Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Nine (MdB) Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Výtvarné tipy 49. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Zrezivělá krása: Hradba na LabiPotrava duše & těla (20/20)
Velázquez a jeho "Prodavač vody" jako kulinářská inspirace. Francouzský cyklus ARTE. Umění, stejně tak jako kuchyně, je vyzváním na cestu. Na cestu po zemích, ale také na pouť do hlubin času a do historie lidského druhu. V Apsley House, sídle vévody z Wellingtonu, ležícím nedaleko Hyde Parku v Londýně, se dnes nachází muzeum. Alberto Herraiz, španělský majitel restaurace "Fogón", tam chodí obdivovat "Prodavače vody v Seville", dílo podepsané královským malířem Diegem Velázquezem.
Vysílání: 04.12., 12.00 hod., ČT2
Opakování: 05.12., ČT2., 06.12., ČT2

Romantické hrady, Rýn a dívka jménem Lorelei
Hluboké údolí nejdůležitější evropské řeky je, kam oko dohlédne, korunováno hrady a pevnostmi, k nimž šplhají proslulé vinice (2001). Scénář a režie K. Kopš. Střední Porýní, místo s největší kumulací středověkých hradů na světě, inspirovalo bezpočet umělců včetně Viktora Huga a Richarda Wagnera. Stalo se rovněž kolébkou německého nacionalismu. Malebné údolí ovlivnilo i dílo nejvýznamnějšího lyrika 19. století Heinricha Heineho. Dokumentární snímek vychází z jeho přebásněné pověsti o nešťastně zamilované dívce Lorelei, která sváděla svým zpěvem plavce k smrti. Skála spjatá s jejím tragickým osudem dnes vábí návštěvníky z celého světa.
Vysílání: 05.12., 13.45 hod., ČT2

Zrezivělá krása: Hradba na Labi
Ne všechno, co je rezavé, patří do šrotu (2012). Pouť labských remorkérů zdymadlem pod Střekovem v dokumentu P. Lokaje. Labské zdymadlo doboví malíři vynechávali ze svých romantických krajinek, kterým vévodil na rozeklané skále hrad Střekov. My dnes vnímáme toto jedinečné zařízení, jehož technické zázemí slouží bez kolizí od svého počátku, jako hradbu, která umožňuje splavnění řeky Labe a je první vodní branou do země. Ve třicátých letech 20. století vzniklo pod Střekovem nejmodernější vodní dílo v tehdejší střední Evropě a dodnes zasluhuje náš obdiv i úctu. Přesvědčte se o tom sami v dokumentu kameramana Patrika Hoznauera a režiséra Petra Lokaje.
Vysílání: 06.12., 00.10 hod., ČT2
Opakování: 09.12., ČT2

Hledání ztraceného času: Některé pomníky pražské
Historické záběry budování, odhalování i bourání některých pražských soch a pomníků. Připravili K. Čáslavský a P. Vantuch. Pomník je těžký objekt z kamene nebo bronzu, se kterým jen tak někdo nehne a který odolává zubu času. V Českých zemích to ale úplně neplatí. Některé pomníky ani nestačily získat patinu, a už zase zmizely. Kolik bylo odhaleno a brzy zase zbouráno jen Masaryků... V dnešním pořadu uvidíme budování a odhalování pomníku Otce národa Františka Palackého a naopak bourání pomníku velkého českého vojevůdce v rakouských službách – maršála Radeckého. Všichni si ze školy pamatujeme, že žulový monolit na Pražském hradě byl původně dvakrát tak vysoký, ale při transportu z Mrákotína se rozlomil. Zbylou část použil Josef Mařatka pro pomník padlým Pražanům před Emauzy. A tak jako se po listopadu 1989 hledalo vhodné místo pro pomník TGM a nověji pro Antonína Dvořáka, putovala kdysi po Praze i maketa pomníku Bedřicha Smetany. Tyto i další zajímavosti představí filmový historik Karel Čáslavský.
Vysílání: 09.12., 09.15 hod., ČT2

Čas bohémy 1930–1939 (5/6)
Svobodu! Dobrodružství moderního umění. Francouzský cyklus dokumentů. Vzestup evropského fašismu na počátku třicátých let minulého století vyburcoval umělce k angažovanosti – Aragon podepsal bezpodmínečný příklon k Moskvě, čímž způsobil rozkol surrealistické skupiny. Po dlouhém váhání, s vědomím rizika, že oslabí jedinou sílu schopnou odolávat nacistickému Německu, zveřejnil Gide "Návrat do Sovětského svazu". Španělská občanská válka vypukla v roce 1936. André Malraux bojuje po boku republikánů proti fašistům. Franco přebírá moc, ale první náznaky nové bitvy již narušují rovnováhu ve světě.
Vysílání: 05.12., 20.20 hod., ČT art
Opakování: 07.12., ČT art., 09.12., ČT art

Queer: Kontextěla
Od figury oprostěná tělesnost v celé její šíři. Spektrum témat pro umělecké uchopení, rozprostřená od otázek formálních, estetických, i sociálních až k etickým, náboženským a politickým. Od mikrokosmu těla vlastního po makrokosmos těla společenského. Režie L. Košař (Premiéra). Až oprostíme-li tělo od figury, můžeme teprve zkoumat tělesnost v celé její šíři. Alespoň o to se pokouší studentky Ateliéru tělového designu brněnské FaVu. Někomu otevírají oči, jinému šlapou na kuří oko. Jak už to tak v umění bývá. Skutečná užitečnost tvorby se totiž špatně chápe tomu, kdo (si) ji chce hlavně užívat.
Vysílání: 06.12., 23.45 hod., ČT2
Opakování: 10.12., ČT2
 
| 26.11.2018 15:11:09 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru