Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Ztracený svět Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Evropská rodina Coudenhove-Kalergi Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Evropská rodina Coudenhove-Kalergi
Jak žila šlechta před sto lety a jak žijí její potomci dnes? Koprodukční dokument představí žijící příslušníky slavného rodu Coudenhove-Kalergi, jehož osud se pozoruhodně prolnul s tragickou historií 20. století. Režie Helene Maimannová (Premiéra). Coudenhove-Kalergi jsou mimořádná rodina. Německo-česká vysoká šlechta, původně z Nizozemska, přišla do Čech v období napoleonských válek. Je spřízněna s Habsburky a všemi velkými šlechtickými rody bývalé rakousko-uherské monarchie. Jsou ale navíc evropskou rodinou s mnoha neobvyklými životními osudy, které odrážejí evropské dějiny 20. století.

Ústřední postavou filmu je Barbara Coudenhove-Kalergi, velká dáma rakouské žurnalistiky, která působila řadu let jako korespondentka ORF ve východní Evropě a informovala tak v zahraničí o blížícím se převratu ve státech za železnou oponou. Od roku 1989 vedla kancelář ORF v Praze. Její dědeček Heinrich působil jako obchodní atašé na rakousko-uherském velvyslanectví v Tokiu a oženil se s Japonkou. Po smrti svého otce se vrací s celou rodinou zpátky do Čech a přebírá starost o panství v Poběžovicích. Jeho žena Mitsu je jednou z prvních Japonek, které přišly do Evropy. Strýc Richard Mikuláš byl zakladatelem Panevropské unie, nejstaršího hnutí pro sjednocení Evropy, k němuž patřili mimo jiné A. Einstein, T. Mann, K. Adenauer nebo O. von Habsburg. Barbara Coudenhove-Kalergi, narozená v Praze, je jednou z posledních, kteří mohou vyprávět o životě německo-české aristokracie a také o práci televizní zpravodajky v období studené války.
Rodina, jejíž členy je v současnosti možné potkat ve Vídni, Washingtonu, Londýně, ale i Tokiu, se v srpnu 2018 sešla ve středu Evropy a všichni napříč generacemi usedli k jednomu stolu, aby probrali příběhy svých babiček a dědečků: hraběnek a hrabat, ale také věhlasných umělců a intelektuálů. I nejmladší členové naslouchali vzpomínkám o své rodině, která v první polovině 20. století vlastnila panství nejen v Čechách, ale v celé Evropě a cestovala prakticky po celém světě. Na tomto setkání byl natočen první filmový materiál. Příběh rodiny bude vyprávěn přímo jednotlivými členy rodiny. Natáčení proběhlo ve Vídni, Praze, Plzni, v několika českých barokních městech a na zámku Poběžovice a Březnice, kam Barbara jako dítě jezdila na léto.
Vysílání: 12.2., 20.50 hod., ČT2
Opakování: 13.2., ČT2
 
| 4.2.2019 11:02:59 Redakce |             
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru