Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Poslední lod (MdB) Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Výtvarné tipy 32. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Krajinou příběhů českých hradů známých i neznámýchKrajinou příběhů českých hradů známých i neznámých (7/10)
Jak vypadala honosná sídla v době své největší slávy? Dnes navštívíme Frýdlant, Hamrštejn, Ralsko, Lemberk, Děvín, Grabštejn, Raimund, Stohánek, Falkenberk a Milštejn (2011). Scénář a režie M. Polák. Svět hradů a hradišť – jejich majestátnost, architektonická výjimečnost i romantické představy s ním spojené, neustále přitahují naši pozornost. Karlštejn, Pernštejn, Bouzov, Zvíkov, Kost a další zachovalá sídla navštíví každým rokem desetitisíce lidí. Vedle středověkých skvostů je však v naší krajině roztroušeno množství méně významných, či spíše méně zachovalých hradů. A právě na ty se ve svých deseti dílech převážně zaměřuje tento dokumentární cyklus České televize.

Řadu staveb se pokusí oživit prostřednictvím počítačových animací a přinese málo známé příběhy, které jsou s někdejšími správními centry spojeny. V této epizodě poznáme středověká sídla rozesetá po oblasti Jizerských a Lužických hor. Mnohé ze středověké vznešenosti si zachovaly hrady Frýdlant, Lemberk a Grabštejn. Kopcovitá krajina ukrývá rovněž romantické zříceniny hradů Hamrštejn, Ralsko a Děvín, dnes ztracené v hlubokých lesích. Jen na nepatrné zbytky a stopy často splývající se skalní kulisou dnes narazíme u bývalých hradních sídel Raimund, Stohánek, Falkenberk (jinak též Starý Falkenburk) a Milštejn.
Vysílání: 11.8., 10.10 hod., ČT2
Opakování: 15.8., ČT2., 16.8., ČT2

Streetosphere II
Proměny a možnosti graffiti v současném Londýně. Dokument ARTE. Charlie Nagel vytváří plastiky hub a instaluje je na střechy. James Cochran pracuje s barvami ve spreji. Svým kreacím říká pointilismus. Ben Wilson maluje na žvýkačky. Každý obrázek má svého adresáta. Nagel to komentuje: "To, co tady děláme je odlišný od klasického graffiti, od tradičního sprejování po zdech. To už je skoro všude považováno za útok na soukromý majetek. Moje sošky jsou vyrobené z pěny polyuretanu a nic nepoškodí. Nejde o to, jestli jsem pro nebo proti. Je to prostě jednodušší. Snažíme se dělat něco novýho, svěžího. Máme obrovskou galerii: ulici!".
Vysílání: 08.8., 00.45 hod., ČT art
Opakování: 11.8., ČT art., 13.8., ČT art
 
| 30.7.2018 13:07:59 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru