Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Výtvarné tipy 28. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Příběh EiffelovkyPotrava duše & těla II (10/11)
"Večeře pod lampou" Pierra Bonnarda a delikátní zeleninová polévka. Francouzský dokumentární cyklus ARTE (Premiéra). Každý den se Anne-Sophie Picová, jediná kuchařka ve Francii, pyšnící se třemi michelinskými hvězdami, vydává mezi záhonky svých rostlinek, někdy i s dětmi, mezi nimiž je i její desetiletý syn. Ještě dříve, než se specializovala na gastronomii, se rodina Picových zabývala zahradnictvím. Poznala zahradu jako magické místo. Anne-Sophie Picová nemohla zůstat lhostejná při pohledu na talíř polévky, který zvěčnil malíř Pierre Bonnard na svém obrazu "Večeře pod lampou".
Vysílání: 09.7., 13.55 hod., ČT2
Opakování: 10.7., ČT2., 12.7., ČT2

Příběh Eiffelovky
Za více než století toho pařížská dominanta zažila víc než dost. Poslechněte si její vyprávění a prohlédněte unikátní záběry. Francouzský dokument. Eiffelova věž se stala koncem devatenáctého století jedinečným architektonickým skvostem. Její konstrukce byla elegantní, vzdušná a lehká, přesto vážila mnoho tisíc tun. Architekti a inženýři ji projektovali u příležitosti pařížské světové výstavy v roce 1889 a zpočátku mohla stát v centru velkoměsta jenom deset let. Její licence byla poté mnohokrát prodlužována, stala se symbolem města a šiřitelem rozhlasového a televizního signálu a pokroku vůbec. Umělci ji opěvovali a vědci využívali k roztodivným pokusům. Podíváme se nejenom na unikátní záběry z její stavby a následných oprav, ale ona sama nám prozradí svá skrytá tajemství.
Vysílání: 09.7., 21.00 hod., ČT2
Opakování: 12.7., ČT2., 16.7., ČT2

Krajinou příběhů českých hradů známých i neznámých (3/10)
Jak vypadala honosná sídla v době své největší slávy? Dnes navštívíme Bezděz, Kokořín, Housku, Starý Bernštejn, Čap, Zakšín, Hrad u Konrádova a Harasov-Krvomlýn (2011). Scénář a režie M. Polák. Svět hradů a hradišť – jejich majestátnost, architektonická výjimečnost i romantické představy s nimi spojené neustále přitahují naši pozornost. Karlštejn, Pernštejn, Bouzov, Zvíkov, Kost a další zachovalá sídla navštíví každým rokem desetitisíce lidí. Vedle středověkých skvostů je však v naší krajině roztroušeno množství méně významných, či spíše méně zachovalých hradů. A právě na ty se ve svých deseti dílech převážně zaměřuje tento dokumentární cyklus České televize. Řadu staveb se pokusí oživit prostřednictvím počítačových animací a přinese málo známé příběhy, které jsou s někdejšími správními centry spojeny. Ve třetí části cyklu navštívíme středověká sídla Kokořínska a Máchova kraje. Z daleka viditelnou dominantou romantického území plného skal a hlubokých údolí je legendární Bezděz, jenž prošel pozoruhodnou proměnou z honosného královského hradu na klášter a poutní místo. Nad labyrintem hlubokých údolí je položen hrad Kokořín, jenž působí dnes zachovalejším dojmem díky romantické přestavbě. Mezi oběma dominantami se nachází hrad Houska zčásti vytesaný do skály, který nechvalně proslul jako brána do pekel. Trosky dalších sídel dnes přirozeně dotvářejí tajuplnou krajinu skal a soutěsek. Patří mezi ně Starý Bernštejn, Čap, Zakšín, Hrad u Konrádova a Harasov-Krvomlýn opředený děsivou pověstí.
Vysílání: 14.7., 10.00 hod., ČT2
Opakování: 18.7., ČT2., 19.7., ČT2
 
| 2.7.2018 16:06:13 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru