Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Výtvarné tipy 23. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Židovské památky Českého ráje a okolíŽidovské památky Českého ráje a okolí
Filmové putování za historií a významnými místy chráněné oblasti. Český ráj je region ležící asi 60 km severovýchodně od hlavního města Prahy. V roce 1955 byl vyhlášen vůbec první chráněnou krajinnou oblastí tehdejší republiky. Stopy pravěkého osídlení najdeme na Klokočských skalách na Turnovsku či v Prachovských skalách na Jičínsku. V 13. a 14. století vznikaly na skalních masivech první hrady. Mezi nejznámější patří hrady Kost, Valdštejn nebo Trosky, romantické zříceniny hradů Frýdštejn, Kumburk, Rotštejn. Stojí zde také celá řada zámků, například Hrubá Skála, Sychrov a mnoho dalších. Zkusme však svou pozornost na chvíli odvést od okázalostí hradních a zámeckých sídel a přírodních scenérií. Na našem území objevíme ještě jeden pozoruhodný příběh, trvající více než 1000 let. Nesmazatelnou stopu do historie zdejších měst i tváře krajiny vtisknul národ nepatrný svým počtem, o to však významnější svým přesahem – Židé.
Vysílání: 12.6., 15.45 hod., ČT2
Opakování: 14.6., ČT2., 17.6., ČT2

Potrava duše & těla II
Delacroix: Zátiší s humry a salát s bažantím závitkem (Premiéra). Dva čerstvě uvaření humři, zajíc, sojka... Na první pohled nic překvapivého v tomto Delacroiouxově raném díle. A přece: je skutečně to zátiší tím, čím se tváří být? Nejde zde také o krajinu? Na obrazu "Zátiší s humry" Eugena Delacroiouxe se pastva pro oko pojí s pastvou pro chuťové pohárky! Zajistí to Patrick Jeffroy, nositel dvou Michelinských hvězd.
Vysílání: 17.6., 14.00 hod., ČT2
Opakování: 19.6., ČT2., 21.6., ČT2

Německé umění: V Hitlerově stínu
20. století poznamenaly režimy teroru a násilí. Jaké artefakty vznikaly v době Třetí říše a normalizační NDR? Vyvrcholení dokumentárního triptychu BBC (Premiéra). Skladiště na okraji Berlína skrývá umělecké svědomí národa, jež v minulém století úpělo pod vládou dvou totalitních režimů. Jejich společným jmenovatelem byly násilí a teror. Všechny předměty ve skladišti jsou spojeny s velmi nepříjemnými asociacemi. Jsou zde také uloženy památky na dnes už neexistující stát – na Německou demokratickou republiku, socialistického spojence stalinistického Ruska. Jsou tu i laminátové památky na někdejší ideál německé státnosti. Včetně masivních odlitků postav vytvořených sochařem Arno Brekerem. Tyto sochy strážily vstup do nového říšského kancléřství Třetí říše Adolfa Hitlera. Samotný Hitler byl malířstvím, sochařstvím a architekturou přímo posedlý.
Vysílání: 11.6., 22.15 hod., ČT art
Opakování: 14.6., ČT art., 16.6., ČT art
 
| 4.6.2018 11:06:33 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru