Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Ten okamžik - Pád z nebe Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Ten okamžik (3/5) / Pád z nebe
Před padesáti lety zažili okupaci Československa, teď se vracejí do okamžiku, v němž je zachytil fotoaparát. Režiséra Jiřího Menzela honila v Revoluční ulici rojnice sovětských vojáků. Jaroslava Mendlová pracovala na stejném místě pro Československé aerolinie… Připravili: T. Brdečková, J. Zykmund a Z. Tyc (Premiéra). Režisér Jiří Menzel, čerstvě ověnčený americkým Oscarem za Ostře sledované vlaky, byl na vrcholu slávy i kariéry. „Hned za mostem stály sovětské hlídky a prohlížely auta. Já nevěděl, že mi zatím někdo zezadu přilepil na auto protiokupační plakát. Zastavili mě hned za mostem a chtěli mi prohledat auto. Ve mně se všechno vzepřelo a protestoval jsem, že mě smí kontrolovat jen československá policie.

Rozjeli se za mnou, a když jsem dojel na náměstí Republiky, udělali přede mnou rojnici, a to už bych musel někoho přejet, takže jsem zastavil.“ Jaroslava Mendlová pracovala v Revoluční ulici v Československých aeroliniích a věnovala se také amatérskému létání. „Někteří naši dispečeři odmítali Antonovy navádět, takže docházelo ke kolizím a srážkám. Všichni emigrovali, nezůstal ani jeden.” 20. srpna trénovala akrobacii na letišti Točná se svým instruktorem Vladimírem Charouskem. Jeho ženu Marii Charouskovou zastřelil v Praze na Klárově sovětský voják. „Tank mířil směrem na Klárov a na něm seděli ruští vojáci. Jeden z nich vystřelil po těch přestupujících lidech dávku ze samopalu. Ten shluk lidí se pochopitelně rozprchl, jenom Maruš upadla a zůstala ležet na zemi. Ti vojáci, když to viděli, si tehdy vybalili jídlo...“
Dokumentární cyklus k 50. výročí srpnové invaze vznikl podle populárního izraelského formátu Capturing the Moment, který se dočkal adaptací už v osmi zemích světa. I česká verze je založena na jednoduchém principu. Diváci i známé osobnosti hledají ve svých albech vlastní fotografii spojenou se zlomovým okamžikem invaze vojsk Varšavské smlouvy 21. srpna 1968. Scenáristce Tereze Brdečkové před kamerou vyprávějí o sobě, svém životě před invazí, o té fotografii a okolnostech jejího vzniku. Svěřují se, jak jim invaze změnila životní plány. Fotograf Jiří Zykmund se štábem režiséra Zdeňka Tyce pak provedou dokonalou rekonstrukci staré fotografie po padesáti letech, „ten okamžik“ znovu ožívá. Na základě výzvy na obrazovce se do projektu přihlásilo přes osmdesát žijících pamětníků invaze. Jedenáct příběhů z Prahy i menších měst zpracovali tvůrci do pětidílné dokumentární série Ten okamžik.
Vysílání: 12.8., 18.15 hod., ČT2
Opakování: 13.8., ČT2., 16.8., ČT2
 
| 30.7.2018 15:07:33 Redakce |             
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru