Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Poslední lod (MdB) Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Výtvarné tipy 20. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Hrádek u NechanicPříběhy domů: Třicet lopat renesance
Proměnit trosku ve výstavní dům trvalo jeho majitelům dvacet let (2008). Režie V. Fanta. Domů postavených ve stylu venkovské renesance se u nás mnoho nedochovalo. Návštěva jihomoravské obce Pouzdřany proto působí jako cesta časem. Poblíž kostela zde stojí dokonale zrekonstruovaný dům z přelomu 16. a 17. století, v jehož zdech bydlely nejen české dějiny. Výstavné rodinné sídlo z doby císaře Rudolfa II. se postupně proměnilo v omšelý selský statek. Za první republiky, kdy byly Pouzdřany téměř čistě německou obcí, zde bylo řeznictví, hospoda a po roce 1948 ubytovna. Už před čtyřiceti lety měla být vybydlená památka stržena. Že k tomu nedošlo, je zásluha klavíristy Cyrila Klimeše, jeho rodiny a přátel. Po dvacet let zde trávili veškerý volný čas a postupně se jim podařil zázrak: z hromady trosek, která byla ostudou obce, se znovu vyloupl krásný renesanční dům. Cílem Klimešových bylo vrátit mu co možná původní podobu – a podařilo se jim to. Dům se stal místem setkání našeho věku s renesancí.
Vysílání: 14.5., 02.00 hod., ČT2
Opakování: 16.5., ČT2., 18.5., ČT2

Hrádek u Nechanic
Zámek nedaleko Hradce Králové je romantickou připomínkou staré Anglie (1997). Režie J. Sebechlebský. Zámek Hrádek u Nechanic si nechal postavit hraběcí rod Harrachů v letech 1839–1857 jako své reprezentační a letní sídlo. Předlohou romantické stavby byl styl tudorské gotiky. Proto Harrachové povolali anglického architekta Edwarda Buctona Lamba. Výzdobu zámeckých interiérů navrhl rakouský architekt Karl Fischer a realizovali ji především místní řemeslníci. Interiéry zámku pak dotvořila řada starožitností původem především z Itálie a Rakouska. Přivezeny byly dokonce stropy a celá vybavení zámeckých komnat. Souběžně se stavbou zámku byl okolní les přetvářen v působivý krajinářský park, na nějž navazovala obora a bažantnice. V roce 2001 bylo jedinečně zachovalé venkovské sídlo prohlášeno národní kulturní památkou.
Vysílání: 15.5., 04.05 hod., ČT2

Potrava duše & těla II (5/11)
Jak bude vypadat kuchyně budoucnosti? Francouzský dokumentární cyklus (Premiéra). Ve své knize "La Téatrologie du monstre" nám Enki Bilal, malíř a autor futuristických komiksů, předkládá svou vizi jídla budoucnosti uprostřed našeho chaotického světa. Taková vize musela zaujmout šéfkuchaře Thierryho Marxe. Dva muži, dva umělci se setkají u stejného tématu, jímž je kuchyně zítřka i pozítří.
Vysílání: 20.5., 14.25 hod., ČT2
Opakování: 22.5., ČT2., 24.5., ČT2
 
| 7.5.2018 13:05:32 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru