Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Ztracený svět Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Filmové tipy 6. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
ZnásilněníZnásilnění
Jejím jediným zločinem bylo, že se stala obětí. Jodie Fosterová v hlavní roli amerického filmu (1988). Dále hrají: K. McGillisová, B. Coulson, L. Rossi, A. Hearnová, C. Argenziano a další. Režie Jonathan Kaplan. Psychologické drama Znásilnění (1988) režiséra Jonathana Kaplana vzbudilo ve své době značnou pozornost. Vyzývavá servírka Sára Tobiasová (Jodie Fosterová) je v nočním baru znásilněna třemi muži. Jejího případu se ujme mladá prokurátorka Kathryn Murphyová (Kelly McGillisová), která se rozhodne obžalovat nejen tři násilníky, ale také houf okolo stojících mužů, kteří všemu přihlíželi a nejenže zločinu nezabránili, ale naopak provinilce nadšeně povzbuzovali. Prokurátorka se při vedení obžaloby musí potýkat především se svojí nedůvěrou vůči Sáře, která je díky neuspořádanému životu velmi nevěrohodnou svědkyní... Film byl vyzdvihován především kvůli přesvědčivému výkonu Jodie Fosterové, která tady vytvořila svou první velkou "dospělou" roli, za niž mj. dostala Oscara, Zlatý glóbus (ex aequo), Cenu Národní filmové rady (NBR) a Donatellova Davida. Rovnocennou partnerkou jí v úloze žalobkyně byla Kelly McGillisová, v té době i známější herečka díky hlavní ženské roli v diváckém hitu Top Gun (1986). Ani po třiceti letech neztratilo Znásilnění nic ze své naléhavosti. Spíš naopak, když ho dáme do souvislosti s nedávnými obviněními několika známých osobností ze sexuálního obtěžování, jež pobouřila nejen Hollywood, ale celou americkou společnost. Snímek uvádíme s původním distribučním dabingem z roku 1990, který jsme před vysíláním celý zrekonstruovali do přijatelné technické podoby.
Vysílání: 09.2., 22.45 hod., ČT1

WikiLeaks
Jak daleko lze zajít v odhalování pravdy? Americko-belgický film o muži, který umožnil největší únik tajných dokumentů v historii (2013). Hrají: B. Cumberbatch, D. Brühl, C. van Houtenová, L. Linneyová, S. Tucci, D. Thewlis, A. Vikanderová, M. Bleibtreu, D. Stevens, A. Mackie a další. Režie Bill Condon (Premiéra). Německý novinář a počítačový specialista Daniel Berg se v roce 2007 seznámí s australským hackerem jménem Julian Assange. Spolu začnou pracovat na webové stránce nazvané WikiLeaks, jejímž cílem je zveřejňování tajných a interních dokumentů různých mocných institucí. Vše funguje díky dokonalému Assangeovu šifrování, které znemožňuje identifikovat zdroje informací. Jednou z prvních "obětí" WikiLeaks je švýcarská bankovní skupina Julius Bär, kterou se podaří usvědčit z nelegálních aktivit. Assange s Bergem později získají a zveřejní další citlivé údaje, například seznam členů krajně pravicové Britské národní strany, e-mailovou komunikaci americké političky Sarah Palinové či dokumenty scientologické církve. O Assange se záhy začnou zajímat tajné služby několika velmocí. Opravdovou rozbuškou na celosvětové úrovni se však stanou statisíce amerických diplomatických depeší, deníků z afghánské a irácké války a videí s nevinnými oběťmi, které pro WikiLeaks získá voják Bradley Manning. Zveřejněné dokumenty totiž obsahují i jména zahraničních informátorů a spolupracovníků, jejichž životy se tím pádem ocitnou v ohrožení.
Vysílání: 09.2., 21.40 hod., ČT2

Valdez přichází
Burt Lancaster jako nemilosrdný bojovník v honbě za spravedlností. Americký western (1971). Dále hrají: S. Clarková, J. Cypher, F. Silvera, R. Jordan a další. Režie Edwin Sherin (Premiéra). Dle stejnojmenného románu Elmora Leonarda ml. (Jackie Brownová, Vlak do Yumy ve 3:10 natočený pod názvem Cesta za záchranou) vylíčený příběh o zástupci šerifa, Mexičanovi Valdezovi, jenž na rozkaz movitého statkáře Franka Tannera rozpoutá v prérii peklo, při němž je zabit nevinný Afroameričan. Ten po sobě zanechal těhotnou indiánku, jíž se Valdez ujímá. Zástupce šerifa se snaží dostát spravedlnosti a současně se vyrovnat s vnitřními démony. Krajina sežehlá rasismem a mocenskými pakty upevňovanými pravidlem „oko za oko, zub za zub” ale Valdezovi pouť za pokáním vůbec neusnadňuje. Nakonec se rozhodne pro cestu pomsty. Bývalý bojovník kavalerie nechává Tannerovi vzkaz: „Valdez přichází...“ V poslední filmové roli se zde objevuje veterán Frank Alvin Silvera, který díky svému jamajskému původu od 50. let ztvárnil řadu cizokrajných postav, čímž do americké žánrové kinematografie vnesl důležitý etnický rozměr (Viva Zapata!, Vrahův polibek, Vzpoura na Bounty či Grošák).
Vysílání: 10.2., 20.00 hod., ČT2
Opakování: 11.2., ČT2
 
| 28.1.2019 11:01:23 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru