Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
České filmy tipy 19. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Operace mé dceryOperace mé dcery
O jistotách života a pochybnostech lásky. Český film (1986). Hrají: V. Harapes, J. Šulcová, K. Pollertová, J. Kodet, J. Kačer, O. Vízner a další. Scénář S. Rudolf a I. Novák. Kamera J. Macák. Režie Ivo Novák. Inženýr Dušan Roček (V. Harapes) se ve volném čase vášnivě věnuje svému koníčku – létání na rogalu. Spolu s ním tento sport vyznává i jeho patnáctiletá dcera Milena (K. Pollertová). Naopak Dušanova žena Magda (J. Šulcová) nemá pro jejich riskantní způsob zábavy pochopení. Nakonec to však není létání, co způsobí neštěstí: Milena se totiž těžce zraní při automobilové nehodě. Protože jí zůstala jen jedna ledvina, která je poškozená, může ji zachránit jedině transplantace. Dušan se jako nejbližší příbuzný nabídne jako dárce. Jenže během vyšetření vyjde najevo, že skutečným Mileniným otcem je někdo jiný.
Vysílání: 08.5., 12.15 hod., ČT1
Opakování: 09.5., ČT1

Tmavomodrý svět
Ondřej Vetchý a Kryštof Hádek v hlavních rolích příběhu o přátelství, hrdinství a obětech i láskách českých stíhačů ve službách RAF za 2. světové války. Divácky nejúspěšnější film roku 2001 režiséra Jana Svěráka a scenáristy Zdeňka Svěráka získal čtyři České lvy a řadu dalších ocenění. Dále hrají: O. Kaiser, L. Rybová, M. Táborský, H. Assmann, T. Fitzgeraldová a další. Kamera V. Smutný. K výročí konce 2. světové války uvádíme snímek režiséra Svěráka o přátelství, hrdinství a láskách českých stíhacích pilotů, kteří ve službách Královského britského letectva (RAF) bojovali proti Hitlerovu Německu za osvobození Československa. Hlavním hrdinou je pilot František Sláma, který po okupaci Československa v roce 1939 odešel spolu se svým mladším kolegou bojovat proti Němcům do Anglie. Do každodenního boje o život, ve kterém přátelství má cenu zlata, zasáhne osudové setkání s Angličankou Susan. Příběh připomíná odvahu těch, které historie zradila a na jejichž skutky by ani příští generace neměly zapomenout. Titulní roli Františka Slámy ztvárnil O. Vetchý. V úloze Slámova nejlepšího přítele, mladého stíhače Karla Vojtíška, uvidíte K. Hádka. Dále hrají O. Kaiser (pilot Jan Machatý), L. Rybová (Františkova milá Hanička) a M. Táborský (spoluvězeň Vilda). V roli osudové Susan se představila anglická herečka T. Fitzgeraldová. Divácky nejúspěšnější film roku 2001 byl oceněn čtyřmi Českými lvy (režie, kamera, hudba a střih), Cenou filmových kritiků, hlavní cenou na festivalu ve Varně a dalšími.
Vysílání: 08.5., 21.35 hod., ČT1

Čert a Káča
Jiřina Bohdalová jako Káča ve veselé pohádce podle předlohy Boženy Němcové (1970). Dále hrají: J. Krampol, L. Trojan, H. Růžičková, M. Nesvadba, J. Lír a další. Scénář H. Sýkorová. Kamera F. Němec. Režie L. Koutná. V dnešní Pohádce pro pamětníky vás pozveme na posvícení, kde prodává hubatá a tancechtivá Káča perníková srdce a husary. Co všechno se na posvícení přihodí, se dozvíte z pohádky podle Boženy Němcové, kterou natočila v roce 1970 podle scénáře H. Sýkorové režisérka L. Koutná. Svéráznou Káču, která se nezalekne ani samotného čerta, si s chutí a temperamentem sobě vlastním zahrála vynikající česká herečka Jiřina Bohdalová, která v těchto dnech oslavila narozeniny. Gratulujeme! Pohledná Kačenka neměla u mládenců štěstí, protože byla tuze hubatá. Každému hned od plic pověděla, co si o něm myslí. A někdy i slovy nevybíravými! V hospodě se chystala posvícenská zábava a Káča neměla nikoho, kdo by ji provedl v kole. A ona by přitom tak ráda tancovala, třeba i se samotným Luciferem! A tak byla moc šťastná, když se zčistajasna objevil ztepilý mladík Kleofáš, jenž ji požádal o taneček.
Vysílání: 12.5., 07.35 hod., ČT1

Ikarův pád
Vladimír Menšík a Jana Hlaváčová v českém televizním filmu oceněném na mezinárodních festivalech v Monte Carlu a na Zlaté Praze. Příběh o lásce, důvěře a selhávání (1977). Dále hrají: J. Hanzlík, Č. Řanda, R. Rázlová, J. Vinklář, I. Janžurová, F. Hanus, V. Jirsák a další. Scénář J. Hubač. Kamera R. Stahl. Režie F. Filip. Dnes vám nabízíme jedno z vrcholných děl původní dramatické televizní tvorby – Ikarův pád – v režii F. Filipa a podle scénáře J. Hubače. Film byl vyznamenán na MTF Zlatá Praha 1977 a na MTF Monte Carlo 1978. Příběh o rodině, která má ve svém středu otce alkoholika, napsal její autor s porozuměním pro lidský osud a se schopností vytvářet živé a pravdivé charaktery. Otec Kára (V. Menšík), hudebník v baru, propadá alkoholu natolik, že to ohrožuje rodinné soužití. Jeho žena (letošní jubilantka J. Hlaváčová) vidí, jak se partner mění, nemá už sílu znovu uvěřit jeho dalším slibům a opouští ho. Jediný, kdo otci ještě věří, je syn Ondřej (letošní jubilant J. Hanzlík). Přesvědčí ho, aby se šel dobrovolně léčit. Vladimír Menšík, od jehož úmrtí letos uplyne třicet let (9. 10. 1929 – 29. 5. 1988), dal postavě pianisty Káry celé své herecké mistrovství. Televizní film viděl až v televizi jako ostatní. Byli zrovna všichni spolu na chalupě. Spustili žaluzie, sesedli se kolem obrazovky a koukali. Plakali do posledního. Dokonce i Vladimír byl uslzený: "Kruci, to jsem to zahrál. To by mě ani nenapadlo, že se sám rozbrečím..."
Vysílání: 12.5., 15.50 hod., ČT1

Podezření
Příběh čtyř mužů, zatčených v době nacistické okupace při náhodné razii v hotelu malého města (1970). Hrají: V. Brodský, R. Hrušínský, P. Landovský, F. Husák a další. Scénář J. Hubač. Kamera J. Šajmovič. Režie J. Matějovský. Příběh čtyř mužů, kteří byli v době nacistické okupace zatčeni při náhodné razii v hotelu malého města a odvedeni do školní třídy. Nevědí proč a ani na jak dlouho. Čekají na výslech a v obavách z možného obvinění a potrestání si snaží připravit alibi. Strach působí i na jejich charaktery, jež se ve stresu mění v jiné, a tak je nakonec inzultován ten, který je z nich nejspravedlivější, ale nejměkčí. Televizní hru J. Hubače, kterou natočil režisér J. Matějovský v roce 1970 a premiéry se dočkala až v květnu 1990, uvádíme jako připomínku 73. výročí konce 2. světové války. Uvidíte v ní brilantní kvarteto hereckých mistrů: R. Hrušínského, V. Brodského, F. Husáka a P. Landovského.
Vysílání: 13.5., 07.15 hod., ČT1
Opakování: 14.5., ČT1
 
| 30.4.2018 13:04:19 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru