Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Literární tipy 28. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Konec velkých prázdnin Konec velkých prázdnin (1/6) / Úzká brána k širému světu
Televizní román o dramatických útěcích za hranice komunistického Československa (1996). Hrají: M. Dejdar, V. Cibulková, P. Zedníček, S. Laurinová, J. Dulava, T. Fischerová, B. Mišík, J. Vajda, M. Sládečková a další. Scénář P. Kohout a J. Mašínová. Kamera V. Holloš. Režie M. Luther. Šestidílný seriál podle scénáře letošního jubilanta Pavla Kohouta (*20. 7. 1928) a Jeleny Mašínové vypráví o lidech, kteří z nejrůznějších důvodů chtěli či museli odejít do emigrace. Jenže v roce 1983, kdy se příběh odehrává, byl takový čin klasifikován jako "nezákonné opuštění republiky". Úvodem se seznámíme s celou galerií různorodých postav. Vojínu Vágnerovi (B. Mišík) se zdál divoký sen, v němž pronásledoval muže chtějícího překročit státní hranici. Rodina herce Milana Čecha (M. Dejdar a V. Cibulková) prožívala napínavé a nebezpečné okamžiky, když i s malým synkem potají přešla hranice Jugoslávie a zamířila do Rakouska. Bobina Havránková (S. Laurinová) učinila totéž dokonce za bílého dne, zatímco eskamotér Pepa Strniště (P. Zedníček) zvolil způsob zcela bizarní. Všechny však čekal po útěku do svobodné země nejprve pobyt v uprchlickém táboře.
Vysílání: 09.7., 22.40 hod., ČT1

Sňatky z rozumu (5/5)
Osudy podnikatelských rodin Nedobylů a Bornů ve slavném pamětnickém seriálu (1968). Hrají: J. Vala, V. Ráž, J. Jirásková, I. Janžurová, D. Kolářová, L. Pešek, S. Svozilová, R. Lukavský, V. Brabec, O. Sklenčka, Z. Řehoř, D. Medřická, J. Pleskot a další. Podle románů V. Neffa napsal O. Zelenka. Kamera V. Opletal. Režie F. Filip. Slavný pamětnický seriál z vrcholného období našeho národního obrození vznikl na motivy románů spisovatele Vladimíra Neffa, od jehož úmrtí 2. července uplynulo 35 let. Krach vídeňské burzy v roce 1873 otřásl hospodářským životem Rakousko-Uherska, Martin Nedobyl (J. Vala) však nezchudl. Začal skupovat další pozemky za pražskými hradbami. Děj totiž začíná v roce 1874, kdy právě padnou městské hradby a Praha se rozšiřuje. Po letech se Nedobyl vydává do salonu Bornových. Seznamuje se tu s Hanou Bornovou (J. Jirásková) a Marií Schoenfeldovou (D. Kolářová), která se později stává jeho ženou. Jsou tu i umělci a redaktor Hafner (R. Lukavský), který kdysi Nedobylovi pomohl na vojně. Hafnerovo sbližování s Bětuší (I. Janžurová) nedopadne dobře, zatímco Hana Bornová oznámí muži (V. Ráž) sladké tajemství a jeho radost nezná mezí. Příběhy v tomto seriálu končí otevřením českého Národního divadla 11. června 1881. Završila se tím jedna historická etapa českého národa a otevírá se nová... O ní a o dalších osudech postav bude vyprávět pokračování Sňatků z rozumu – sedmidílný seriál Zlá krev. Roli Jana Borna si zahrál V. Ráž, jehož nedožité 95. narozeniny si právě připomínáme.
Vysílání: 14.7., 16.50 hod., ČT1

Wolf Hall (2/6) - Draze milovaný
U královského dvora člověk člověku vlkem. Ceněná adaptace historického románu Hilary Mantelové, odehrávajícího se v Anglii za doby vlády Tudorovců. Britský seriál (2015). Hrají: M. Rylance, D. Lewis, C. Foyová, J. Pryce, B. Hill, M. Gatiss, A. Lesser, S. Reevesová a další. Režie Peter Kosminsky. Je prosinec 1529. Kardinál Wolsey se uchýlil do Esheru. Anna Boleynová a její strýc vévoda z Norfolku by byli rádi, kdyby odjel na sever, co nejdál od krále. Thomas Cromwell, Wolseyho neúnavný obhájce, zůstává v Londýně a snaží se dostat svého pána zpět k moci.
Vysílání: 12.7., 23.05 hod., ČT art
Opakování: 14.7., ČT art., 17.7., ČT art
 
| 2.7.2018 16:06:44 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru