Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Izrael 70 let Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
DavidČeská křídla nad Sionem
Dokumentární film o podílu Československa na vzniku židovského státu před sedmdesáti lety a jeho odkaz pro dnešek (2008). Režie Z. Pojman. Dramatický vznik židovského státu po 2. světové válce má své kořeny už na konci prvního století našeho letopočtu. Židé tehdy podlehli římským legiím a od té doby žili téměř 2000 let ve vyhnanství. Na znovuzrození židovského státu v roce 1948 mělo výrazný podíl Československo. A to nejenom vyslovením souhlasu v OSN či jeho uznáním mezi prvními státy světa, ale také potom konkrétní a významnou pomocí v jeho samotných začátcích. Byly to československé zbraně a izraelští vojáci vycvičení v Československu, kteří uhájili Izrael v první Válce o nezávislost před útokem arabských zemí. Pamětníci této války, se kterými štáb natáčel v Izraeli i v České republice, pak v dalších desetiletích až po dnešek zažili celou řadu dalších válek a teroristických útoků. A tak na otázku o vlastní budoucnosti neodpovídají většinou optimisticky. Neočekávají totiž, že v dohledné době hrozby válek či teroristických útoků v jejich regionu skončí.
Vysílání: 14.5., 21.00 hod., ČT2
Opakování: 17.5., ČT2

David 1/2
Jonathan Pryce jako Saul a Nathaniel Parker v roli Davida v dramatickém životním příběhu izraelského krále. Americko-německo-italský dvoudílný film (1997). Dále hrají: L. Nimoy, S. Leeová, F. Nero, M. Roëves a další. Režie Robert Markowitz. Dvoudílný film z mezinárodní série Biblických příběhů je věnován izraelskému králi Davidovi, jehož život byl bohatý na zvraty a životní události. Před ním vládl v Jeruzalémě král Saul, který se však Bohu znelíbil. Bůh proto poslal proroka Samuela za mladým pastevcem Davidem, ten byl určen stát se příštím králem. David porazil obávaného obra Goliáše a získal si přízeň Saulových lidí i jeho vlastní rodiny. Saul se ale mladého muže obával, cítil, že Bůh se od něj odvrací a začal Davida nenávidět. První díl končí ve chvíli, kdy se David stal izraelským králem a sblížil se s Batšebou, manželkou svého bojovníka. Stejně jako v dalších částech projektu Biblické příběhy také tento film se pyšní velmi kvalitním hereckým obsazením. Dospělého Davida ztělesnil Nathaniel Parker (u nás známý coby titulní hrdina seriálu Případy inspektora Lynleyho), dabovaný Jiřím Dvořákem. V roli proroka Samuela uvidíte Leonarda Nimoye, který se proslavil jako Spock v seriálu Star Trek. Saula hraje britský herec Jonathan Pryce (např. Piráti z Karibiku), proroka Nathana italská hvězda Franco Nero.
Vysílání: 14.5., 22.00 hod., ČT2

Jak jsem potkal Izrael
Daniel Herman vypráví o svém vztahu k zemi, ze které vzešli jeho předkové (2012). Režie P. Raus. Daniel Herman vyrůstal v Evropě jako křesťan a dodnes křesťanem zůstává. Protože je ale svým původem částečně Žid, potřeboval si vybudovat nějaký vztah k zemi svých předků. Jeho hledání nebylo jednoduché ani přímočaré. Na jeho počátku stálo ohromení vyprávěním blízkých příbuzných, jejich osudy poznamenané jak pozitivními stránkami evropské kultury, tak antisemitismem a holocaustem. S tím vším se už jako chlapec musel vyrovnávat. Pak přišlo studium teologie, odkrývající skrytější poklady židovského odkazu. Vyvolalo nadšení z této země a jejího údělu, úžas nad lidem, který po tolika pokořeních a porážkách vždycky znovu povstával k životu. A nejen to, on dokonce udržel a opakovaně obnovoval prakticky žité svědectví o Bohu, jehož řády umožnily vznik Evropy v podobě, v jaké ji známe. Odhalilo ovšem i církevní antisemitismus, který je historickou, a bohužel někde ještě i současnou realitou. To všechno vyvolalo k životu mnohé otazníky. Jak na ně odpoví muž, který leccos viděl, mnoho zná a má dost odvahy žít podle vlastního rozumu a svědomí?
Vysílání: 15.5., 20.55 hod., ČT2
Opakování: 16.5., ČT2., 19.5., ČT2

David 2/2
Jonathan Pryce jako Saul a Nathaniel Parker v roli Davida v dramatickém životním příběhu izraelského krále. Americko-německo-italský dvoudílný film (1997). Dále hrají: L. Nimoy, S. Leeová, F. Nero, M. Roëves a další. Režie Robert Markowitz. David zhřešil cizoložstvím s krásnou Batšebou, manželkou svého nejlepšího bojovníka Urijáše. Když čekali dítě, dal David Urijáše zavraždit. Za to ho Bůh tvrdě potrestal. Dítě se narodilo mrtvé a David se musel kát a prosit za odpuštění. Bůh ho vzal na milost a posléze se jim narodil zdravý syn – Šalamoun. David pak povolal všechny své ženy a dospělé děti k sobě, a z toho povstal svár. Amnon znásilnil svou nevlastní sestru Támar a za to ho nevlastní bratr Absolon, navzdory otcovu přání, dal zabít. Spojil pak Davidovy nepřátele a vedl vojsko proti svému otci. Po jeho smrti a mnoha dalších peripetiích jediné, po čem David touží, je usmíření s Bohem. Symbolem tohoto usmíření se má stát Boží chrám a Bůh mu ústy proroka Nathana vyjeví, že to nebude David, kdo ho postaví, ale jeho nejmladší syn Šalamoun.
Vysílání: 15.5., 21.55 hod., ČT2

Po stopách izraelských králů
Putování Svatou zemí – návštěva míst spojených s fenoménem království (2002). Režie P. Raus. Jedna z cestiček, na kterých hledáme kořeny vlastní kultury, směřuje do Izraele. Po staletí tu probíhal zápas mezi neuchopitelnými hodnotami ducha a lidskou touhou po moci a vládě. Některými místy této pozoruhodné země, souvisejícími s životem a působením mocných, provede v dokumentárním pořadu z roku 2002 Daniel Herman.
Vysílání: 17.5., 10.55 hod., ČT2
 
| 7.5.2018 17:05:38 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru