václav Škalda ji získal v restituci v roce 1993 a od té doby tu hospodaří na polích, v lese i na vodě. Historie stavby spadá až do poloviny 14. století, kdy si zde rod Račínů vybudoval vodní tvrz. Ta v průběhu věků změnila několikrát majitele, byla svědkem husitských válek, výměny českého obyvatelstva za německé, v nejnovější historii pak znovuosidlování Čechy poté, co Němci byli po 2. světové válce vyhnáni. Současný majitel s celou rodinou neúnavně pracuje na obnově tvrze, původních vodních příkopů a hospodářství, aby je v dobrém stavu zanechal budoucím generacím.
Vysílání: 09.4., 01.35 hod., ČT2
Opakování: 11.4., ČT2., 13.4., ČT2

Velký svět techniky
Unikátní architektonický přerod části areálu bývalých vítkovických železáren v moderní interaktivní vzdělávací centrum. Připravila J. Chytilová. Hodinový snímek Jany Chytilové zachycuje proměnu bezmála 200 let starého ostravského průmyslového areálu Dolních Vítkovic v místo určené současným lidem. Ze špíny a rzi vyrostl areál, jaký nemá v postkomunistických zemích obdoby. Někdejší ocelové srdce republiky tepe v úplně jiném rytmu – lidé se sem přicházejí vzdělávat a rozvíjet, ale také bavit a všemožně trávit svůj volný čas. Dokumentaristka Jana Chytilová spolu s kameramanem Miroslavem Vránkem po tři roky mapovala, jak se z vysoké pece, která ještě řadu let po sametové revoluci chrlila stovky tun žhavého železa, stává naučná prohlídková trasa, jak se plynojem, ve kterém byl uskladněn vyčištěný vysokopecní plyn, mění v unikátní a architektonicky skvostnou Multifunkční aulu Gong a jak se VI. energetická ústředna, která byla energocentrem někdejší huti, přetváří v zábavný, hravý, interaktivní Svět techniky odhalující všemožné vědecko-technické vynálezy.
Vysílání: 11.4., 14.55 hod., ČT2
Opakování: 13.4., ČT2., 16.4., ČT2

Holašovice – odkaz středověku
Miroslav Táborský představuje nejkrásnější soubor staveb jihočeského selského baroka zařazený na prestižní seznam UNESCO (2011). Režie J. D. Novák. Počátky obce se datují již ve druhé polovině 14. století. Dodnes tomu nasvědčuje její půdorys i dispozice domů, v jejichž interiérech lze dohledat původní středověké prvky (klenby, oblouky atd.). V průběhu staletí procházely stavby vývojem, a dnešní podobu získala obec v 18. a 19. století. Zůstává tak příkladem nejzachovalejší jihočeské lidové architektury.
Vysílání: 11.4., 21.30 hod., ČT2
Opakování: 14.4., ČT2., 17.4., ČT2

Po Královské cestě s profesorem Františkem Dvořákem
Se zasvěceným průvodcem ukončíme putování historickou Prahou v monumentálním interiéru Chrámu sv. Víta (2008). Připravili J. Drda a J. Hojtaš. Matyáše z Arrasu, francouzského architekta s působištěm na papežském dvoře, pozval císař Karel IV. do Prahy, aby vybudoval nový reprezentativní chrám pro pražské arcibiskupství. Katedrála sv. Víta se oficiálně začala stavět v roce 1341. Po Matyášově smrti převzal stavbu Petr Parléř, který původní stavební plány výrazně obměnil. Je pozoruhodné, že mu v té době bylo třiadvacet let. Dodnes nevíme, jak jsou některé kamenné dekorativní prvky, které jakoby visí ve vzduchu, vůbec ukotveny. Přínosem jeho huti je vytvoření zcela nového systému síťové klenby, která zdokonalila dosavadní klenbu křížovou. Nejposvátnějším a zároveň nejpůsobivějším místem chrámu je Svatováclavská kaple, rovněž dílo Petra Parléře, v němž dodnes můžeme obdivovat fresky s původními středověkými barvami.
Vysílání: 11.4., 00.35 hod., ČT art
Opakování: 14.4., ČT art., 16.4., ČT art
 
| 2.4.2018 11:03:18 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru