Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Literární tipy 37. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Oldřich Vízner  (Saturnin)Saturnin (2/4)
Oldřich Vízner a Ondřej Havelka v seriálu podle slavného stejnojmenného humoristického románu Zdeňka Jirotky. Jediný, kdo je schopen čelit tetě Kateřině s Miloušem, je skvělý sluha Saturnin! (1994). Dále hrají: J. Synková, P. Vacek, L. Lipský, M. Lasica, M. Kořínek a další. Scénář M. Wagnerová a J. Věrčák. Kamera J. Špelda. Režie J. Věrčák. Na scéně se objevuje teta Kateřina se svým synem Miloušem. Teta je okouzlující, Milouš jakbysmet. Kateřina, průtrž přísloví a lidových pranostik, je „na zabití“ dvacet čtyři hodin denně, Milouš je na tom nepatrně lépe. A jediný, kdo je schopen Kateřině čelit, je Saturnin. Od minulého dílu, v kterém došlo k známému incidentu s koblihou, jenž jako výstřel z pistole odstartoval sérii výstředních situací, se hausbót stává nejen novým domovem Jiřího, ale i zdrojem dalších humorných situací. Vedle neodolatelné dvojice hlavních hrdinů – Oldřich Vízner a Ondřej Havelka – se v roli doktora Vlacha představí Milan Lasica, dědečka hraje Lubomír Lipský, slečnu Barboru Lucie Zedníčková, tetu Kateřinu Jana Synková a Milouše Petr Vacek.
Vysílání: 16.9., 15.55 hod., ČT1
Opakování: 20.9., ČT1

Daniel Adam z Veleslavína
Cyklus portrétů významných osobností, jejichž jména jsou zlatým písmem napsána pod okny Národního muzea v Praze (2008). Režie M. Petřík. Nakladatel, spisovatel, historik, filozof či vysokoškolský pedagog – všechny tyto činnosti ve svém životním poslání spojoval významný humanista 2. poloviny 16. století. Část děl, která vydával, také přeložil, upravil jazykově a jeho tzv. "veleslavínská čeština" se stala základem českého spisovného jazyka. Literáti v něm nalezli šlechetného mecenáše, který proslul svým charismatem. Byl šiřitelem humanismu a jeho tisky byly určeny především prostému lidu, který neznal žádný cizí jazyk. S pomocí okruhu svých přátel vydával díla přispívající k rozšíření všeobecné vzdělanosti.
Vysílání: 11.9., 19.25 hod., ČT2
Opakování: 14.9., ČT2., 15.9., ČT2

Tycho de Brahe
Cyklus portrétů významných osobností, jejichž jména jsou zlatým písmem napsána pod okny Národního muzea v Praze (2008). Režie M. Petřík. Význačný astronom a matematik se těšil přízni dánského krále a později i císaře Rudolfa II. V Praze bydlel Tycho v Belvederu a v domě Na novém světě. Svá pozorování prováděl i odtud. Po celou dobu svého pobytu u nás se zaměřoval na jeden druh činnosti – na proměřování poloh planet. Aby byla jeho pozorování co nejpřesnější, soustředil se na konstrukci a výrobu nových přesných astronomických přístrojů. Zemřel v Praze 24. října 1601 na selhání ledvin. Johannes Kepler zaznamenal jeho poslední slova: "Kéž nikdo nemyslí, že jsem žil nadarmo..." Zbývá dodat, že na Měsíci byl jeden z kráterů nazván jménem "Tycho".
Vysílání: 13.9., 19.25 hod., ČT2
Opakování: 14.9., ČT2., 15.9., ČT2
 
| 3.9.2018 14:09:15 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru