Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Před východem slunce (Ndb) Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Výtvarné tipy 23. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Dřevěné kostely a Levoča
Dvě slovenské památky ze seznamu UNESCO (Premiéra). Dvě zastavení na východě Slovenska, až na dvě výjimky z Oravy a jednu ze středu země, přinášejí pohled na osm kostelíků na seznamu UNESCO. Jen dva z nich jsou římskokatolické, všechny však stojí za pozornost i návštěvu. A historické město Levoča se vyznačuje jedinečnou urbanistickou strukturou s unikátními městskými hradbami a rozmanitými uměleckými skvosty. K těm patří především díla Mistra Pavla z Levoče, který vytvořil pro zdejší kostel svatého Jakuba nejvyšší dřevěný oltář na světě.
Vysílání: 06.6., 13.50 hod., ČT2
Opakování: 08.6., ČT2., 12.6., ČT2

Příběh apoštolů
Tajemství apoštolů na orloji Staroměstské radnice v Praze (1995). Připravili: J. Horák, E. Sanders a J. Hovorka. Staroměstský orloj nesestrojil na počátku 15. století mistr Hanuš, jak praví mrazivá legenda, ale Mikuláš z Kadaně. Původní podobu orloje smazaly husitské války a Jan Hanuš byl tím, kdo jej roku 1490 opravoval a pravděpodobně zdokonalil do té míry, že byl mylně pokládán za jeho tvůrce. Další významná úprava orloje byla uskutečněna roku 1659, kdy byl doplněn pohyblivými figurami (dvanácti apoštoly, Smrtí s přesýpacími hodinami, Marnivcem prohlížejícím se v zrcadle a symboly chamtivosti Lakomcem a Turkem). V květnu 1945 Staroměstská radnice vyhořela a při jejím požáru byl orloj těžce poškozen. 1. července 1948 byl však již obnoven v původní kráse a celé soustrojí s novými soškami apoštolů od sochaře Vojtěcha Suchardy a kopií Mánesova obrazového kalendáře se mohlo dát znovu do pohybu. Pražský orlojník Ota Zámečník nám v útrobách radniční věže ukáže hodinový stroj, který pohání veškeré mechanismy – hodiny, kalendář i sochy apoštolů. Právě na jejich vyřezávané postavy se zaměříme nejvíce a s jejich atributy nás seznámí Msgre. Jiří Reinsberg.
Vysílání: 10.6., 14.20 hod., ČT2

Německé umění: Sen a stroj
Runge, Menzel, Dix, Marc – novodobý romantismus, vzdor ideologické manipulaci (Premiéra). Nedaleko bavorského Füssenu se ve vodách Dunaje zrcadlí zhmotněný sen jednoho bavorského krále. Jeho země se stávala častým cílem cizích dobyvatelů, a tak snil o vytvoření silného a jednotného národa, který by si dokázal s cizí hrozbou poradit. Onen král se jmenoval Ludvík I. a chrám, který dal v rámci zámku postavit, je zhmotněním jeho představ o budoucím Německu. Je to jakási bavorská Valhala. Mytologická hala hrdinů, která je v tomto případě zaplněná bustami největších německy hovořících tvůrčích géniů, proroků a snílků. Všichni tito lidé vyvolávají posvátnou představu o německé minulosti, na jejich úspěších by mohlo budoucí sjednocené Německo stavět.
Vysílání: 04.6., 22.45 hod., ČT art
Opakování: 07.6., ČT art., 09.6., ČT art
 
| 28.5.2018 17:05:21 Redakce |             
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru