Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Výtvarné tipy 3. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Český Krumlov – od řeky k nebesůmHádanky domů života: Mikulovská brána do židovské duše
V úvodní části nového dokumentárního cyklu o minulosti i současnosti židovských hřbitovů se vypravíme s Petrem Vackem na nejvýznamnější moravský židovský hřbitov (2013). Režie J. Kratochvíl. V prvním díle putování po židovských hřbitovech a dalších památkách zmizelé kultury se vypravíme do Mikulova. Místní židovský hřbitov se poněkud vymyká těm ostatním, které postupně navštívíme: se svými 4000 náhrobky představuje nejrozsáhlejší židovský hřbitov na Moravě, který ročně navštíví na 10 000 lidí, mezi nimiž jsou ortodoxní věřící až z dalekých zemí. Do poloviny 19. století žila v Mikulově nejvýznamnější moravská židovská obec, druhá nejpočetnější v českých zemích, která zanikla v roce 1938. Mikulov s několika synagogami (dvě byly zbořeny po 2. světové válce, třetí tzv. Horní synagoga prošla rozsáhlou rekonstrukcí) byl sídlem moravských rabínů a kromě slavného Rabi Löwa zde působilo mnoho talmudských učenců. Mikulovský židovský hřbitov, významný nejen pro svou umělecko-historickou hodnotu, ale jako místo posledního odpočinku moravských zemských rabínů, se stane naší první „čítankou“, kdy se poprvé začteme do epitafů na náhrobcích a jejich prostřednictvím se dostaneme ke konkrétním příběhům a životním osudům Židů zde pohřbených... Na tuto i další cesty se vydáme s hercem Petrem Vackem, kterému je tematika blízká i jako členovi hudební skupiny Mišpacha, zpívající chasidské a židovské lidové písně. Tak jako v každém díle se stane jeho zasvěceným průvodcem po dané lokalitě místní odborník, který je zapojen do správy a péče o židovské památky. V Mikulově jím bude malířka a galeristka Sylva Chludilová.
Vysílání: 14.1., 19.15 hod., ČT2
Opakování: 15.1., ČT2., 19.1., ČT2

Causa Letenský kopec
Plány, projekty a realita. Dokument Krátkého filmu (1990). Režie H. Sobotová. Pražský Letenský kopec odjakživa lákal architekty i veřejnost k využití. Některé návrhy z první republiky na dostavbu, tunel, výzdobu tohoto místa vypadají opravdu impozantně, nicméně to není nic proti projektům a návrhům na oslavu komunismu, které vyvrcholily Stalinovým pomníkem. Pojďte se vydat na procházku historií a plánů, které, naštěstí, většinou nevyšly.
Vysílání: 16.1., 02.20 hod., ČT2

Český Krumlov – od řeky k nebesům
Miroslav Táborský představuje historii a jedinečné příběhy českých památek zapsaných či nominovaných na prestižní seznam UNESCO (2012). Režie J. D. Novák. Malebné jihočeské městečko leží v ohybu řeky Vltavy, v podhradí původně gotického hradu. I když v městě narazíme na otisky řady architektonických epoch, společně s velkolepým komplexem hradu a zámku představuje jedinečný a půvabný příklad středověkého města střední Evropy. Jeho architektonické bohatství totiž zůstalo po několik století nedotčeno úpravami, jež změnily tvář mnoha dalších a kdysi rovněž tak malebných českých měst. I proto již na počátku dvacátého století uhranulo nonkonformního malíře Egona Schieleho, jenž se v Krumlově nakrátko usadil. Zdejší památková rezervace dnes zahrnuje přes tři sta vzorně udržovaných gotických a renesančních budov, a právě proto je Český Krumlov hlavním lákadlem pro zahraniční návštěvníky, kteří se rozhodnou opustit náruč Prahy. Pořadem nás provede herec Miroslav Táborský.
Vysílání: 17.1., 21.35 hod., ČT2
Opakování: 18.1., ČT2., 20.1., ČT2
 
| 7.1.2019 09:01:55 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru