Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Poslední lod (MdB) Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Filmové tipy 32. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Poslední císařPoslední císař
Životní osudy posledního čínského císaře ve výpravné historické fresce, oceněné devíti Oscary. Italsko-čínský film (1987). Hrají: J. Lone, J. Chenová, P. O´Toole, Y. Ruocheng, D. Dun, M. Hanová, W. J. Meiová a další. Režie Bernardo Bertolucci. Historický snímek vypráví pohnutý životní příběh muže jménem Pchu-i, který vešel neslavně do dějin jako věčný vězeň své vlastní země. Již ve třech letech byl korunován čínským císařem a uzavřen za brány Zakázaného města, kde, oddělen od své rodiny, strávil prvních dvacet let života, aniž by vůbec poznal venkovní svět. Během bouřlivých politických otřesů a prudkých změn, které zmítaly Čínou celou první polovinu 20. století se Pchu-i ocitl v různých pozicích a rolích, nikdy se však nestal tím, čím toužil být od dětství nejvíce – svobodným člověkem. Obraz jednoho lidského osudu, drceného nelítostným kolem dějin, realizoval v roce 1987 ve velkolepé výpravě italský režisér Bernardo Bertolucci. Snímek se stal největší filmovou událostí roku a natrvalo se zapsal do historie světové kinematografie. Získal celkem devět Oscarů, mj. za nejlepší film, režii, scénář a kameru.
Vysílání: 11.8., 20.00 hod., ČT2

Rio Grande
Americká kavalerie v nelítostné válce s odbojnými indiány. John Wayne v hlavní roli slavného amerického westernu (1950). Dále hrají: M. O´Haraová, B. Johnson, H. Carey Jr., V. McLaglen, C. Jarman Jr., Ch. Wills a další. Režie John Ford. Western Rio Grande (1950) je závěrečným dílem Fordovy kavaleristické trilogie – první dva jsou Fort Apache (1948) a Nosila žlutou stužku (1949). John Ford původně nezamýšlel film realizovat, ale distribuční společnost Republic, s níž měl smlouvu, podmínila natáčení jeho zamilovaného dlouholetého projektu Tichý muž vznikem komerčně úspěšného westernu. Děj filmu se odehrává na sklonku 70. let 19. století v odlehlém táboře americké kavalerie, jemuž velí podplukovník Kirby Yorke (Fordův stálý herec John Wayne). S novými rekruty přichází také jeho syn (Claude Jarman Jr.), který byl vyloučen z vojenské akademie a chce se rehabilitovat jako prostý voják. V táboře se objeví i podplukovníkova dlouho odloučená manželka Kathleen (Maureen O´Haraová), snažící se (marně) svého syna z armády vykoupit. Akční rovinu snímku obstarávají neustálé konflikty s odbojnými Apači, vedenými náčelníkem Geronimem. Vykreslení indiánů jako krvežíznivých divochů dnes působí mírně řečeno nekorektně, ale jinak je zcela v souladu s tehdejším pohledem na americkou historii i s životní filozofií režiséra Forda a jeho blízkého přítele Johna Wayna. Mnohem zajímavější je motiv rodiny, rozbité následkem občanské války (unionista Yorke uposlechl rozkazu a nechal vypálit plantáž své jižanské manželky v údolí řeky Shenandoah). Ford se obklopil, jak bylo jeho zvykem, svými oblíbenými herci. Výrazné vedlejší postavy tu vytvářejí Victor McLaglen (hřmotný ale dobrácký vrchní seržant Quincannon) či bývalý kaskadér Ben Johnson, pro něhož byla úloha vojína Tyreeho, stíhaného za zabití, první velkou filmovou rolí. Ač se snímek odehrává na americko-mexickém pomezí (rozděleném právě řekou Rio Grande, na mexické straně nazývané Rio Bravo), John Ford ho natočil ve svém zamilovaném Údolí monumentů v Utahu.
Vysílání: 12.8., 20.00 hod., ČT2
Opakování: 13.8., ČT2

Nebraska
Bruce Dern jako umíněný senior, který věří, že vyhrál milion dolarů. Americký film (2013). Dále hrají: W. Forte, J. Squibbová, B. Odenkirk, S. Keach a další. Režie Alexander Payne (V anglickém znění s titulky) (Premiéra). Americký režisér Alexander Payne se prosadil oceňovanými nezávislými tituly Občanka Ruth (1996) a Kdo z koho (1999), ale uplatnil se i v Hollywoodu pozoruhodným příběhem ovdovělého důchodce O Schmidtovi (2002) s nezvykle uměřeným výkonem Jacka Nicholsona. Hrdinou jeho filmu Nebraska (2013) je také senior, i když trochu jiného ražení. Woody Grant (ve vynikajícím podání Bruce Derna) má na rozdíl od Schmidta pevné rodinné zázemí, ale viditelně chátrá, jak tělesně, tak i duševně. Reklamní leták na odběr jakýchsi časopisů považuje za výherní tiket a jako umíněné dítě se chce vydat z Montany do Nebrasky za jeho proplacením. Mladší z Woodyho synů se stává jeho průvodcem na cestě, která je zavede mj. k dávno neviděným příbuzným. Snímek byl záměrně natočen na černobílý materiál, zdůrazňující bezútěšnou strohost zimní krajiny amerického středozápadu. Payne několikrát přiznal velký vliv, který měla na jeho dílo tvorba Miloše Formana. A Nebraska je v tomto ohledu přímo učebnicovým příkladem. Payneovo hořce humorné nahlížení na rodinné vztahy i na život samotný zjevně souzní s Formanovou tvůrčí filozofií. Snímek posbíral řadu ocenění, z nichž je patrně nejvýznamnější herecká cena pro Bruce Derna z prestižního festivalu v Cannes. Ze šesti nominací na Oscara (nejlepší film, režie, scénář, kamera a herci Bruce Dern a June Squibbová) Nebraska bohužel žádnou sošku nevytěžila.
Vysílání: 11.8., 22.20 hod., ČT art
Opakování: 12.8., ČT art

Špion, který přišel z chladu
Má proti sobě nezvykle silného protivníka. Richard Burton v hlavní roli britského špionážního thrilleru, natočeného podle novely Johna le Carrého (1965). Dále hrají: C. Bloomová, O. Werner, G. Voskovec, R. Davies a další. Režie Martin Ritt. Špionážní drama, jehož děj se odehrává v období studené války, s mistrovským hereckým výkonem na Oscara nominovaného Richarda Burtona. Britský špion Alec Leamas jen smutně přihlíží zabití svého kolegy při jeho pokusu překonat hraniční přechod mezi berlínskými sektory. Potom se vrací na velitelství rozvědky v Londýně, odkud je na nějaký čas uklizen k podřadné úřednické práci. Únavně stereotypní činnost v knihovně probouzí v Leamasovi jeho sklony k alkoholismu. Vhodnou druhou šancí se proto zdá být další špionážní mise v komunistickém východním Německu. Nový úkol Leamas přijímá jako osobní mstu vysoce postavenému politickému činiteli Dieteru Mundtovi, s nímž má již z dřívější doby nevyřízené účty... Příběh vznikl na motivy stejnojmenné literární předlohy autora Johna le Carrého, do kvalitního scénáře jej převedla scenáristická dvojice Paul Dehn a Guy Trosper. Režiséru Martinu Rittovi se při natáčení podařilo nalézt chladnou až mrazivou atmosféru, velkou zásluhu na působivosti má brilantní černobílá kamera Oswalda Morrise.
Vysílání: 12.8., 21.10 hod., ČT art
 
| 30.7.2018 13:07:14 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru