Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Literární tipy 16. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Uličnictví pana ČabounaBabička (2/2)
Jarmila Kurandová a Libuše Šafránková ve slavném televizním filmu podle románu Boženy Němcové (1971). Dále hrají: L. Geprtová, E. Pardus, M. Myslíková, Z. Matouš, K. Fialová, M. Vášáryová, J. Hrušínský, J. Obermaierová, J. Wohanka, J. Somr, V. Ron, H. Růžičková, J. Moučka, O. Vlach a další. Scénář F. Pavlíček. Kamera J. Šámal. Režie A. Moskalyk. Druhá část filmového zpracování klasického textu české literatury z pera Boženy Němcové v poetickém ztvárnění autora Františka Pavlíčka a režiséra Antonína Moskalyka uzavírá osudy známých postav, především babičky na konci její životní cesty. Zatímco první část tvůrci pojali jako poetický obraz jara a dychtivého očekávání z pohledu Barunky, druhá část je zasazena v souladu s osudem hlavní postavy do podzimu přírodního i životního cyklu.
Vysílání: 22.4., 14.20 hod., ČT1
Opakování: 25.4., ČT1

Uličnictví pana Čabouna
Malá televizní komedie podle povídky J. Haška (1981). Hrají: L. Lipský, F. Filipovský, S. Sejk, M. Nedbal, L. Havelková, S. Laurinová a další. Kamera J. Novotný. Režie F. Laurin. Bývalý knihovník pan Čaboun (L. Lipský) spokojeně žije životem zasloužilého penzisty až do okamžiku, kdy z okna svého pokoje místo pelargonií konvičkou nechtěně poleje kolemjdoucího pana radu. Jeho omluvy, které dokonce uveřejní v novinách, považuje okolí za nepřístojné uličnictví. Až dosud zcela bezúhonný pan Čaboun se stává obětí svého okolí, až to ohrožuje jeho zdraví. V televizním zpracování humoresky Jaroslava Haška si hospodského zahrál Soběslav Sejk, od jehož úmrtí v těchto dnech uplynulo 15 let.
Vysílání: 23.4., 14.30 hod., ČT1
Opakování: 28.4., ČT1

Batalion
Příběh váženého pražského advokáta dr. Františka Uhra a jeho pádu na dno. Český film (1937). Hrají: F. Smolík, H. Bušová, H. Vítová, J. Průcha, E. Fiala, V. Trégl, E. Kohout, F. Kreuzmann, L. Pešek a další. Scénář J. Neuberg, J. Mottl a J. Schmitt. Kamera J. Roth. Režie M. Cikán. Tragický životní příběh váženého pražského občana, právníka a poslance dr. Františka Uhra, který údajně vinou manželčiny nevěry začal pít, až skončil jako jeden z bědných společenských vyhoštěnců, byl mnohokrát literárně zpracován. Nejznámější verzi Uhrova pádu vytvořil Josef Hais-Týnecký v novele a divadelní hře Batalion. Právě po tomto zpracování dvakrát sáhli i filmoví tvůrci. Ještě v éře němého filmu to byl Přemysl Pražský, jehož film z roku 1927 dodnes udivuje filmovou invencí i obrazovým vyjádřením. Ve zvukové verzi Batalionu z roku 1937 již režisér Miroslav Cikán chmurnou a tísnivou atmosféru odlehčil svéráznými figurkami a do děje zařadil několik písniček. Herecké výkony Františka Smolíka, Františka Kreuzmanna, Jaroslava Průchy, Eduarda Kohouta a Emana Fialy jsou největší hodnotou tohoto filmu.
Vysílání: 28.4., 20.55 hod., ČT art
 
| 8.4.2019 11:04:03 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru