Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Před východem slunce (Ndb) Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Literární tipy 23. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Cirkus Humberto (10/12) - VarietéŠplhající profesor
Všem ctitelům věhlasné dvojice Sherlock Holmes a doktor Watson v podání Viktora Preisse a Josefa Somra jistě uděláme radost strašidelnou detektivní komedií podle povídky A. C. Doylea v titulní roli s letošním jubilantem Petrem Kostkou (1992). Dále hrají: J. Šťastný, K. Brožová, B. Srncová a další. Scénář R. Čechura. Kamera V. Opletal. Režie Z. Zelenka. Proč se vážený profesor Presbury (letošní jubilant P. Kostka) chová občas jako šílenec? Souvisí snad jeho šplhací mánie s pozdní vášní, se kterou zahořel k mladičké půvabné dívce Alici (B. Srncová)? To vše – a ještě více – se snaží objasnit, na žádost profesorova tajemníka (J. Šťastný), snoubence profesorovy dcery (K. Brožová), věhlasná dvojice - Sherlock Holmes (V. Preiss) a doktor Watson (J. Somr). A ještě prozraďme, že nezanedbatelnou úlohu má v celém tomhle záhadném příběhu i Praha! Detektivní komedii napsal na motivy povídky A. C. Doylea pro televizi scenárista Rudolf Čechura a natočil ji v roce 1992 režisér Zdeněk Zelenka.
Vysílání: 05.6., 14.15 hod., ČT1

Cirkus Humberto (10/12) - Varieté
Letošní jubilant Jaromír Hanzlík v roli Václava zakládá v Praze Varieté Humberto. Příběhy lidí, jimž se manéž stala osudem, ve slavném seriálu podle románu Eduarda Basse, od jehož narození letos uplynulo 130 let (1988). Dále hrají: C. Kriegelová, J. Laufer, P. Haničinec, W. Bathke, V. Postránecký, J. Paulová, J. Dvořák, K. Conradi, J. Větrovec, F. Němec, H. Brejchová, J. Bartoška, R. Lukavský a další. Scénář O. Zelenka, spolupráce O. Lipský. Kamera A. Barla. Režie F. Filip. V roce, kdy uplynulo 130 let od narození českého spisovatele, novináře a fejetonisty Eduarda Basse (1. 1. 1888 – 2. 10. 1946), se na televizní obrazovku vrací jeden z našich nejvýpravnějších a nejoblíbenějších televizních seriálů, který vznikl podle autorova stejnojmenného románu. Děj písemné předlohy i seriálu obsáhne téměř sto let, od poloviny devatenáctého století do roku 1924, a vypráví o šesti generacích cirkusového rodu. Když Cirkus Humberto vyhlásil úpadek a vyrovnal se se svými věřiteli, Václav Karas (letošní jubilant J. Hanzlík) přece jen dokázal nabídnout práci všem, kdo nepřešli k berlínskému cirkusu Kranz. V Praze pronajal divadlo a pojmenoval je Varieté Humberto. Pravda, nebyla to manéž, nebyl to už cirkus, ale bylo tu prostorné jeviště, kde skoro každý artista mohl předvádět svůj výkon. Do varieté už ale nepatřili koně, a tak se krasojezdkyně Helena (C. Kriegelová) stala pouhou divačkou.
Vysílání: 10.6., 11.05 hod., ČT1
Opakování: 14.6., ČT1

Toulky s Ladislavem Smoljakem
Za osudy vyhlášeného milence a dobrodruha Giacoma Casanovy (2008). Režie A. Vomáčka. Dnešní putování L. Smoljaka nás zavede do severočeského Duchcova, kde budeme pátrat po osudech známého milovníka Giacoma Casanovy. Přestože se jeho jméno stalo symbolem pro mužské svůdníky, jeho svůdnická kariéra nezačínala nijak oslnivě. Narodil se v Benátkách a jako devítiletý byl odvezen do soukromé školy, na které v Padově abbé Gozzi poskytoval vzdělání dětem, které měly studovat dál na místní vysoké škole. V Padově si dělali legraci z jeho nesmělosti a strachu z žen. Velmi brzy si ale původní zdrženlivost vynahradil. V šestnácti letech měl najednou hned dvě milenky, sestry Nanette a Marton Savorgnanovy, pocházející ze starobylé, ale zcela zchudlé rodiny. Jeho sebevědomí vyrostlo a během svého života prožil v celé Evropě bezpočet neuvěřitelných milostných dobrodružství, která měla za následek, že se stal nežádoucím mužem. Nás ale bude zajímat především závěr jeho života, spojený právě s jeho pobytem na zámku Duchcov, kde získal funkci knihovníka a kde byl i pochován.
Vysílání: 06.6., 00.25 hod., ČT art
Opakování: 09.6., ČT art., 11.6., ČT art
 
| 28.5.2018 17:05:55 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru