Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Literární tipy 16. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
HelimadoeMadla zpívá Evropě
Zdenka Sulanová v českém hudebním filmu o dívce se stříbrným hlasem (1940). Dále hrají: L. Boháč, Z. Kabátová, J. Průcha, A. Nedošinská, F. Kreuzmann, F. Filipovský a další. Scénář I. F. Kubišta. Kamera J. Tuzar. Režie V. Binovec. Madla Satranová je půvabná mladá dívka, obecní sirotek. Žije v zapadlé šumavské vísce Lesov, kam jednoho dne přijede sběratel lidových písní dr. Šerk. Madla, nejlepší zpěvačka vesnice, mu zpívá chodské písně. Šerk je nadšen jejím líbezným zpěvem a se svým objevem se pochlubí příteli, sbormistru sirotčího pěveckého sboru Klánovi. Ten ji pozve ke spolupráci a venkovská dívenka svým stříbrným hláskem proslaví českou hudebnost po celém evropském kontinentě. Zdařilou adaptaci novely Jana Weniga natočil počátkem protektorátu režisér Václav Binovec s oblíbenou dívčí hvězdičkou Zdenkou Sulanovou. K popularitě filmu nepochybně přispěla i píseň Ty lesovské stráně, která se v době protektorátu stala hitem. Vedle oblíbených herců – Ladislava Boháče, Zity Kabátové, Antonie Nedošinské, Františka Filipovského – si v dětských rolích zahráli i Jiřina Bohdalová a Antonín Jedlička.
Vysílání: 21.4., 13.55 hod., ČT1
Opakování: 22.4., ČT1

Cirkus Humberto (3/12) - Carlo se loučí
Petr se stává dědicem a ředitelem cirkusu. Příběhy lidí, jimž se manéž stala osudem, ve slavném seriálu podle románu Eduarda Basse, od jehož narození letos uplynulo 130 let (1988). Hrají: M. Růžek, C. Costerová, D. Veškrnová, R. Brzobohatý, W. Possardt, K. Rupé, L. Lipský, H. Brejchová, S. Beneš, J. Adamová, F. Němec, J. Kemr, K. Conradi, J. Holý, P. Préjean, W. Bathke, J. Somr, P. Haničinec, J. Paulová, T. Medvecká, R. Lukavský a další. Scénář O. Zelenka, spolupráce O. Lipský. Kamera A. Barla. Režie F. Filip. V roce, kdy uplynulo 130 let od narození českého spisovatele, novináře a fejetonisty Eduarda Basse (1. 1. 1888 – 2. 10. 1946), se na televizní obrazovku vrací jeden z našich nejvýpravnějších a nejoblíbenějších televizních seriálů, který vznikl podle autorova stejnojmenného románu. Děj písemné předlohy i seriálu obsáhne téměř sto let, od poloviny devatenáctého století do roku 1924, a vypráví o šesti generacích cirkusového rodu. Anežka Steenhouwerová (K. Rupé) si brzy na rodičích (J. Adamová a S. Beneš) prosadila sňatek s Petrem Berwitzem (W. Possardt). Po svatbě zakladatel cirkusu Carlo Humberto (M. Růžek) předal žezlo svému zeti Bernhardu Berwitzovi (R. Brzobohatý) a zanedlouho zemřel. Jeho smrt ale nebyla jediným neštěstím, které cirkus postihlo. Nervózní tygr Paša ukončil život domptéra a ředitele cirkusu Berwitze (R. Brzobohatý). Jeho syn Petr se tak nečekaně stává jediným dědicem a novým ředitelem cirkusu. Ihned kupuje cirkusovou budovu v Hamburku, angažuje nového domptéra a zaměstná jako pokladní Anežčinu svéráznou tetu Hammerschmiedovou (J. Bohdalová). Přijímá rovněž nového kapelníka (J. Somr), který si okamžitě začne hledat schopného trumpetistu. Manželku B. Berwitze si zahrála D. Havlová Veškrnová, která letos slaví životní jubileum (*22. 3. 1953).
Vysílání: 22.4., 11.05 hod., ČT1
Opakování: 26.4., ČT1

Helimadoe
Josef Somr v příběhu svérázného lékaře a jeho pěti dcer z jihočeského městečka na počátku minulého století. Koprodukční snímek ČT (1993). Dále hrají: J. Marek, L. Zedníčková, J. Dolanská, L. Krbová, Z. Bydžovská, J. Konečná, O. Navrátil, E. Jakoubková, J. Bartoška, P. Pelzer a další. Podle románu J. Havlíčka napsal V. Šašek. Kamera P. Polák. Režie J. Jireš. Předlohou tohoto půvabného filmu se stal stejnojmenný román spisovatele Jaroslava Havlíčka, od jehož úmrtí v těchto dnech uplynulo 75 let (3. 2. 1896 – 7. 4. 1943). Lyrický příběh z počátku minulého století s atmosférou malého jihočeského města vypráví o vnímavém dospívajícím chlapci Emilovi (J. Marek), který prožije první citové okouzlení a zároveň hluboké rozčarování. He Li Ma Do E jsou počáteční písmena jmen pěti osobitých dcer drsného venkovského lékaře – Heleny (J. Dolanská), Lídy (Z. Bydžovská), Marie (L. Krbová), Dory (L. Zedníčková) a Emy (J. Konečná), které zasáhnou do života nemocného chlapce. Životní moudrost doktora Hanzelína (J. Somr) pomůže mladému chlapci bolestnou situaci překonat. K filmu J. Jireše napsal scénář Václav Šašek, který za něj v roce 1993 získal Českého lva v kategorii nejlepší scénář.
Vysílání: 18.4., 22.00 hod., ČT2

Toulky s Ladislavem Smoljakem
Po stopách šumavského spisovatele Karla Klostermanna (2008). Režie A. Vomáčka. Ladislav Smoljak se vydává do podmanivé krajiny Pošumaví, aby připomněl místa spjatá s působením spisovatele, jehož dílo je s tímto nespoutaným koutem naší země neodmyslitelně spjato. Karel Klostermann, syn rakouského lékaře, vyrůstal v Sušici a v Žichovicích pod hradem Rábí a studentská léta strávil na významných gymnáziích v Klatovech a především v Písku. Většinu života sice strávil jako učitel v Plzni, ale na samém jeho sklonku se opět vrátil do svého milovaného kraje a naposledy vydechl na zámku ve Štěkni u Strakonic. Ve svých povídkách a románech Pošumaví zachytil v podobě, kterou dvacáté století vzalo – jako svět hlubokých lesů a samot, který byl ztělesněním těsné souvislosti mezi člověkem a nevyzpytatelnou přírodou. Kromě opěvování jihočeské krajiny však jeho činnost měla i obrozenecký rozměr, který vycházel z života na národnostním rozhraní. Na rozdíl od mnohých proto podporoval rozvoj českého živlu ne na úkor německého, ale s vidinou spolupráce a vzájemného porozumění.
Vysílání: 18.4., 00.35 hod., ČT art
Opakování: 21.4., ČT art., 23.4., ČT art
 
| 9.4.2018 10:04:32 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru