Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Výtvarné tipy 16. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Vyrabovaná EvropaKroměříž – plynutí času
Miroslav Táborský představuje starobylé hanácké město figurující na prestižním seznamu UNESCO díky Arcibiskupskému zámku a dvojici působivých příkladů historické zahradní architektury (2012). Režie O. Kallus. Kroměříž je dnes nevelké a poklidné moravské město, jehož historické jádro nicméně svědčí o velkých dějinách sídla, které získalo vznešené přízvisko "Hanácké Athény". Předmětem ochrany UNESCO je především monumentální Arcibiskupský zámek, jenž byl v 18. století postaven na starých základech a je výjimečnou ukázkou středoevropského barokního zámeckého sídla. Poměrně střízlivý exteriér stavby sotva naznačuje, jaké bohatství skrývají zámecké komnaty a sály, při jejichž prohlídce oči přecházejí. Působivou scenérii zámku dotváří jedinečná Podzámecká zahrada, která jej obklopuje a patří k nejkrásnějším příkladům romantického parku na našem území. Další klenot, Květná zahrada, se rozkládá mimo historické jádro města a je pro změnu světovým skvostem mezi ornamentálními zahradami italského a francouzského stylu. V roce 2014 byla dokončena její náročná rekonstrukce, takže je dnes již možné si plnými doušky užívat harmonickou krásu tohoto místa.
Vysílání: 18.4., 21.30 hod., ČT2
Opakování: 21.4., ČT2., 24.4., ČT2

Vyrabovaná Evropa (2/2)
Nacisté umění buď ničili, nebo kradli. Americký dokument. V létě 1941 měl Hitler pod kontrolou celou západní Evropu a nyní se rozhodl rozšířit nacistickou říši dále na Východ. Na tehdejší Sovětský svaz se během útoku vrhly miliony německých vojáků, rozmístěných na frontě dlouhé více než třináct set kilometrů. Leningradská Ermitáž byla okamžitě po německém vpádu uzavřena. Galerie byla evakuována už během první světové války, stejně jako během napoleonských válek v devatenáctém století. Leningradská sbírka v porovnání s Louvrem se pyšnila více než čtyřnásobným množstvím uměleckých artefaktů. Obrovské sbírky ruských carů zahrnovaly vše od maleb, soch a nábytku až k porcelánu a starožitnostem.
Vysílání: 16.4., 22.00 hod., ČT art
Opakování: 19.4., ČT art., 21.4., ČT art

BIMBA – příběh zapomenutého malíře
Nevšední portrét ilustrátora Foglarových knížek a komiksů Bohumila Konečného u příležitosti 100. výročí jeho narození. Režie L. Moulis. "Ilustrátor dobrodružné literatury, reklamní výtvarník a malíř Bohumil Konečný (1918–1990), přezdívaný Bimba, je neprávem opomíjený český umělec druhé poloviny 20. století. Věnoval se zejména ilustracím dobrodružných příběhů Otakara Batličky, Jaroslava Foglara apod. Jeho kresby jsou všeobecně známy, málokdo ovšem ví, kdo je jejich autorem," stálo v pozvánce na výstavu souborného díla tohoto autora, která před časem proběhla v pražském Obecním domě. A protože letos slavíme sté výročí Bimbova narození (výstavy se chystají hned čtyři), připomeneme si jeho život a dílo i prostřednictvím dnešního dokumentu.
Vysílání: 18.4., 20.20 hod., ČT art
 
| 9.4.2018 10:04:25 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru