Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama The Met: Live in HD Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Petr Sís 70 let Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Petr Sís Petr Sís
Portrét mezinárodně uznávaného autora knih pro děti, ilustrátora, grafika a tvůrce animovaných filmů, jenž v těchto dnech oslaví 70. narozeniny (2018). Režie D. Sís. Letošní jubilant Petr Sís (*11. 5. 1949) je mezinárodně proslulý ilustrátor a po Jiřím Trnkovi a Květě Pacovské třetí český držitel nejprestižnějšího světového ocenění pro autory působící v oblasti literatury pro děti, Ceny Hanse Christiana Andersena. Studoval na The Royal College of Art v Londýně a na pražské VŠUP, kterou absolvoval v roce 1974. Na základě nabídky výboru olympijských her v Los Angeles natočit animovanou sportovní znělku na téma veslování získal v roce 1982 povolení vycestovat do USA, kde zůstal natrvalo. Za svou dosavadní tvůrčí dráhu vytvořil 25 dětských knih a kolem 60 ilustračních doprovodů ke knihám dalších autorů, řadu animovaných filmů a výtvarných děl pro veřejné prostory. Spolu s rodinou žije v New Yorku.
Vysílání: 08.5., 23.10 hod., ČT art
Opakování: 13.5., ČT art

Hlavy
Výrazný experimentální film výtvarníka a režiséra Petra Síse. Malíř, grafik, autor animovaných filmů, ilustrátor, spisovatel, publicista právě v těchto dnech oslaví 70. narozeniny (1979). Petr Sís, jehož sedmdesáté narozeniny si připomínáme, se narodil jako starší syn filmového režiséra Vladimíra Síse (např. Balada pro banditu). Už jako teenager se proslavil v roli jednoho z prvních diskžokejů u nás (spolu s Pavlem Černockým). Zájem o beatovou hudbu ho přivedl i k prvním výtvarným počinům, tvořil obaly desek, filmové plakáty a ilustrace. Později vystudoval VŠUP a začal se věnovat také animovanému filmu. Emigroval po roce 1982, respektive zůstal v USA, kde byl do té doby na povoleném pracovním pobytu. Dnes je uznávaným autorem knih pro děti, ilustrátorem a výtvarníkem. Animovaný film Hlavy je autorským počinem Petra Síse, vytvořil námět, scénář, kameru a režii. V roce 1980 v Berlíně získal film Hlavy hlavní cenu Zlatého medvěda na festivalu Berlinale v tehdy Západním Berlíně.
Vysílání: 08.5., 23.25 hod., ČT art

Hráči
Od sportovního klání k válečné vřavě není leckdy daleko... Autor a výtvarník animovaného snímku Petr Sís v těchto dnech oslaví sedmdesátiny (1982). Režie P. Sís a J. Halas. Výtvarník, autor, spolurežisér snímku Hráči Petr Sís, který se zanedlouho stane sedmdesátníkem, natočil v tehdejším Československu před svým odjezdem do USA několik animovaných snímků vesměs podle svého scénáře. Vedle Hlav z roku 1979 to byl ještě Ostrov budíků z roku 1977 podle předlohy Miloše Macourka a snímek Hráči z roku 1982. Začalo to nevinně – tenisovým zápasem mezi Johnem McEnroe a Bjornem Borgem. Fantazie autora vedla od malého míče přes válečné dějiny lidstva až k závěrečné atomové katastrofě.
Vysílání: 08.5., 23.30 hod., ČT art
 
| 29.4.2019 12:04:41 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru