Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Ztracený svět Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Jan Procházka – 90 let Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Radoslav Brzobohatý (Ucho)Ucho
Jiřina Bohdalová a Radoslav Brzobohatý v českém trezorovém filmu o moci a strachu podle scénáře Jana Procházky, který by v těchto dnech oslavil 90. narozeniny (1970). Dále hrají: J. Císler, M. Holub, M. Kolofíková, J. Moučka, L. Křiváček a další. Scénář J. Procházka a K. Kachyňa. Kamera J. Illík. Režie K. Kachyňa. Film Jana Procházky a Karla Kachyni z roku 1970 patřil k těm zapovězeným titulům, které ležely na dně pomyslného trezoru vůbec nejhlouběji. Jednak proto, že jméno spisovatele Jana Procházky se nesmělo veřejně vyslovit, jednak proto, že film s přibývajícím časem kupodivu stále nabíral na aktuálnosti. Do distribuce se dostal až po listopadu 1989, premiéru v kinech měl v červnu 1990. Jde o komorní psychologické drama, v němž se objevují prvky satiry, frašky, grotesky, kriminálního filmu a dokonce i momenty hitchcockovského ladění. I mezi prominenty v padesátých a šedesátých letech platilo heslo "Důvěřuj, ale prověřuj". Proto i ve vilách ministrů a dalších vysokých funkcionářů byla montována "ucha" – odposlouchávací přístroje, kterými mohla Státní bezpečnost kontrolovat tyto lidi i v jejich intimním soukromí. Výsledkem byla nejistota, bezvýchodnost, strach. To vše ve vrchovaté míře prožívají ministerský náměstek Ludvík a jeho žena Anna, které výborně zahráli Radoslav Brzobohatý a Jiřina Bohdalová. Film byl také natočen podle knihy Jana Procházky, který by se letos dožil 90 let a který se stal také autorem scénáře.
Vysílání: 05.2., 21.55 hod., ČT art

V žáru moci
Na Jana Procházku, jednu z prvních obětí normalizace, vzpomínají Mahulena, Iva a Lenka Procházkovy, P. Kohout, A. Lustig, V. Havel, K. Kachyňa a další (2001). Dokumentem si připomínáme 90. výročí narození tohoto významného spisovatele a scenáristy. Režie J. Niubó. Osudy spisovatele a scenáristy Jana Procházky byly složité, rozporuplné i typické pro dobu, v níž žil. Rolnický synek z Ivančic vystudoval zemědělskou školu a po krátkém šéfování na mládežnickém statku se stal placeným funkcionářem svazu mládeže. V polovině padesátých let se začal více věnovat psaní a již první prózy ukazovaly výrazný talent. Od roku 1959 pracoval na Barrandově jako dramaturg a vedoucí skupiny a napsal scénáře, většinou podle vlastních próz, k výrazným filmům, angažovaným, ale i velmi kritickým a kontroverzním: Ať žije republika, Kočár do Vídně nebo Noc nevěsty. Od začátku šedesátých let byl členem ÚV KSČ a patřil k tzv. reformnímu křídlu, i když byl osobním přítelem Antonína Novotného. Rok 1968 byl pro něj zlomový i osudný. Po okupaci byl film Ucho, kde zúročil i odhalil kontakty se stranickými špičkami, sice natočen, ale okamžitě zakázán. Procházka se ihned stal nepřítelem socialismu a zřejmě i to přispělo k předčasnému konci jeho života. V těchto dnech si připomínáme 90 let od narození této osobnosti.
Vysílání: 07.2., 21.55 hod., ČT art

Noc bezMoci
Politika jako destrukce osobnosti. Adaptace slavné povídky Ucho spisovatele Jana Procházky, který by se v únoru dožil devadesáti let. Drama natočené v koprodukci Makedonie, Slovinska a České republiky (2015). Hrají: N. Ristanovski, V. Nedesková, N. Jankovičová, K. Hádek, J. Schneiderová a další. Režie Ivo Trajkov (V makedonském znění s titulky) (Premiéra). První adaptací povídky Jana Procházky Ucho byl stejnojmenný černobílý film režiséra Karla Kachyni z roku 1970 v hlavních rolích s Radoslavem Brzobohatým a Jiřinou Bohdalovou, který byl ihned po dokončení zakázán a premiéru měl až roku 1990. Stejně jako Kachyňův film, i Noc bezMoci je komorním dramatem, které ukazuje politiku jako sféru plnou intrik, lží a nedůvěry. Hlavního hrdinu, náměstka ministra, líčí jako člověka ovládaného strachem a oportunismem. Děj se tentokrát odehrává v Makedonii 90. let a ve vile prošpikované odposlouchávacím zařízením se dohadují Nikola Ristanovski a Verica Nedeska. Snímek stojí na výborném herectví obou hlavních protagonistů a na přesném vystižení paranoidní atmosféry. Látka tak dává smysl i v současnosti, kdy se sice změnily režimy i technologie, ale zákulisní principy i lidské slabosti zůstávají stejné.
Vysílání: 07.2., 22.50 hod., ČT art, Kino Art... Jan Procházka – 90 let
 
| 28.1.2019 09:01:31 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru