Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Radúz Činčera – 95 let Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Radúz ČinčeraRadúz Činčera
Setkání s režisérem a scenáristou Radúzem Činčerou, tvůrcem proslulého Kinoautomatu, jenž by v těchto dnech oslavil 95 let (1991). Uvádí V. Čapek. Režie I. Paukert. Mezi našimi filmovými tvůrci, kterým se podařilo naplnit úspěšnou filmovou kariéru v zahraničí, jsou na prvním místě jmenováni Miloš Forman, Ivan Passer či Vojtěch Jasný. Do této společnosti však bezesporu patří i neúnavný inovátor Radúz Činčera (17. 6. 1923 – 28. 1. 1999), jenž k filmu přistupoval přeci jen z trochu jiného konce. Po několika oceněných dokumentárních snímcích, které v průběhu 60. let realizoval v pražském Krátkém filmu (Romeo a Julie 63, Mlha), získal celosvětový úspěch díky experimentu, jenž připravil pro Světovou výstavu v Montrealu r. 1967. Činčerův Kinoautomat, který umožnil divákům rozhodovat o filmovém ději, se okamžitě stal senzací výstavy a byl předchůdcem multimediálních projektů a interaktivních filmů. V následujících dekádách přijímal velkorysé nabídky z celého světa a připravoval stále komplexnější audiovizuální projekty (Actorscope, Selectorama, Cinelabyrinth). V druhé polovině 80. let sklidila nevšední úspěch i jeho multimediální inscenace rockové opery The Scroll realizovaná v Kanadě. Bohužel se nenaplnily plány otevřít po roce 1989 audiovizuální atrakci podobnou těm, jež navrhoval pro zábavné parky a velké výstavy, i u nás. Minulý režim Činčerovu tvorbu využíval téměř výhradně k propagačním účelům, více prostoru však Činčera nezískal a na dokumentární tvorbu mohl navázat až v 90. letech. Vzhledem k tomu, že málokterý našinec mohl jeho pozoruhodné experimenty spatřit na vlastní oči, je jeho originální význam pro kinematografii neprávem přehlížen. Zajímavý rozhovor s unikátními ukázkami jeho realizací však je připomínkou, která dává možnost jeho dílo náležitě docenit.
Vysílání: 17.6., 10.25 hod., ČT2
Opakování: 19.6., ČT2

Radúz Činčera, otec Kinoautomatu
Dokumentarista, autor prvního interaktivního filmu světa a tvůrce novátorských audiovizuálních programů. 17. června by mu bylo 95 let. Scénář A. Činčerová. Režie A. Sirotková (Premiéra). Radúz Činčera byl nenápadný génius, který díky své obrovské představivosti a technické zručnosti dokázal předběhnout svou dobu o několik desítek let. Nejenže vymyslel Kinoautomat, ale je autorem řady multimediálních show, které realizoval po celém světě. Jen u nás za normalizace jsme o nich nesměli nic vědět. Získal spoustu cen na mezinárodních festivalech. Za novátorský dokument Romeo a Julie 63, který zaznamenal vznik slavné Krejčovy inscenace s Janem Třískou a Marií Tomášovou na Národním divadle, jich získal celkem osm. Dokument o režisérovi Činčerovi, který nabízí šíři jeho filmařských aktivit, je o to cennější, že byl vytvořen jeho blízkými. Dcerou Alenou a vnučkou Adélou, které jdou v otcových a dědečkových dokumentaristických šlépějích. Film uvádíme k nedožitým 95. narozeninám pana Činčery.
Vysílání: 13.6., 20.20 hod., ČT art
Opakování: 17.6., ČT art., 19.6., ČT art

Radúz Činčera očima Aleny Činčerové
Filmový scenárista, režisér a světoznámý tvůrce multimediálních projektů, jenž by dnes oslavil 95 let, pohledem své dcery (1993). Režisérka Alena Činčerová v roce 1993 zachytila svého otce, který ani v pokročilejším věku neomezoval svou činnost daleko přesahující hranice naší země. Radúz Činčera (17. 6. 1923 – 28. 1. 1999), původně režisér pozoruhodných dokumentárních snímků, si vydobyl světový věhlas originálním experimentem Kinoautomat, jenž byl poprvé představen v československém pavilonu na EXPU 67 v Montrealu. V následujících dekádách se autorsky účastnil dalších ročníků EXPA a připravoval pro ně stále nové a nové multimediální atrakce využívající především multiprojekční a interaktivní techniky. Za své dílo si vydobyl řadu festivalových cen, bohužel u nás nebyly pro realizaci jeho nápadů podmínky ani před rokem 1989, ani po něm. I proto je jeho přínos pro rozšíření vnímání filmu u nás stále nedoceněn a neprozkoumán.
Vysílání: 17.6., 21.40 hod., ČT art
 
| 4.6.2018 11:06:47 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru