Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Literární tipy 2. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
B. Barnes (Dorian Gray)Černí baroni (1/11) - Terazky přichází
Proč se velitelem jednoho praporu tzv."pétépáků" stal bývalý slovenský partyzán major Haluška přezdívaný vojáky Terazky? Adaptace veselých příběhů z neveselých let podle románu Miloslava Švandrlíka (2004). Hrají: A. Hryc, B. Polívka, R. Holub, V. Jandák, K. Heřmánek, O. Kaiser, P. Liška a další. Scénář M. Bezouška. Kamera J. Macháně. Režie J. Herz. V roce, kdy si připomínáme 10 let od úmrtí českého spisovatele a humoristy Miloslava Švandrlíka (10. 8. 1932 – 26. 10. 2009), se na televizní obrazovku vrací seriál, jenž vznikl z příběhů jeho populárních knih (Černí baroni aneb Válčili jsme za Čepičky, Říkali mu Terazky, Pět sekyr poručíka Hamáčka, Lásky černého barona, Terazky na Hrad, Černý baron od Botiče, Kam kráčíš, Kefalíne?), podle scénáře M. Bezoušky. Věrohodnou dobovou atmosféru 50. let 20. století vtiskl seriálu renomovaný režisér Juraj Herz (od jehož narození uplyne letos 4. září 85 let), který ve spolupráci s kameramanem Jiřím Macháněm umocnil Švandrlíkův humorný nadhled nad neradostným totalitním režimem v tehdejší československé armádě. V dnešní úvodní epizodě se seznámíme s hlavními postavami, a to jak z řad důstojníků, tak s řadovými vojíny pomocného technického praporu, jimž se přezdívalo pétépáci nebo také právě černí baroni. Zjistíme, proč se velitelem jednoho takového odloučeného praporu stal bývalý slovenský partyzán – kapitán Haluška (A. Hryc, jenž letos oslaví významné životní jubileum, gratulujeme), který byl vzápětí povýšen na majora – a proč mu vojáci začali říkat Terazky.
Vysílání: 09.1., 21.15 hod., ČT1

Princ a chuďas (2/2) - Zrození krále
Dobrodružný příběh ze staré Anglie o jedné podivuhodné záměně. Roman Skamene ve dvoudílném televizním filmu podle stejnojmenného románu Marka Twaina (1971). Dále hrají: P. Kostka, J. Bláha, L. Pešek, M. Stehlík, M. Růžek, R. Jelínek, M. Macháček a další. Scénář O. Vogeltanz. Kamera F. Vlček. Režie L. Ráža. Týden se s týdnem sešel a máme tu další Pohádku pro pamětníky - druhou část filmu Princ a chuďas, nazvanou Zrození krále, natočenou podle stejnojmenného románu M. Twaina. Můžete se těšit na další dobrodružství prince Edwarda a jeho dvojníka Toma. Co se stalo, když si mladý princ vyměnil šaty se svým chudým dvojníkem? Princ se rázem stal jedním z nejubožejších, zatímco chuďas je postaven před nesnadný úkol panovníka, a oba tak poznávají svou Anglii z jiné stránky, než ji dosud viděli. Edward zažívá ústrky mezi spodinou a jen jeho věrný mužný ochránce Hendon je mu oporou, za což se mu mladý panovník odmění, když se role v závěru filmu opět obrátí. Každý z chlapců je tak o poznání bohatší a traduje se, že i Anglie za vlády Edwarda se stala k lidem přívětivější. Opět se setkáte s tehdy 17letým R. Skamenem, jenž zazářil v hlavní dvojroli prince -chuďase, uvidíte i řadu dalších skvělých herců – P. Kostku, J. Bláhu, L. Peška, M. Růžka či M. Macháčka.
Vysílání: 12.1., 07.35 hod., ČT1

Durrellovi (2/6)
Spokojená rodina je základ štěstí. Premiérová řada britského seriálu na motivy románové trilogie Geralda Durrella (2016). Hrají: K. Hawesová, J. O’Connor, M. Parker, D. Waterstoneová, C. Woodhouse, A. Georgoulis, A. Savvaová, Y. Karamihos a další. Režie Steve Barron (Premiéra). Durrellovi se pod tíhou dluhů rozhodli přestěhovat na řecký ostrov Korfu, vypadá to však, že finanční nouze nezná hranic. Díky ochotné pomoci místního usedlíka Spirose rodina sice našla bydlení, dům se ale rozpadává a banka zřejmě zadržuje Louisin vdovský důchod, který měl přijít z Anglie. Nejen starostmi však živ je člověk, a tak každý člen rodiny po svém přikládá ruce k dílu a zažívá své vlastní drobné triumfy i pády. Larryho pád se ukáže jako obzvláště nebezpečný.
Vysílání: 12.1., 08.40 hod., ČT1
Opakování: 14.1., ČT1., 17.1., ČT1

Dorian Gray
Navždy mladý, navždy prokletý. Hororově laděné zpracování nesmrtelného příběhu z pera Oscara Wildea. Britský film (2009). Hrají: B. Barnes, C. Firth, B. Chaplin, P. Torrens, R. Hallová, R. Hurd-Woodová a další. Režie Oliver Parker. Příběh s fantastickými prvky se odehrává v 19. století v Londýně. Krásného Doriana Graye portrétuje malíř Basil Hallward, který je Dorianovým vzhledem uchvácen a naivně si myslí, že sličný mladík je a vždy bude ztělesněním dobra. Uzavřený malíř se přátelí s lordem Henrym, ten je povahově zcela jiný. V každé společnosti je ozdobou, oslňuje hlubokomyslnými úvahami, nemá žádné morální zábrany. Na bohatého sirotka Doriana, původně stydlivého a nezkaženého mladíka, má Henry zničující vliv. Také před nadaným malířem rozpřádá neuctivé teorie o zbytečnosti portrétování. Portrétovaný člověk stárne, kdežto obraz zůstává nepříjemným svědectvím o ztraceném mládí. Doriana ta představa poleká natolik, že si přeje, aby místo něho zestárl jeho obraz.
Vysílání: 11.1., 23.40 hod., ČT2
 
| 31.12.2018 17:12:59 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru