Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Nine (MdB) Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Literární tipy 49. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Vojna a mírVojna a mír (3/4)
Nové zpracování světoznámého románu Lva Nikolajeviče Tolstého. Britský seriál (2015). Hrají: P. Dano, L. Jamesová, J. Norton, J. Broadbent, G. Scacchiová, S. Rea, B. Cox, G. Andersonová, J. Lowden, A. Loftusová a další. Režie Tom Harper (Premiéra). Už se pomalu zdálo, že se životní štěstí obrátilo k Andreji Bolkonskému a jeho příteli Pierru Bezuchovi zády. Setkání s mladou a půvabnou Natašou však v Andrejovi dokázalo znovu probudit naději a vůli k životu. Andrejův otec však po synovi žádal roční odklad svatby, a tak jsou oba milenci od sebe odloučeni. A život je plný pokušení. To Pierre našel nový smysl života v konání dobra pro své poddané. Nad Ruskem se ovšem pomalu stahují mračna a blíží se osudový rok 1812, který celou zemi, naše hrdiny nevyjímaje, podrobí dosud nejtěžší zkoušce.
Vysílání: 08.12., 21.50 hod., ČT1

Šach mat
Josef Bek, od jehož narození uplyne v těchto dnech sto let, a Rudolf Hrušínský v unikátní adaptaci novely Stefana Zweiga, kterou originálním způsobem zpracoval významný český režisér a zakladatel Laterny magiky Alfréd Radok (1964). Dále hrají: O. Sklenčka, R. Deyl ml., R. Lukavský, J. Zíma, N. Jiránková, M. Mach, R. Honzovič, V. Branislav, B. Vrbský, S. Zázvorková a další. Kamera V. Opletal. Adaptaci novely Stefana Zweiga mistrovským způsobem zpracoval pro televizní obrazovku režisér a scenárista Alfréd Radok. Příběh originálně vystavěl jako fiktivní přímé televizní vysílání a je ukázkou toho, jak režisér pracoval s časem a prostorem. Snímek byl natočen polodokumentární formou jako televizní reportáž o postavách novely Stefana Zweiga. Zjišťujeme příčinu zhroucení bývalého vězně dr. Beneta (Josef Bek), který na lodi Victoria porazí v šachu světového velmistra Mirko Čentoviče (Rudolf Hrušínský). Na lodi Victoria probíhá rekonstrukce událostí oné – pro Beneta tolik osudné – šachové partie. K rekonstrukci jsou přizváni někteří svědci události. Radok si mistrně hraje s realitou a fikcí, která se nám sbíhá v jedno.
Snímek uvádíme jako ukázku mistrovského herectví Josefa Beka (21. 12. 1918 – 5. 5. 1955), který byl schopen okouzlit nejen v komických rolích, ale vytvořit i dramatickou až tragickou postavu.
Vysílání: 06.12., 22.25 hod., ČT2

Uchem jehly
Setkání Zbigniewa Czendlika s novinářkou a spisovatelkou Alenou Ježkovou. Režie L. Cmíral (Premiéra). Dnešním hostem pořadu Uchem jehly je novinářka a spisovatelka Alena Ježková, autorka dvou desítek knih, nositelka mnoha ocenění a ambasadorka projektu Čtení pomáhá. Ve svých knihách přiblížila čtenářům krom jiného i život řeholníků v klášterech a také vlastní zážitky z poutí na svatá místa, přesto sama říká, že není věřící. O tomto i jiných zdánlivých paradoxech, historii, kterou se zabývá ve svých knihách, i té, o které nikde nepíše, si s ní bude povídat Zbigniew Czendlik.
Vysílání: 09.12., 12.25 hod., ČT2
Opakování: 11.12., ČT2., 12.12., ČT2
 
| 26.11.2018 15:11:30 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru