Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Výtvarné tipy 31. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Hrad Kost (Krajinou příběhů českých hradů...)Potrava duše & těla (2/20)
Gastronomie podle obrazu Normana Rockwella "Svoboda od nedostatku". Francouzský cyklus ARTE. Vydáme se do městečka Vonnas, leží hodinu cesty od Lyonu. Kuchařský velmistr Georges Blanc změří síly s dílem amerického výtvarníka Normana Rockwella zobrazujícím hostinu na Den díkůvzdání. Je to rodinná tradice, jak má být, scházejí se všechny generace, kolem stolu vidíme rozradostněné tváře. Je to namalované s velkým smyslem pro detail. Obraz byl veřejnosti poprvé představen v roce 1943 a nazván "Svoboda od nedostatku". Norman Rockwell patří mezi zakladatele americké moderní ilustrace.
Vysílání: 30.7., 13.30 hod., ČT2
Opakování: 31.7., ČT2., 02.8., ČT2

Krajinou příběhů českých hradů známých i neznámých (6/10)
Jak vypadala honosná sídla v době své největší slávy? Dnes navštívíme Michalovice, Dražice, Zvířetice, Mladou Boleslav, Nový Stránov či Hrádek nad Zámostím (2011). Scénář a režie M. Polák. Svět hradů a hradišť – jejich majestátnost, architektonická výjimečnost i romantické představy s ním spojené, neustále přitahují naši pozornost. Karlštejn, Pernštejn, Bouzov, Zvíkov, Kost a další zachovalá sídla navštíví každým rokem desetitisíce lidí. Vedle středověkých skvostů je však v naší krajině roztroušeno množství méně významných, či spíše méně zachovalých hradů. A právě na ty se ve svých deseti dílech převážně zaměřuje tento dokumentární cyklus České televize. Řadu staveb se pokusí oživit prostřednictvím počítačových animací a přinese málo známé příběhy, které jsou s někdejšími správními centry spojeny. V této epizodě navštívíme hrady situované v okolí dolního toku řeky Jizery, jež vytváří příjemné údolí. Žádný z nich se nezachoval bez poškození vírem staletí. Dominantami kraje jsou hradní zříceniny Michalovice a Zvířetice s dodnes se tyčícími vysokými věžemi. Původní podobu hradu v Mladé Boleslavi setřela jeho přestavba na kasárna v 18. století a nedaleký Nový Stránov byl pro změnu přestavěn v novorenesančním stylu. Oblast je rovněž plná skromnějších zbytků středověkých sídel, mezi něž patří Hrádek nad Zámostím (jinak též Starý Stránov), Chlum, Malkov, Mydlovar (jinak též Kostomlaty) a Kuncberk.
Vysílání: 04.8., 10.00 hod., ČT2
Opakování: 08.8., ČT2., 09.8., ČT2

Streetosphere I
Proměny a možnosti graffiti v současné Paříži. Dokument ARTE. Když francouzsko-německá televizní společnost v současné Paříži sleduje proměny a možnosti graffiti, znamená to, že nejde o projev vandalů nebo komplexy pubertální mládeže. Graffiti ve čtvrtích Saint-Michel, Bastille, nebo dokonce na Champs-Elysées může být pozoruhodné užité umění. Grafickým formám se zde meze nekladou. Zvláště pokud autoři své kreace malují například na celofán.
Vysílání: 01.8., 23.40 hod., ČT art
Opakování: 04.8., ČT art., 06.8., ČT art

Causa Letenský kopec
Plány, projekty a realita. Dokument Krátkého filmu (1990). Režie H. Sobotová. Pražský Letenský kopec odjakživa lákal architekty i veřejnost k využití. Některé návrhy z první republiky na dostavbu, tunel, výzdobu tohoto místa vypadají opravdu impozantně, nicméně to není nic proti projektům a návrhům na oslavu komunismu, které vyvrcholily Stalinovým pomníkem. Pojďte se vydat na procházku historií a plánů, které naštěstí většinou nevyšly.
Vysílání: 02.8., 13.00 hod., ČT2
 
| 23.7.2018 11:07:25 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru