Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Výtvarné tipy 16. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Praha – jednota v rozmanitostiPraha – jednota v rozmanitosti
Miroslav Táborský představuje zahradní a modernistickou architekturu Prahy, jež dotváří jedinečně se vyvíjející městský prostor zapsaný na seznam světového dědictví UNESCO (2012). Režie J. D. Novák. Praha se vyznačuje přítomností hned několika výrazných stavebních stylů, a tak hovoříme o její románské, gotické, barokní, klasicistní, kubistické, funkcionalistické stránce. Navíc je zasazena do unikátního přírodního prostředí, které se může pochlubit terasami pod Pražským hradem, Valdštejnskou či Vrtbovskou zahradou, ale i Průhonicemi, které jsou dokladem krajinářského mistrovství konce 19. století. Tato rozmanitost působí ojedinělou jednotou, kterou bychom stěží hledali v jiném evropském městě. Praha dostala v průběhu věků mnoho přízvisek. Zkamenělá krása, Zlaté město, Stověžatá Praha, Matka měst. Do seznamu UNESCO se ale zapsala především jako dokonalé zhmotnění zásady "jednota v rozmanitosti, rozmanitost v jednotě". Historie sem v průběhu staletí přinášela vlivy z celé Evropy. Střídali se zde vladaři, šlechtické rody, politické vlivy i státní zřízení. Spolu s tím vším přicházeli umělci a architekti, kteří vtiskli Praze její tvář, plnou překvapivých kombinací. Těm především bude věnována druhá část vycházky s poutavě vyprávějícím průvodcem Miroslavem Táborským, s nímž navštívíme honosné umělecké stánky a posoudíme obohacení, které pro jádro Prahy znamenaly podněty architektonické moderny. Cesta napříč staletým stavebním vývojem tak nemůže skončit jinde, než u postmoderního Tančícího domu.
Vysílání: 18.4., 21.30 hod., ČT2
Opakování: 19.4., ČT2., 25.4., ČT2

Zrezivělá krása: Tasice, huť Jakuba skláře
Ne všechno, co je rezavé, patří do šrotu (2011). Dokumentaristka Veronika Müllerová na místech, kde se rodily křehké skvosty a vznikal legendární seriál. České sklářství, jehož počátky se datují od 13. století, mělo ve světě podobný zvuk jako například benátská tradice. Zatímco benátský ostrov Murano zná stále celý svět, české sklárny – některé ještě před nedávnem v podobě uznávaných sklářských gigantů – profukuje dnes studený vítr a mnohé doslova zmizely pod rukama rabujících zlodějů. Oheň v českých hutích pomalu vyhasíná – naposledy výroba skončila v gigantu Crystalex, jehož kořeny sahají do roku 1876. Z velkých skláren v České republice už nefunguje jediná, těch středních se zatím drží nad vodou devět. Mezi ně patří i nejstarší fungující sklárna na světě v Harrachově, ale i ta je už víc turistickou atrakcí než skutečnou sklárnou. Tasická sklárna je dnes tichá a opouštějí ji i donedávna přítomní turisté.
Vysílání: 19.4., 07.35 hod., ČT2
Opakování: 20.4., ČT2., 21.4., ČT2

Folklorika: Na kraj Ameriky
Příběh Národního českého a slovenského muzea v Cedar Rapids ústy potomků československých přistěhovalců. Režie B. Rychlík (Premiéra). Národní české a slovenské muzeum a knihovna v Cedar Rapids má vzrušující historii. Muzeum má největší expozici našeho přistěhovalectví v USA. Počátek jeho založení je v roce 1974, kdy skupina českých přistěhovalců druhé a třetí generace založila původně Českou nadaci pro výtvarné umění. V roce 1978 se otevřelo v třípokojovém domě malé muzeum. V roce 1981 se muzeum přestěhovalo do komerční budovy v dnešním areálu. Později se podařilo získat a zrestaurovat přistěhovalecký dům z 19. století, který patří dodnes k nejnavštěvovanějším exponátům. Časem se připojili i slovenští přistěhovalci, nastoupili profesionální zaměstnanci. V roce 1992 kongres oficiálně uznal Národní české a slovenské muzeum a knihovnu a v roce 1995 prezidenti Václav Havel, Michal Kováč a Bill Clinton slavnostně 21. října otevřeli budovu. Postupně vznikaly expozice Homelands: příběh českého a slovenského lidu, Kroje – šaty pro taneční život. V roce 2008 zaplavila muzeum povodeň. Škoda 11 milionů dolarů. Expozice zachráněny, na pár let se muzeum muselo octnout v provizoriu. Vznikla myšlenka odsunout budovu od řeky Cedar. 1500 tun domů přesunula specializovaná firma o 11 metrů výše a 480 dále od řeky. Loni 12. října tam byla otevřena vůbec největší expozice děl Joži Uprky ze soukromé sbírky pana Georga Drosta. Otevření doprovodila Horňácká cimbálová muzika Petra Mičky, která zrovna byla na turné po USA.
Vysílání: 20.4., 09.55 hod., ČT2
Opakování: 24.4., ČT2., 25.4., ČT2
 
| 15.4.2019 10:04:42 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru