Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Kardiochirurg Jan Pirk - 70 let Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Kardiochirurg Jan Pirk (Neodcházení)Neodcházení
Kardiochirurg Jan Pirk, jehož 70. narozeniny si dnes připomínáme, a neurochirurg Vladimír Beneš v souběžném portrétu dvou špičkových lékařů, jejichž pověst daleko přesahuje hranice naší republiky (2011). Režie V. Polesný. V době vrcholící krize v českém zdravotnictví, v únoru roku 2011, kdy se vzhledem k neutěšeným podmínkám rozhodlo mnoho lékařů odejít do zahraničí, vzniklo heslo "Náš exodus, váš exitus". Pacient, zdálo se, se stával v rukou lékařů jakýmsi nedůležitým okrajovým předmětem, jehož prostřednictvím byl ovšem vydírán stát. Ze hry jakoby vystoupila kategorie lásky k této náročné profesi. A také lékařské etiky, morálky a vědomí jistého poslání. Režisér představí dva lékaře, které by jistě pro jejich renomé v zahraničí přivítali s otevřenou náručí – prof. MUDr. Jana Pirka, DrSc., a plk. prof. MUDr. Vladimíra Beneše, DrSc. Přední český kardiochirurg, jenž je přednostou Kardiocentra Institutu klinické a experimentální medicíny, a přednosta Neurochirurgické kliniky Ústřední vojenské nemocnice v Praze však neodcházejí ani za lepšími podmínkami, ani neplánují odchod do zasloužené penze. Obtížná práce je pro ně nejdůležitějším z celé řady koníčků, a proto ani neznají vyčerpání. Ve svých rukou mají srdce a mozek a oba jsou přesvědčeni, že právě to je člověk a člověk je víc než celý vesmír. S odpovídajícím zaujetím a vysokou profesionalitou přistupují ke svému oboru a drží jej na špičce současné světové medicíny. Dokumentární pořad uvádíme u příležitosti dnešních 70. narozenin jedinečného lékaře Jana Pirka a přejeme jemu a jeho skvělému týmu další stovky úspěšných zákroků.
Vysílání: 20.4., 17.35 hod., ČT2

Vzkaz Jana Pirka
Přední český kardiochirurg, jehož srdeční záležitostí je sport a rodina. Připravili J. Skála, P. Kopecký a A. Majstorovičová. Cyklus výpovědí osobností k tématům, která formují českou společnost. Prof. MUDr. Jan Pirk, Dr. Sc. (*1948) začínal ve svém oboru v roce 1972 na chirurgii v nymburské nemocnici. V pětatřiceti letech odjel do USA, kde strávil rok na stáži v New Orleans. V roce 1990 absolvoval roční praxi ve fakultní nemocnici v Dánsku. Profesor Pirk jako přední odborník na srdeční zákroky transplantoval nejvíc srdcí v České republice. V čele Kardiocentra IKEM se stal Manažerem roku ve zdravotnictví. K tomu všemu propaguje pohyb jako zdravý způsob života a sám je dodnes aktivním sportovcem – běhá a jezdí na kole. Zbytek volného času věnuje rodině a chalupě. A vzkazuje: Řiďme se hlasem svého srdce. Režie J. Skála, scénář P. Kopecký, dramaturgie A. Majstorovičová
Vysílání: 20.4., 18.25 hod., ČT2

GEN - Jan Pirk pohledem Věry Chytilové
Portrét významného kardiochirurga, který v těchto dnech slaví 70. narozeniny (2001). Režie V. Chytilová. Prof. MUDr. Jan Pirk, DrSc., (*20. 4. 1948) patří ve svém oboru ke světovým kapacitám a za svou lékařskou dráhu provedl více než 7 000 úspěšných srdečních operací a přes 300 transplantací. Na svém pracovišti prosazuje i bezkrevní zákroky, které se obejdou bez transfuze. Dlouholetý přednosta Kardiocentra pražského IKEMu zná lidské srdce jako málokdo jiný. Sám si ho díky svému životnímu stylu udržuje v perfektní kondici. Sedmnáctkrát běžel Velkou kunratickou, závodil v triatlonu i v maratonu. Muž s věčným úsměvem i neodmyslitelným motýlkem pohyb potřebuje, aby vydržel jedno z nejnáročnějších a nejzodpovědnějších povolání, které si lze vůbec představit. Medailonem Věry Chytilové, která jej zachytila v plné aktivitě na pracovišti a v neustálém pohybu, připomínáme životní jubileum špičkového lékaře, jemuž vděčí za svůj život tisíce pacientů.
Vysílání: 21.4., 09.30 hod., ČT2, Jan Pirk – 70 let
 
| 9.4.2018 11:04:47 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru